כותרת
> C;
1/1
בחירות בכרמיאל

בת שבע אבוחצירה: האתגר החשוב ביותר שלי בתור ראשת עיר יהיה להפוך את ההגירה השלילית לקליטה חיובית

כרמיאלי בחירות בכרמיאלפורסם: 12.07.23 , 09:46ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:
תמונה ראשית צלם: קרדיט: מור צידון.

בת שבע אבוחצירה, מועמדת לראשות העיר כרמיאל: משפחות עוזבות את העיר בגלל מגוון בעיות שצריך לטפל בכולן במקביל על מנת להפסיק את ההתכווצות של העיר

בת שבע אבוחצירה, ילידת כרמיאל, רואה בהגירה השלילית מהעיר את הבעיה המרכזית ביותר שלה. חשוב להסביר, לא מדובר כאן בתופעה חולפת או תופעה נקודתית. על פי נתונים רשמיים ב-6 השנים שבין 2015 ל-2021 איבדה כרמיאל 4,000 תושבים, כשרק קצב הילודה שומר על מספר התושבים בעיר ללא שינוי. זאת למרות קליטה של עולים וגם כניסה של משפחות חדשות לעיר. בסיכום כולל, כרמיאל מתייבשת ומאבדת את התושבים שלה לטובת ערים אחרות.

אבוחצירה רואה בבעיית ההגירה השלילית בעיה מרכזית שמשקפת מכלול של בעיות שחייבים לטפל בהן על מנת להפוך את ההגירה השלילית לקליטה חיובית. לדבריה, "עם כניסתי לתפקיד ראשת העיר כרמיאל, אשים את הבעיה הזו בראש סדר העדיפויות העירוני. מדובר כאן בתופעה שלילית שמשקפת מצב שבו יותר ויותר משפחות או מתקשות לחיות בכרמיאל או מעדיפות לחיות בישוב אחר. ההגירה השלילית מכרמיאל עלולה להימשך אם לא יבוצע שינוי דרמטי במקביל ובמספר מישורים שייתן מענה לחלק גדול מהבעיות בעיר שהן הגורם העיקרי להגירה שלילית".

לאבוחצירה, יש רשימת יוזמות לקידום, על מנת לשפר את איכות החיים בעיר ולתמרץ את הכרמיאלים להישאר בעיר או לשוב אליה. אבוחצירה מסבירה כי "יש לפעול בסיפור הזה במשולב, יחד עם משרדי הממשלה. זה מאוד נחמד שכלפי חוץ מחבקים את הפריפריה, אבל במקרה שלנו, עד היום, מדובר רק במס שפתיים. הממשלה צריכה להגדיר את כרמיאל כבירת הגליל ולהפנות אליה תקציבים, על מנת לשפר את איכות החיים של התושבים בכרמיאל. יוזמה ראשונה היא הטבות מס - בישובים אחרים בצפון הארץ מעניקים לתושבים הטבות מס שרק הן לבדן יוצרות פער משמעותי בשכר נטו של התושבים בין ישובים שונים. אני אפעל לדרוש השוואת תנאים בין תושבי כרמיאל לבין תושבים בערים אחרות בצפון הארץ. היוזמה השנייה שיש לקדם באמצעות סיוע תקציבים ממשלתיים, היא קידום תוכנית לדיור בר השגה בעיר, תוך מתן עדיפות והטבות לתושבות ותושבי כרמיאל. בדומה להטבות המס בישובים אחרים, כך גם כאן אנו רואים יציאה של כרמיאלים לערים אחרות, רק בגלל שידם אינה משגת לרכוש דירה ברת השגה בכרמיאל.

אבוחצירה מתייחסת גם לבעיה כואבת נוספת לתושבי כרמיאל. לדבריה, שירותי הרפואה בעיר, אינם תואמים לגודל של העיר ולתפקיד שלה כעיר מרכזית בגליל: "אני מודעת לתוכניות ממשלתיות תקועות בנושא פיתוח מרפאות אונקולוגיה, דיאליזה, חדר מיון קדמי וחדרי ניתוח בכרמיאל. המצב האבסורדי שבו מטופלים מכרמיאל צריכים לנסוע שעה לכל כיוון בשביל לקבל טיפול שבהרבה מקרים הוא טיפול מציל חיים, הוא מצב בלתי נתפס שחייבים לטפל בו. גם אם לא יגיע פתרון מיידי, חשוב לשים את הדברים על השולחן ולדרוש את מה שמגיע לתושבי העיר, גם ובעיקר בכנסת ובממשלה".

אבוחצירה מבינה כי התופעה של הגירה שלילית מתרחשת בשל גורמים נוספים וחשובים לא פחות. לדבריה "אנחנו מאבדים בהדרגה את התושבים החזקים שלנו שנאלצים לעיתים לעבוד רחוק מהבית. אנשים לא מחפשים בכוונה עבודות שנמצאות מעבר לשעה נסיעה מהבית, כרמיאלים שעובדים רחוק, עובדים במקום עבודה מרוחק מהעיר כי אין להם ברירה, לשם כך אני מתכננת להרחיב את אזור התעסוקה ולהביא לכרמיאל חברות הייטק שייצרו בהדרגה אקוסיסטם מתאים ליצירת אזור תעסוקה שוקק ומודרני, שיספק אלפי מקומות עבודה איכותיים קרוב לבית. אזור תעסוקה רווי במשרדים של חברות טכנולוגיה הוא מנוף כלכלי קריטי לעיר, כזה שיכניס אליו עשרות מיליוני שקלים בתשלומי ארנונה ויסייע לפיתוח העיר. אין סיבה שכרמיאל לא תלמד מיקנעם או קרית גת ולא תארח באופן קבוע ענקית טכנולוגיה אחת לפחות, כזו שתהיה אבן שואבת לחברות נוספות שיגיעו לכרמיאל. גם במקרה הזה, הממשלה תידרש להכניס יד לכיס ולהעניק מענקים ולאשר הטבות לחברות שיגיעו לאזור התעסוקה החדש.

בעיה נוספת שתדרוש טיפול מיידי, היא התחבורה הציבורית בעיר, בדגש על הגדלת הזמינות של רכבות שמגיעות ויוצאות מכרמיאל. אבוחצירה מסבירה כי "הרכבת מאפשרת גישה נוחה למרכזי תעסוקה בצפון ובמרכז, קיצור זמן הנסיעה וזמן ההמתנה לרכבות הוא תנאי הכרחי לשיפור רמת החיים של תושבי כרמיאל שעובדים רחוק מהבית.

נדבך נוסף וחשוב המשפיעה בצורה קריטית על רמת שביעות הרצון של תושבים בעיר הוא רמת מערכת החינוך בעיר. לדברי אבוחצירה: משפחות שמרוצות ממערכת החינוך העירונית, לא עוזבות את הבית, אולי קשה לאנשים לנסוע לעבודה או כל קושי אחר, אבל ברגע ששביעות הרצון ממערכת החינוך היא גבוהה, המשפחות בדרך כלל יישארו בעיר, למרות הקשיים. אני מתכוונת לשפר ולגוון את מערך החינוך בעיר, באמצעות הוספת מגמות חדשניות ועידוד למצוינות. יש להתייחס למערך החינוך בכרמיאל כמכלול שעוטף את הילדים בכל שעות היום. לשם כך, נבחן את שיעורי ההעשרה הניתנים בבתי הספר ונשפר אותם ונבצע שיפור ותקצוב של מערך החינוך הבלתי פורמאלי על מנת שאף ילד בכרמיאל לא יסתובב בעיר חסר מעש.

אבוחצירה היא מנהלת מנוסה ומסתכלת על המציאות המורכבת בעיניים פקוחות: "שילוב הכוחות של הגורמים המקצועיים בעירייה, ממשלת ישראל והמשרדים הרלוונטיים, יבטיחו התחלה של תהליך שבו כרמיאל תצא מהקיפאון שאפיין את השנים האחרונות. כמות האתגרים בעיר היא עצומה, אך אין שום סיבה שההגירה השלילית לא תהפוך לקליטה חיובית, יש לנו בכרמיאל את הבסיס לפתח עיר שאנשים ירצו להישאר בה מכל הסיבות הנכונות, הגיע הזמן לנהל את העיר".

קרדיט צילום: מור צידון

אולי יעניין אותך גם