כותרת
> C;
1/1
אורח חיים

איזה אופנוע אתם חייבים לקנות?

כרמיאלי אורח חייםפורסם: 27.07.20 , 09:22ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

רכיבה בשטח, קפיצות ונחיתות תוך כדי סיבוב, מהירות עצומה ותחושה של חיבור מיוחד עם האופנוע – יוצרים את הקשר המיוחד בין הרוכב לאופנוע. אם אתם רוכבים מתחילים יתאימו לכם דגמים קלילים וצייתניים במיוחד, אם אתם רוכבים וותיקים יותר תוכלו להשתמש במגוון האפשרויות שמציעים הכלים המתוחכמים המותאמים לרכיבה משולבת בשטח ועל המסלול. לפניכם המדריך המלא לבחירת אופנוע המתאים למאפייני הרכיבה שלכם.

שני המושגים שחייבים להכיר: "אנדורו" ו"אדוונצ'ר"

מי שמעוניין רק לנסוע מהעבודה לבית בוחר בדרך כלל את הקטנוע הסטנדרטי, אך זהו לא השימוש היחיד בדו־הגלגליים המבוקשים כל כך. רוכבים רבים הופכים את הכלי לפרנטר הטבעי לרכיבה ספורטיבית עתירת אדרנלין או לטיולי שטח מאתגרים במיוחד. נהוג לחלק את אופנועי השטח לשתי קטגוריות עיקריות: ה"אנדורו" וה"אדוונצ'ר". אופנוע אנדורו הוא אופנוע ספורט, שנועד לרכיבה ספורטיבית ומשמש גם לתחרויות שונות. הוא כולל מערכת מתלים שנועדה להעניק לו יתרון הן בנחיתה מקפיצות והן בפניות ועצירות.

אופנועי אדוונצ'ר, לעומתם, מיועדים בעיקר לרכיבת שטח (מכאן בא שמו של סגנון זה - "אדוונצ'ר" משמעו "הרפתקה") והוא כולל מערכת מתלים ארוכה שמאפשרת לרוכב לנסוע בכל תוואי שטח. האופנוע מתאים לנסיעה על הרים, סלעים, קפיצות ונחיתות רכות, לרבות קרקע חולית או בוצית. ניתן להעביר את הכלי ממצב שטח למצב ספורט ולהתאימו בצורה אופטימלית לכל מסלול. אופנוע שטח מסוג אדוונצ'ר מתאים למי שרוצה לצאת למסלולים בתנאי מעבר מאתגרים במיוחד ופחות להתחרות על המסלול בתחרויות אנדורו.

מספר דגמים שכדאי להכיר

הדגם האהוב והנמכר ביותר הוא אופנוע "דיוק". קיימים דגמים רבים שלו בקטגוריה כאשר העוצמתי ביותר הוא הסופר דיוק R 1290, שמצליח להגיע ל-177 כוחות סוס ולהטיס את הרוכב עליו למקומות הראשונים בכל תחרות בקטגוריה. נפח המנוע שלו 1301 והוא מסוגל להגיע למומנט של 14.3 קג"מ ב-7,000 סל"ד. הן הבלם האחורי והן הקדמי כוללים מערכת ABS הניתנת לכיבוי בעת הצורך. דגם זה מתאים לרוכבים מנוסים בלבד.

להתחלת הדרך, כאופנוע ראשון, מומלץ לבדוק את הדיוק 125, המתאפיין בבטיחות גבוה ועיצוב מרשים. מערכת הבטיחות שלו כולל ABS של Bosch הגרמנית. קטנוע זה הוא בנפח של 124.7 סמ"ק ומגיע להספק של 14.9 כוחות סוס. בקטגוריה של אופנוע 125 סמ"ק הוא אחד מהטובים ביותר.

לרכיבת אנדורו ספורטיבית אפשר להמליץ על ה-EXC TIP 250, המעניק שליטה וכוח, והפך בשלוש השנים האחרונות לאופנוע הנמכר ביותר בישראל. הוא כולל מנוע 249 סמ"ק, סינגל עם שתי פעימות. ההתנעה שלו היא הן חשמלית והן רגלית, ושלדת הכרום שלו מרשימה ביותר.

בגזרת האדוונצ'ר נמליץ על ה- Advancer 390, הכלי העוצמתי כולל כל מה שאופנוע צריך לרכיבת שטח: ABS להטייה, מתלי WP APEX ניתנים לכוונון, מצערות חשמליות, בקרת אחיזה ואפשרות להוספת קוויקשיפטר. נפח המנוע שלו מכובד ביותר ומגיע ל-373 סמ"ק המייצרים 43 כ"ח ב- 9,000 סל"ד.

היכן מומלץ לקנות את האופנועים הללו?

אחת החנויות הוותיקות בישראל בתחום האופנועים ורכבי השטח הקטנים היא מוטוספורט, מקבוצת דוד לובינסקי, הכוללת שלושים מפיצים שונים בארץ של הדגמים הנמכרים ביותר. כל אחד מהמוכרים ברשת הוא מאגר מידע לתחום רכבי השטח, ומסוגל לסייע לכם בתוך דקות אחדות לבחור את הדגם המתאים ביותר לאופי הרכיבה והתקציב. בחנות תמצאו את דגמי אנדורו ואדוונצ'ר המובילים בגרסאות מתקדמות, כאשר כל אחד מהמודלים מגיע עם אחריות. כפי שיעידו חובבי האופנועים בשני העשורים האחרונים, אין תחליף למותגים מנצחים לאיתור הפרטנר המושלם לרכיבת השטח.

pixabay