כותרת
> C;
1/1
חדשות

הקייס אפרים מעביר הילוך

כרמיאלי חדשותפורסם: 08.05.17 , 09:53שם הכותב/ת: איימי מקס גיל הנדלר


"שמע בני מוסר אביך ואל תנטוש תורת אמך"

הקייס של בני הקהילה האתיופית, אפרים לאווי, יליד העיר כרמיאל בן 30 נשוי עם שלושה ילדים.
הוריו הגיעו לפני שלושים ושלוש שנים במבצע משה.
אביו ז"ל היה קייס הקהילה.
מנהיג רוחני שהנהיג את הקהילה עד יום מותו.
את אפרים הכשיר לתפקיד עוד בהיותו בן 9 בלבד מהצעדים ראשונים ועד בגרותו.
אחרי הצבא עשה אפרים מסלול ארוך בלימוד התורה, המקרא, מבראשית עד אחרון הנביאים. למד הלכות, ברכות, דינים, מנהגים ועוד, לפי מיטב מסורת יהודי אתיופיה.
"אכן, שפה שונה, ניגונים, חיי דת שונים בהתאם למקום ממנו הגיעו. אבל לכולם משותפת האמונה בבורא עולם ובתורתו" אומר לי אפרים. "מסעם של יהודי אתיופיה, ההקרבה שעשו צריכה להיות במערכת החינוך. לא ייתכן שאנשים לא יודעים מה זה קייס ושואלים אותי מה זה הכובע שאני חובש?"
אבל אפרים כלל לא כועס על אותם אנשים שלא יודעים, לא כועס מפני שהוא מבין שמדובר בחוסר הידע, חוסר ההשכלה בנושא הקהילה האתיופית, והוא חושב שצריך שילמדו עליה כדי שיוכלו להתקרב ולהכיל אותה, את האנשים שבה. 
מעבר לכך הבעיה הגדולה יותר, היא עם מוסד הרבנות הראשית, בתחילה התנגדו לעלייה. "בממסד הרבנות הראשית, יש רבנים טובים" אומר לי אפרים. "יש רבנים שתומכים וחושבים שמגיע לכל 58 הקייסים במדינה לקבל הכרה. ושהתעודה תהיה מוכרת כשל שאר הרבנים המתוגמלים ומתוקצבים, ושלא נצטרך לבטל את עברנו כדי לעבור מסלול גיור מחודש."
אתמול בצהריים בתכנית הרדיו  ¬של גלי צה"ל עלה לשידור אפרים והודיע כי הקייסים ייצאו למאבק כדי שהרבנות הראשית תכיר בהם. הם יפתחו במחאה, עד שביתת רעב, אם יהיה הכרחי, כל מה שהחוק יאפשר.
כל זאת, אם וכאשר הדרישות שלהם לא יתקבלו, עד ל-18 במאי, למחרת יתחיל ויחריף המאבק וכולם ביחד, כל הקייסים הפעם יובילו את המאבק בירושלים.
בינתיים כרמיאלים תומכים, מוכנים ושמחים להצטרף ולהיות גם פעילים, למען המאבק ולא להשאיר את אחינו בני הקהילה האתיופית לבד מול המערכה.