כותרת
> C;
1/1

דו"ח משרד הבריאות 2019 קובע: "זיו" במקום הראשון במניעת זיהומים בקרב בתי החולים בישראל

כרמיאלי פורסם: 01.06.20 , 13:19ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

ההישג המרשים לפיו במרכז הרפואי זיו נרשמה רמת הזיהומים הנמוכה ביותר מבין בתי החולים הכלליים בישראל - תוצאה של פעילות שוטפת במניעת זיהומים * ירידה של 58% במספר הזיהומים שנרשמו בזיו ביחס לשנת 2018 * מנהל היחידה למחלות זיהומיות ומניעת זיהומים ד"ר שמעון אדלשטיין: "זהו הישג משמעותי. התגייסות כל הצוותים לעבודה בסטנדרטים מתקדמים, מובילה שנה אחר שנה לתוצאות של מיעוט זיהומים ב'זיו' וטיפול מצוין למאושפזים שלנו"

המרכז הרפואי זיו במקום הראשון בהצלחה במניעת זיהומים בקרב בתי החולים בישראל: הכלליים, הממשלתיים, הציבוריים האחרים וקופת החולים הכללית.

כך עולה מהדו"ח השנתי לבדיקת "חיידקי התראה בבתי חולים כלליים" לשנת 2019 של משרד הבריאות.

על פי הדו"ח שפורסם השבוע, נרשמו במרכז הרפואי זיו רק 23 זיהומים ביחס ל-100 אלף מאושפזים. על אף חלוקת בתי החולים למספר קטגוריות: גדולים, בינוניים וקטנים - בהם נמנה גם "זיו", הוא רושם את ההישג הטוב ביותר.

הנתונים הללו לא מפתיעים לאור הפעילות הרבה המבוצעת באופן שוטף במרכז הרפואי זיו, על מנת להפחית ככל הניתן את כמות הזיהומים.

על פי ההערכות, מידי שנה מתים בישראל כ-5,000 אנשים מזיהומים נרכשים, כתוצאה מהידבקות בחיידקים עמידים לאנטיביוטיקה בבתי חולים.

לשם השוואה, בדו"ח לשנת 2018 מוקם המרכז הרפואי זיו במקום השביעי בהצלחת מניעת הזיהומים מבין כל בתי החולים בישראל, עם 55 זיהומים ביחס ל-100 אלף מאושפזים.

בשנה האחרונה כאמור, רשם המרכז הרפואי זיו ירידה של למעלה מ-58% במספר הזיהומים ושנת 2019 נחתמה עם 23 זיהומים בלבד ועם המקום הראשון והחשוב המעיד על איכותו של זיו והיותו של זיו מקום בטוח בעבור המטופלים בו.

מנהל היחידה למחלות זיהומיות ומניעת זיהומים במרכז הרפואי זיו ד"ר שמעון אדלשטיין בירך על הנתונים המצוינים העולים מדו"ח משרד הבריאות ואמר: "זהו הישג משמעותי כיוון שהוא תוצר של עבודת שטח מתמשכת של היחידה למניעת זיהומים ומחלות זיהומיות, יחד עם מורשת רבת שנים של צוותי הרפואה השמים את בטיחות המטופלים בראש סדר העדיפות. במרכז הרפואי זיו קיימת הקפדה על הגיינת ידיים, הקפדה על חיטוי והקפדה על הרחקת גורמים מזהמים מהמטופלים מיידית. זהו בהחלט הישג משמעותי. ההתגייסות של כל הצוותים לשמירת בטיחות המטופלים, מובילה שנה אחר שנה לתוצאות הללו של מיעוט זיהומים ב'זיו' וביטחון מקסימלי למאושפזים".

מפקח אפידמיולוגי קליני ומרכז תחום מניעת זיהומים במרכז הרפואי זיו ד"ר ג'לאל טרבייה אמר: "מניעת הזיהומים הפכה לתרבות המושרשת עמוק בעשייה של כל אחד ואחד מצוות העובדים ב'זיו' החל מההנהלה ועד לאחרון העובדים כל אחד בתפקידו ומקצועו. ההצלחה הזו ברמה ארצית לא היתה מתקיימת ללא חינוך, ניטור שוטף, מתן משוב ותהליכי בקרה מובנים ומתמשכים על תהליכי עבודה. גאה בכל הצוותים שהיו שותפים לעשייה ולתוצאים מצוינים אלו".

מנהל המרכז הרפואי זיו ד"ר סלמאן זרקא בירך את צוות היחידה למניעת זיהומים על ההובלה ועל הצעדת זיו לפסגת הבטיחות הארצית ומניעת זיהומים והודה לכל העובדים, מכל הסקטורים, התורמים תרומה משמעותית להישג חשוב זה. "הדו"ח הזה בא להסביר למטופלים ולמבקרים המרעיפים מחמאות על ניקיון בית החולים, כי זה לא רק נראה נקי, אלא זה משקף עשייה מקצועית ואיכותית בכל רבדי העשייה אצלנו. כפי שלמדנו מהקורונה להתנהלות כלל האנשים יש תרומה חשובה במניעת הדבקת אחרים ועלינו החובה להמשיך עם התנהגות מונעת בעזרת חבישת מסיכה כירורגית המכסה פה ואף, היגיינת ידיים, שמירת מרחק ומניעת התקהלויות".

ד"ר ג'לאל טרבייה וד"ר שמעון אדלשטיין מהיחידה למניעת זיהומים במרכז הרפואי זיו.
 
צילום: דוברות המרכז הרפואי זיו.
ד"ר ג'לאל טרבייה וד"ר שמעון אדלשטיין מהיחידה למניעת זיהומים במרכז הרפואי זיו.
 
צילום: דוברות המרכז הרפואי זיו.