כותרת
> C;
1/1
לימודים

איזה תואר שני כדאי לעשות?

כרמיאלי לימודיםפורסם: 15.11.21 , 11:29ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

60 אלף סטודנטים לומדים כיום בישראל לתואר שני. האם בסיום התואר מצבם בשוק העבודה ישתפר באופן משמעותי, באילו תחומים תואר שני הוא קריטי - ומתי אפשר לוותר על הלימודים, ולהסתפק ב"מועט" שהוא תואר ראשון?

בשוק התעסוקה הישראלי יש ביקוש רב לבוגרי תואר שני בתחומים שונים כמו הייטק, כלכלה, פסיכולוגיה, משפטים ועוד. בנוסף, חשוב לדעת כי יש מקצועות המחייבים את התואר השני כדי לעסוק בהם, לדוגמה פסיכולוגיה, ויש תחומים מבוקשים שהמתמודדים מוכנים לעשות הכול בכדי להגדיל את סיכוייהם להתקבל ולהיכנס אל המשרה הנכספת. תואר שני בהחלט יכול יתרון על פני מועמדים אחרים, הוא לא חייב להיות הכרחי על מנת להתקבל למקום העבודה, אך בהחלט יכול להגדיל את סיכויי הקבלה. מי שעוסק לדוגמא בתחום המחשבים ומגיע מרקע טכנולוגי, יכול להיות מועדף על פני מועמד אחר שמגיע עם אותם הנתונים, רק משום שהוא בוגר תואר שני.

כמו כן, ישנם מקומות עבודה שנותנים נקודות בשכר העבודה על לימודי התואר השני. במצבים כאלה יש לבדוק בכמה יעלה השכר והאם אתם מתכננים לעבוד במקום במשך תקופה ממושכת, כך שהלימודים האקדמיים וההשקעה הנלווית אליהם תשתלם עבורכם.

עד כמה נחוץ תואר שני?

מטבע הדברים, זה תלוי במקצוע שבו אתם מתעתדים לבנות את הקריירה שלכם. אם אתם שואפים, למשל, להתקדם לתפקיד ניהולי בכיר יותר במקום העבודה שלכם, תואר שני במקצוע כדוגמת מנהל עסקים יכול לעזור לכם בתהליך. בנוסף, במקצוע מסוג זה נחשפים לחברות וארגונים שונים ויוצרים קשרים שיוכלו לעזור לכם בעתיד אף במציאת תפקיד ניהולי במקום אחר במידת הצורך או העניין.

מאידך גיסא, אם אתם מחפשים להתמקד בתחום ספציפי, לימודי תואר שני יכולים לתת לכם את הידע הנדרש. ישנם תארים באוניברסיטה שמתמקדים בתחום מסוים כמו מערכות מידע או מימון בלימודי תואר שני במנהל עסקים, שנותנים את הכלים הנדרשים כדי לעסוק בתחום ספציפי. עבודה סוציאלית קלינית ופסיכולוגיה הן דוגמאות נוספות, כאשר לימודי התואר השני מקנים עבודה טיפולית בתחום.

ישנם מקצועות שבלי תואר שני לא תוכלו להיכנס לתחום, להתמקצע ולצבור ניסיון ולכן בתרחיש שכזה תואר שני הוא הכרחי עבורכם. תחום המדעים הוא דוגמא למקצוע שדורש תחום שני, בין אם זה ביולוגיה או מדעי הצמח, וכך גם מקצועות הפסיכולוגיה שכרטיס הכניסה לתחום הוא, ניחשתם נכון, תואר שני אקדמי.

בנוסף, סטודנטים המעוניינים להתקדם לתחום המחקר במקצוע מסוים מוכרחים להמשיך בלימודים אקדמיים, כאשר תואר שני הוא שלב נוסף בכל התהליך שבסיומו יקבלו את התואר השלישי הנכסף. אם אתם רוצים להיות חוקרים בתחום מדעי הרוח או בתחומי המדעים השונים, תואר שני ואף שלישי הוא הכרחי.

מה יותר יעיל להתקדם מקצועית וכלכלית, תואר שני או ניסיון בעבודה?

שאלת השאלות, למעשה. בכל תחום כמעט בעלי תואר ראשון עם ניסיון של שלוש שנים משתכרים יותר מבוגרי תואר שני שזה עתה סיימו את הלימודים. ואכן, לפי מחקר שבוצע באוניברסיטת ג'ורג'טאון מראה באופן חד משמעי שההשפעה של ניסיון על השכר גדולה משמעותית מזו של השכלה. כך, במרבית התחומים, היתרון בשכר של בעלי תואר ראשון עם ניסיון של עובדים בוגרי תיכון גדול על בעלי תואר שני שזה עתה סיימו את לימודיהם. מהנדס מנוסה בעל תואר ראשון מרוויח 190% יותר מבוגר תיכון בתחום. מהנדסים שזה עתה סיימו את התואר השני משתכרים 143% יותר מבוגרי תיכון, ובוגרי תואר שני בהנדסה בעלי ניסיון משכרים לא פחות מ- 255% יותר מבוגרי תיכון. בתחום המחשבים, הסטטיסטיקה ומתמטיקה המצב דומה: בוגרי תואר שני משתכרים 244% יותר מעובדים שאינם בעלי תואר אקדמי.

אזי במקרה דנן, כל בוגר תואר ראשון ובחירתו. רצוי לבחור את המקצוע הנכון לנו ולא להתפשר על מה שנדמה כהחלטה נכונה ואז להתאכזב במרוצת השנים. עלינו ללכת עם הרגש וגם להפעיל מעט שכל בכדי להגיע אל התוצאה המדויקת עבורנו. כדי לבחור תוכניות לתואר שני כדאי לפנות ליעוץ והכוון לימודים באוניברסיטה.

קרדיט תמונה:pixabay.com