כותרת
> C;
1/1
בריאות

אולטרסאונד שד וממוגרפיה לשד

כרמיאלי בריאותפורסם: 22.09.21 , 13:35ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

בדיקות מקדימות הן הכוח המניע את הרפואה המודרנית. האפשרות לראות מבפנים, לזהות מה מתרחש מתחת לפני העור, מתחת לפני השטח, ולהקדים תרופה למכה זה לא פחות מהזדמנות להצלת החיים. בדיקות כמו אולטרסאונד שד וממוגרפיה לשד נעשות בכמויות עצומות סביב הגלובוס. מדי שנה עשרות אלפי נשים מאובחנות באבחון מוקדם של סרטן השד, ומקבלות טיפול שמונע את התפתחות הסרטן, ומציל את חייהן.

במאמר קצר זה נפרוש בפניכן את הפרטים הקטנים והחשובים שכדאי שתכירו. הכרות עם הפרטים הללו חיונית לכל אישה, ותאפשר לכן להבין הרבה יותר טוב מה הן הבדיקות הללו, מדוע הן נעשות, כיצד, ומה התוצאות אומרות. ניסינו לייצר מאמר פשוט בו הקריאה קצרה, חדה וברורה למדי, בתקווה שהמידע יעבור בקלות.

ממוגרפיה ואולטרסאונד שד

נתחיל בממוגרפיה, שזו מילה שמגדירה בעצם צילום רנטגן לשד. עם אחוזי זיהוי מוקדם של עד תשעים אחוז (90%), בדיקה זו נחשבת לחשובה ולחיונית ביותר לאבחון המוקדם של סרטן השד. הבדיקה מאפשרת לרופא ולרנטגני לזהות התגבשויות חריגות ברקמות השד. במידה והתגלו גושים והסתיידויות בבדיקת הממוגרפיה שלך, הרי שיש חשיבות עליונה להמשך הטיפול המיידי.

ממוגרפיה מומלצת לכל אישה מעל גיל 50, פעם בשנה, כל שנתיים לכל הפחות, ועד גיל 75. אם יש לך קרובת משפחה שחלתה בסרטן השד, תדירות הבדיקות עולה, וגיל הבדיקות הראשונות יורד לגיל 40. הבדיקה לא כואבת לרוב, אך יכולה לכאוב במקרים מסוימים, ובהחלט לעורר אי נוחות לכמה רגעים. חשוב מאוד להימנע מהשימוש בדאודורנט, קרמים וכיו"ב באזור השדיים החזה והשחי ביום הבדיקה בכדי לא לשבש את התוצאות.

בעוד הממוגרפיה משתמשת בקרינה מייננת, בדיקת האולטרסאונד שד הוא שימוש במכשיר דימות בגלי קול, ונחשב לא מסוכן בשום צורה. גם בדיקה זו אינה כואבת, אך אי נוחות קלה יכולה להחוות שכן לעיתים יש להפעיל מעט לחץ של מכשיר הדימות (מתמר) על השד לצורך חדירת גלי הקול עמוק יותר לרקמות.

בדיקת אולטרסאונד לשד מומלצת בעיקר כאשר התגלו ממצאים קודמים בבדיקת הממוגרפיה, או כשיש צורך בבדיקה עמוקה יותר באזור כמו בית השחי, אליו בדיקת ממוגרפיה לא יכולה להגיע. בנוסף, נשים מתחת לגיל שלושים עם חשד לסרטן השד בבדיקה ידנית או נשים עם שד-צפוף לרוב יקבלו המלצה והפנייה לאולטרסאונד.

מה קורה לאחר הבדיקות?

ובכן, לאחר שנבדקת, השלב הבא יהיה כמובן בהתאם לתוצאות. במידה ולא נמצא שום ממצא, ואין חשד לדבר, הרי שתישלחי לביתך עם תאריך עתידי לבדיקה נוספת. במידה והתגלה משהו בשד, הרי שהרופא יצטרך לבצע המשך בירור בכדי לקבוע סופית האם מדובר בממצא סרטני או לא סרטני.

תוצאות בדיקות חשובות אלו, כמו אולטרסאונד שד וממוגרפיה, מאפשרות לרופאים לאבחן מבעוד מועד את היתכנות סרטן השד, ולהעניק לך טיפול מדויק ומציל חיים.