כותרת
> C;
1/1
בריאות

דום נשימה בשינה

כרמיאלי בריאותפורסם: 03.05.21 , 12:45ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

מהו דום נשימה בשינה?

תסמונת דום נשימה בשינה היא הפרעת שינה אשר 6% מהאוכלוסייה סובלים ממנה. היא מתבטאת בהפסקות נשימה במהלך השינה עקב חסימה בדרכי הנשימה. לתסמונת זו יכולות להיות השלכות מזיקות רבות, בכללן: עליה בלחץ הדם, סיכון לשבץ וסיכון להתפתחות מחלות לב. בנוסף, ישנם נזקים מידיים יותר ומסוכנים פחות שההפרעה עלולה לגרום, בכללם: עייפות במהלך היום, חוסר ריכוז, עצבנות, ירידה בחשק המיני ונדודי שינה.

מהם הגורמים לכך?

תופעה זו עלולה להיגרם ממספר סיבות, כשהנפוצה בהן היא השמנת יתר, זאת מכיוון שהיא גורמת לשקיעת שומן בקירות הלוע, מה שגורם ליצירת לחץ על רקמות השומן בצוואר ומקשה על הנשימה . סיבות נוספות שעלולות לגרום לדום נשימה בשינה וקשורות בעיקר בגנטיקה ומבנה הלסת הן: שקדים מוגדלים, חסימת דרכי האוויר באף, בסיס הלשון שחוסם דרכי אוויר והיחס בין הלסת העליונה ללסת התחתונה.

אז איך מאבחנים דום נשימה בשינה?

על מנת לאבחן דום נשימה בשינה, נדרשת בדיקה במעבדת שינה, דבר הדורש הפניה מהרופא המטפל. בשלב הראשון יש לפנות אליו לאבחון ראשוני ולאחר מכן , במידת הצורך, לפנות למעבדת שינה. במעבדת השינה יפגישו אתכם עם אנשי צוות להיכרות קצרה וראיון, שיקבעו האם אתם זקוקים לבדיקה, ולאיזה סוג של בדיקה.

לאחר שהצוות קובע שיש צורך בבדיקה, הבדיקה מתבצעת ובן או בת הזוג של הנבדק מקבלים גם הם שאלון למילוי. שיתוף הפעולה מצידם חשוב בעיקר בגלל שישנם דברים שאליהם הם מודעים בעוד שהנבדק עצמו אינו מודע אליהם.

כאשר בדיקת השינה נערכת במעבדה עצמה, הנבדק מקבל חדר נפרד ונפגש עם טכנאי המעבדה שמחבר אותו למכשירים שונים. הנבדק נרדם ומתעורר למחרת בבוקר. הבדיקה מתעדת את גלי המוח, תנועות הידיים, מתח השרירים, קצב הלב, חריקות שיניים, רמות החמצן בדם ועוד. במקרים שבהם ידוע שהנבדק נוחר או מדבר מתוך שינה, מקליטים אותו ולעיתים אף מתעדים את שנתו בוידאו.

בחלק מהמקרים הצוות יקבע שבדיקת השינה לא תיערך במעבדה, אלא בביתו של הנבדק. במקרה כזה, הנבדק יקבל מכשיר נייד לביצוע הבדיקה בביתו בצירוף הוראות להרכבתו ולשימוש בו. למחרת השימוש, המכשיר יוחזר למעבדה.

לאחר הבדיקה, צוות המעבדה מבצע תהליך איסוף ועיבוד נתונים שאורך מספר ימים שלאחריהם תתקיים פגישה נוספת של הנבדק עם צוות המעבדה. הצוות יסביר לנבדק את תוצאות הבדיקה ומשמעותן ויפנה אותו לרופא שינה במידת הצורך.

בדיקות השינה אינן עולות כסף במידה שהנבדק אכן קיבל הפניה להיבדק, זאת מכיוון שהן כלולות בסל הבריאות.

אילו מכשירים קיימים בשוק? (סיפאפ ומעשיר לחות)

אחד המכשירים הקיימים בשוק לטיפול בדום נשימה בשינה נקרא CPAP - מכשיר המורכב מצינור, מפוח שמחולל אוויר בלחץ ומסיכה. ישנם סוגים שונים של מסיכות. המכשיר מפקח על נשימת הטופל במהלך הלילה ותומך בו במקרה של דום נשימה על ידי הזרמת אוויר בלחץ קבוע, מה שמונע את סגירת הלוע וחסימתו.

מכשיר הסיפאפ נחשב בטוח לשימוש לאחר ההתאמות הנדרשות, אך בתחילת השימוש הוא עלול לגרום לתופעות לוואי קלות, כגון יובש בפה, עלייה במשקל ונפיחות בבטן.

מכשיר נוסף שמטרתו לטפל בדום נשימה בשינה הוא מעשיר לחות. מעשיר הלחות, כשמו, גורם להעלאת רמת הלחות בחדר, דבר המקל על הנשימה ועוזר לה להיות סדירה יותר. למעשיר הלחות, בניגוד לסיפאפ, אין תופעות לוואי מכיוון שהוא אינו מחובר לגוף המטופל.