כותרת
> C;
1/1
חדשות

אשת הכבאי – ילידת כרמיאל שוברת שתיקה

כרמיאלי חדשותפורסם: 17.12.19 , 11:50ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

כתבה מרתקת שלא תשאיר אתכם אדישים.

פוסט מרגש בפייסבוק של אשת כבאי מכרמיאל חשף דאגה רבה לבעלה בכל משמרת, אירועים קשים והרעת תנאים בעבודה של גיבור מציל חיים.

ככתבת, הפוסט סיקרן אותי וגרם לי להתקרב ולשאול שאלות שבעקבותיהם הבנתי שלא מדובר בסיפור אישי אלא בסיפור הרבה יותר גדול, מסובך ומורכב אשר הנו אחד מיני רבים במערך הכבאות וההצלה.

מתוך חשש שיחשפו ביקשו לוחמי האש מנשותיהם שלא לנדב מידע ולא לספר מה קורה במקום עבודתם אולם בסופו של דבר הם מאפשרים זאת ואף בוער בהם הצורך לשתף פעולה עם כתבה זו ולספר בכאב על מערך הכבאות וההצלה בארץ אשר בקריסה - והכתובת הם אומרים, רשומה בגדול על הקיר..

לכתבה הם מתראיינים בעילום שם "שלא יעלה לנו במקום העבודה, אחרי הכל זוהי פרנסתנו"

הסכסוך הגדול, הבעיות, העיצומים, השנאה.... הכל למעשה התחיל לפני שנתיים וחצי, כך הם מספרים,.

מאז מינה השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, את תת אלוף דדי שמחי להיות ניצב הכבאות וההצלה. בהמשך נבין שלא כך הדבר.

לטענת אחד הכבאים, כעסם החל עם מינויו של ניצב שכלל לא הגיע וצמח מתוכם, מתוך מערך הכיבוי. איש מהם לא הבין מדוע הוצנח למערכת קצין צבא בכיר שבנוסף לחוסר הניסיון במערך הכבאות וההצלה, צירף למערכת עוד אנשי צבא לתפקידי מפתח אשר גם להם אין לטענתו ידע וניסיון בתחום.

"כבאי זה מקצוע, ועם כל הכבוד לאנשי הצבא המוכשרים והאיכותיים, אין להם ידע ובעיקר לא ניסיון מעשי למלא תפקיד כל כך אחראי, לתת פתרונות ודרכי פעולה בשטח, לפקד באירועי הצלה, לדרוש שנציית לפקדות על אף ששיקול הדעת של אדם ללא ניסיון עלול להיות מוטעה, לסכן חיי אזרחים ואת חיינו".

עוד הם טוענים כי מאז מינויו של נציב רב טפסר דדי שמחי נפגעו זכויות ותנאים בסיסיים שלהם, תנאים חיוניים אשר נלקחו מהם ונרמסים לטענתם בכל יום מחדש, פוגעים בהסדרים ארוכי שנים..

בהמשך הכתבה נבין כמה הנציב שמחי הספיק לעשות למען רווחת הכבאים.

יו"ר ועד הכבאים, אבי אנקורי, מתלונן אף הוא בראיונות בתקשורת על הנציב על מדיניות של הפחדה, איומים, זלזול, דיבור מתנשא ואמירות קשות המוטחות לעברם של הכבאים.

בחיפוש אחר חומרים בנושא, תחקירים, כתבות וסרטונים, מצטיירת תמונה מורכבת המראה

כי גם היו"ר אנקורי עצמו נהנה מכוחו בארגון ומיחסיו ההדוקים עם פוליטיקאים.

הכבאים נאמנים וממושמעים ברובם לאנקורי מתוך חשש כי הנציב שמחי מעוניין לפרק את ארגון העובדים.

שמחי התבטא בעבר, כי רצונו לעשות סדר במערך הכבאות ולדאוג שהניהול יהיה בידי המפקדים כפי שנדרש מגוף מבצעי מציל חיים ולא בידי העובדים כנהוג במשרדי ממשלה.

יש לציין שלא כמו הצבא, המשטרה והשב"ס המוגדרים ע"פ חוק כגופי חירום ביטחוניים שרות הכבאות לא מוגדר כך.

התוצאה: גוף הצלה מבצעי עם ועד עובדים, עליו "מפקד" יו"ר אנקורי והשאלה אם הוא עושה לכבאים שרות טוב במאבקיו, האם ההשלכות להתנהגות הכוחנית שלו, לעיצומים ולמשחקי השליטה לכאורה, אינם פוגעים בכבאים ובאזרחים.

באופן לא מפתיע יו"ר אנקורי מבקש שותפות מלאה של ועד העובדים בכל קבלת החלטה של נציב שמחי כולל בהחלטות פיקודיות אבל דומה שהוא זה שלכאורה מעדיף לקבוע את הכללים.

כשאנקורי מורה לכבאים שלא לאפשר לנציב שמחי לשאת דברים בטכס רשמי לחלוקת תעודות וסיכות תוך כדי קריאות בגנותו, יצירת רעש ומעל מאה כבאים שבאים לקראתו במגרש ושמחי נאלץ לעזוב את האולם.

הקטע המצורף כמו נלקח מסרט רע.

תקרית מביכה ומביישת לנציב הכבאות וההצלה הארצית שלא יכול היה לשאת את דבריו.

https://www.facebook.com/watch/?v=10155360677182523

פקודה נוספת שניתנה ע"י יו"ר אנקורי הייתה לנתק מגע ולהחרים את הנציב שמחי עד כדי כך שהכבאים מסרבים לפתוח את שערי תחנת הכיבוי בירושלים כשהגיע לבקר בתחנה.

אז השאלה שנשאלת, האם באמת הכל קשור למינויו של איש צבא "חסר ניסיון" לתפקיד או שמא מדובר במשחקי אגו וכח לכאורה ? לאיזה שיא חותרים כל העדים לנעשה?

חיפוש מהיר בגוגל מגלה כי כבר בשנת 2014 בימי הנציב הקודם שחר איילון כאשר הורידו את ערוצי "יס" בתחנות הכיבוי, הודיע אנקורי שאם לא יוחזרו הערוצים הם יתחילו בעיצומים וכך היה עד שחזרו הערוצים והנושא טופל לשביעות רצונו המלאה.

כשהיו הנחיות פיקודיות שלא נשאו חן בעיניו, מספרים הכבאים כי קיבלו הוראה על עיצומים אשר התבטאו בזאת שלא הורשו לצאת לאימונים, לתרגילים שטח, הדרכות וקורסים.

שלא במפתיע הכבאים דרשו מהשר ארדן ב 2015 להדיח גם את נציב הכבאות הקודם שחר איילון שהינו קצין עתיר זכויות.

הסיבה? לא הוכשר לדבריהם ככבאי ומפר הסכמים.

מיותר לציין שבמקצוע כה קשה וחשוב הנוגע להצלת חיים, מקצוע בו סיכונים רבים, כאשר כבאי צריך להיות חדור מטרה, בכושר, מיומנות והכרת שטח הלחימה, ההכשרות כל כך חשובות והכרחיות שאין מקום לעיצומים ולו לרגע אחד.

תאונות מצערות מסתבר ישנם לא מעט, דוגמת הכבאי סאמר עסלי ז"ל שלא חזר מאירוע דליפת אמוניה במפעל בהוד חפר, מסקנות התחקיר שפורסמו בתקשורת היו "עקב אי ביצוע הכשרה בשנתיים האחרונות" סאמר היה בצוות מיוחד לטיפול בחומרים מסוכנים, אך הם מעולם לא התאמנו שם, לא הכירו, לא את המפעל ולא את דרכי הגישה.

לצערי ישנן לא מעט דוגמאות נוספות ..

אזרחי מדינת ישראל רוכשים אהדה גדולה, כבוד והוקרה לגיבורים, לכבאים שעושים עבודת קודש

בעזרה בהצלת אזרחים, בעלי חיים ורכוש מידי יום.

אין ספק שיש לדאוג להם לתנאי שכר ופרישה הולמים שיפצו אותם על עבודתם הקשה והמסוכנת.

המפתח לכך נמצא במשרד האוצר.

הכבאים ממשיכים לטעון כי מעולם לא פגעו בשרות לאזרח, גם בשביתות הכי גדולות שלהם, בכל קריאה לאירוע הם יוצאים במידית להציל חיי אדם, חדורי מטרה מסתערים לאש, לסכנה, מהמקום שכולנו בורחים ממנו, זה המקום אליו הם הולכים ,מכבים שריפות ומצילים חיים.

הם מדגישים בכל הזדמנות כי הצעדים שהם נוקטים לא פוגעים בפעילות המבצעית שלהם אולם בפועל מסתבר שארגון ההצלה החשוב בישראל מצוי כבר שנים בסיכסוכי עבודה בעיצומים ארגוניים ומתנהל באופן שעשוי לעלות בחיי אדם.

המפקדים הבכירים במערך הכבאות מעידים כי ללא אימונים סדירים הכשירות המבצעית של הלוחמים נפגמת ופוגעת ביכולת המבצעית.

אירוע מוכר נוסף לכבאים התרחש ברמת גן.

שני צוותים של לוחמי האש שהוזעקו לדירה לא ביצעו שחרור עשן על פי התרגולת ואף לא סריקה

למציאת לכודים.

לאחר 19 דקות חזרו לדירה שם נותר לכוד מאחור שהובל לבית חולים מחוסר הכרה וכעבור שלושה ימים ניפטר.

בתחקיר מיוחד ששודרבתכנית "עובדה" עם אילנה דיין מתראיין יו"ר אבי אנקורי על אופנועי הכבאות של מחוז דן שנקנו בתקופת הניצב הקודם שחר איילון. מדובר על אופנועים בעלות של מאות אלפי שקלים המצוידים באמצעי כיבוי וחילוץ ואמורים לתת מענה מיידי לעומסי התנועה והגעה מהירה יותר לזירת האירוע בה כל דקה מכרעת.

יו"ר הועד החליט כי אם לא יינתנו תגמולים לכבאים שינהגו בהם, האופנועים לא יהיו פעילים. וכך שכבו להם שישה אופנועים מאובקים במחסן אשר יכלו להציל עוד חיי אדם, דוגמת האחות קרו טובה ז"ל מחולון. תחקיר האירוע הוכיח כי עם האופנועים החדישים והזריזים

הכבאים יכולים היו להגיע בשליש מהזמן למקום האירוע ואולי, רק אולי ניתן היה להצילה. רק בעקבות הלחץ ציבורי והתעקשות המפקדים הושג לבסוף הסכם והאופנועים הוכנסו לבסוף למערך המבצעי במאי השנה.

לאחרונה הוזמן יו"ר הועד אנקורי לשימוע לפני פיטורין.

מפקדיו טוענים כי הוא לא מתייצב לעבודתו המבצעית כמפקד משמרת ועושה דין לעצמו.

יו"ר הסתדרות העובדים, ארנון בר דוד, איים להשבית את שירותי הכבאות וההצלה בכל התחנות אם לא יבוטל זימונו של אנקורי לשימוע בתוך 24 שעות...ואכן השימוע בוטל בשלב זה.

בבית הדין לעבודה לחיפה מתנהל בימים אלה הליך משפטי הנוגע לטענות הצדדים.

בינתיים ניתן להיכנס ללינק וללמוד מעט על האיש ששולט בכל מערך הכבאות וההצלה בארץ תוך שהוא מחזק את קשריו עם פוליטיקאים כנאמר בכתבה.

והכבאים אחריו!

אחרי הכבאי יו"ר ועד העובדים שכפי שנחשף בתחקיר "עובדה" אביו היה עובד עיריית חיפה, מקורב ליושב ראש האיגוד אשר סידר לו עבודה בתחנת כיבוי האש.

זה גם הכבאי שלא עבר מבדקים רגילים ובמבחני כניסה רשמיים, לא נמצא מתאים לתפקיד.

בכיר בדימוס משה ריבק (טפסר) מתראיין לכתבה בתחקיר "עובדה" ומספר כי בשנת 1996 נשלח אנקורי לשריפה גדולה בבניין, על פי התחקיר אנקורי קיבל פקודה לפרוץ פנימה לבית בוער, אך נעלם.

עוד עולה מהתחקיר בעובדה כי אנקורי "זנח את חבריו, יש לבחון האם ניתן להעסיקו ככבאי".

כל זה ועוד בלינק הבא:

https://www.mako.co.il/tv-ilana_dayan/2019/Article-054ff9319d18861006.htm

בינתיים, למרות כל ההפרעות לתפקוד תקין, יעיל ומקצועי של הנציב מצליחים במערך הכבאות לפעול יחד בשריפות גדולות. משלחות יצאו לסייע בכיבוי שרפות ענק באתיופיה ובברזיל..

הניצב שמחי משפר את תנאי התעסוקה, הרווחה והעבודה של כולם. תחנות שופצו וכמה חדשות נבנו, עזרים טכנולוגיים שניתנו לייעול העבודה, נרכש ציוד מבצעי, נרכשו כבאיות וניתן אישור תוספת אחזקת רכב לכל לוחמי האש בהתאמה. ביחד עם משרד האוצר, גובשה תכנית פרישה מצוינת

וראויה ובימים אלה 100 כבאים בחרו לפרוש ולממש את התנאים הטובים.

ניצב שמחי מרחיב את מספר המלגות למימון לימודים, במקביל מימוש תכנית תגמול שמשפרת את השכר לעשרות עובדים ולראשונה ילדיהם, הועסקו בחופשת הקיץ בתחנות. .

שמחי משפר את קידום הנשים במערך, קורס קצינים נפתח אחרי שהושבת ארבע שנים ועוד..

אנחנו האזרחים נחכה שהוועד יבין את תפקידו, את הסמכות והאחריות של הנציב שמחי ויפעל במשותף עם המפקדים למען לוחמי האש. רק כך נוכל לישון בשקט בלילה ולהבין שהכבאים לא משחקים באש וגם לא עם המפקדים שלהם.

תגובת הוועד מנציג ארגון עובדי מערך הכיבוי במחוז הצפוני, שאבי פרץ:

"כולנו תקווה שהדברים הקשים שהובאו כאן יעוררו לפעולה את השר לביטחון הפנים. מה שקורה במערך הכבאות איננו סכסוך אישי בין יו"ר הוועד לנציב הכבאות. זהו שבר אמיתי. כבאות איננה מקום למשחקי אגו. כבאים לא משחקים באש".

מנציבות כבאות והצלה נמסר בתגובה:

נציב כבאות והצלה וסגל הפיקוד הבכיר פועלים ימים כלילות להפיכתו של מערך לארגון ממלכתי מבצעי שיהווה אות ומופת לגופי החירום וההצלה בישראל. לצערנו ועד העובדים אינו מבין את תפקידו בארגון מבצעי, פיקודי ואזרחי שייעודו הצלת חיים ויש בהכרזות החוזרות ונשנות על עיצומים ארגוניים חד צדדיים כדי לפגוע בכשירות המבצעית של כבאות והצלה לישראל.

צילום: ארגון הכבאים

צילום: ארגון הכבאים

צילום: ארגון הכבאים

צילום: ארגון הכבאים

צילום: ארגון הכבאים

צילום: ארגון הכבאים

צילום: ארגון הכבאים

צילום: ארגון הכבאים

צילום: ארגון הכבאים

צילום: ארגון הכבאים