כותרת
> C;
1/1
לימודים

מפגש עם ניצולי שואה בספריית אורט כרמים

כרמיאלי לימודיםפורסם: 30.04.15 , 11:00שם הכותב/ת: פורטל כרמיאלי
"כוח הרצון ורוח הגבורה חזקים מהכול"מפגש מרגש נערך לאחרונה בספריית אורט כרמים בין תלמידי כיתה ח'2 לבין ניצולי שואה בכרמיאל בעקבות קריאת ספר בנושא השואה.
מדובר בפרויקט שפועל כבר שנים רבות ובמסגרתו קוראים כל תלמידי שכבה ח' ספר אחד מתוך מבחר עצום של ספרים העוסקים בתקופת השואה ומביאים סיפורים של ניצולים. כל ספר וייחודו. כל ספר חושף סיפור של ילדים שנאלצו להתמודד עם מציאות בלתי אפשרית ויכלו לה.
קריאת הספרים מלווה בפעילות מקדימה, שיחות בכיתות, כתיבת עבודה עיונית קטנה ועבודה יצירתית בקבוצות. הנכונות של התלמידים להפיק מעצמם את המיטב ניכרת בתוצרים המיוחדים כמו גם בשיתוף חבריהם בסיפורים של בני משפחה, אשר היו בשואה. בין העבודות ניתן למצוא דגמים של גטו, אקט הסלקציה של דוקטור מנגלה, יערות בהם שהו הפרטיזנים ויומנים בעקבות הספרים. מגוון עשיר של תוצרים, אשר באמצעותם ביטאו התלמידים אה הסיפורים שנגעו אל ליבם.
השבוע נערך מפגש מסכם לכיתה הראשונה ובעקבותיו מפגשים נוספים לכל יתר הכיתות בשכבה. ייחודו של מפגש זה היה בשיתוף ניצולי שואה תושבי כרמיאל. כ- 20 ניצולים, דוברי השפה הרוסית, הגיעו לספריית ביה"ס והשתתפו עם התלמידים בפעילות המסכמת. בעוד התלמידים ממלאים אחר המשימות שקבלו, הסתובבו הניצולים ביניהם נרגשים מעצם העובדה שבביה"ס נעשים פעילויות מעין אלו לשימור זיכרון השואה. הם חזרו וציינו זאת מספר פעמים. כאשר התלמידים התייחסו במליאה למשימות שקבלו הצטרפו הניצולים בסיפורים ועדויות אישיות, אשר השלימו את התמונה והוסיפו נדבך משמעותי למידע ולחוויה הכללית. כך למשל הציגה קבוצת תלמידים את עבודתם על הפרטיזנים ויעקב, אחד האורחים, ספר שבאותו יום עומדת להיערך הלווייתו של פרטיזן, שעשה רבות להצלת יהודים אך לא הצליח להציל את אמו ואחותו. מעשיו הגיעו לאוזני הנאצים והם החליטו להוציא להורג את שתיהן. בערוץ 2 סקרו את ההלוויה והדגישו שרבים באו לחלוק לו כבוד אחרון בעקבות ידיעה שעברה ברשתות החברתיות.
ההתרגשות של הילדים ניכרה לכל אורך המפגש. הם ביקשו לשבת ליד הניצולים, הקשיבו בקשב רב לסיפורים שלהם וחלקם אף שוחח אתם ושמע מעט מחוויותיהם הקשות. במהלך המפגש הרבו לצלם ולתעד ובסוף אף בקשו תמונה קבוצתית. אך לא די בכך. ניכר היה שקריאת הספר השאירה בהם חותם וכך הביעה זאת התלמידה מישל רודינסקי: "למדתי להעריך את כול מה שיש לי, שלא כל דבר מובן מאליו ושכוח הרצון ורוח הגבורה חזקים מהכול".
את האירוע הובילו בת צברי, המורה לספרות, מילה פרלרויזן, אשת הקשר הבין דורי ומיכל מיכאלי, אחראית הספרייה. 
אולי יעניין אותך גם
בצפון: איגרת מנהלת המחוז לכללי זהירות אש בל"ג בעומר
"כוח הרצון ורוח הגבורה חזקים מהכול"
כרמיאל, בצפון, לתש''פ: מעצימים מספר התלמידים שייקחו חלק בלמידה ובהתנסות בחוות החקלאיות
"כוח הרצון ורוח הגבורה חזקים מהכול"
כרמיאל: משצ''ים נרתמים להפחתת היפגעות ילדים מתאונות בחופשת הקיץ
"כוח הרצון ורוח הגבורה חזקים מהכול"
כרמיאל: כנס מחוז הצפון לעבודות חקר ופתרון בעיות בחטיבת הביניים
"כוח הרצון ורוח הגבורה חזקים מהכול"
שיעור הזכאים לבגרות תשע"ח בכרמיאל
"כוח הרצון ורוח הגבורה חזקים מהכול"
מהו אושר ?
"כוח הרצון ורוח הגבורה חזקים מהכול"
כעס, רגש כ"כ חזק שלפעמים לא נותן לך מנוח
"כוח הרצון ורוח הגבורה חזקים מהכול"
סטודנטים זכו ב"מלגת לוחם" ע"ש נדב באלוה ז"ל מכרמיאל
"כוח הרצון ורוח הגבורה חזקים מהכול"
ערב עיון עם המהנדס אלכסנדר טברסקי במכללת LFA כרמיאל
"כוח הרצון ורוח הגבורה חזקים מהכול"