כותרת
> C;
1/1
נדל"ן וכלכלה

האם כדאי לעבור קופת גמל או קרן פנסיה אם התשואה צונחת?

כרמיאלי נדל"ן וכלכלהפורסם: 07.11.22 , 10:22ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

נוכח התשואות הנמוכות שהשוק חווה השנה, חוסכים רבים החליט להעביר את קופות הגמל ואת קרנות הפנסיה בין הגופים המנהלים. האם מדובר במהלך נכון או טעות שעלולה לעלות לכם ביוקר? הנה כמה שיקולים שכדאי לכם לקחת בחשבון לפני שאתם מניידים את החיסכון הפנסיוני שלכם.

בחודשים האחרונים רבים קיבלו הצעה מסוכן הביטוח שלכם לעבור לחברת ביטוח או בית השקעות אחר, בטענה שהגוף שמנהל את כספיהם כיום משיג תשואות נמוכות שיפגעו להם בפנסיה בטווח הרחוק. ניתן לראות תזוזת כספים רחבת היקף בתעשיית קופות הגמל , שמנהלת נכסים בשווי של 674 מיליארד שקלים, שמתוכם כ- 5% מהנכסים הועברו בין הגופים וזה רק ברבעון האחרון.

ישנם סוכני ביטוח שאינם אובייקטיבים

בית ההשקעות שהתבלט לרעה הוא דווקא אלטשולר שחם, שעד לאחרונה היה הגוף הגדול בתעשייה זו. הוא זה שאיבד את עיקר הכסף בקופות הגמל, שרק בארבעת החודשים של השנה הועברו 16.1 מיליארד שקלים ממנו למתחריו. הסיבה לכך נובעת שבמהלך השנה האחרונה סבל מתוצאות לא מזהירות: כך למשל, במסלול המנייתי של קרנות ההשתלמות, הוא מדורג במקום האחרון עם תשואה שלילית מצטברת של 8.4% ובמסלול הכללי הוא עם תשואה שלילית מצטברת של 4.8% מתחילת השנה (הנתונים נכונים לאפריל 2022).

אבל מי שמעודד את הקהל לעבור מגוף מנהל אחד לאחר הם בעיקר סוכני הביטוח. לצערנו, ההצעות לא תמיד ניתנות בתום לב ואינן תמיד משרתות את טובת הלקוח. יש כאן ניגוד אינטרסים, מאחר ועל כל שינוי מהסוג הזה הם מקבלים עמלה.

אל תנסו לתזמן את השוק

הרבה חוסכים מנסים "לרדוף" אחר הכוכב התורן של עולם ההשקעות המוסדי. כשמדובר על חיסכון ארוך טווח, מדובר למעשה על סוג של ניסיון לתזמן את השוק, או במילים אחרות – לזהות את התחתית כדי לקנות ולזהות את הפסגה כדי למכור. זה מצב כמעט בלתי אפשרי, ועובדה שעד היום אין איזה מומחה השקעות שהצליח לעשות את זה ולהתמיד בכך לאורך זמן.

כמו בכל דבר בחיים, גם למנהלי השקעות יהיו שנים טובות ושנים רעות. לכן חשוב לבדוק איך מנהל ההשקעות עבד לאורך השנים, ואם התשואה שהצליח להניב לתיק החיסכון הצדיקה את דמי הניהול שהוא גובה.

תמיד צריך לזכור שהכוכב התורן עלול בעוד שנה-שנתיים לאבד את מיקומו בטבלת התשואות ולפנות את מקומו לכוכב הבא. מנהלי השקעות ותיקים יודעים ללמוד, להפיק לקחים ולתקן את תפישת עולמם. מי שעוזב בית השקעות כזה, עלול להפסיד את העליות שיבואו בהמשך.

זה הזמן להתמקח על דמי הניהול

מצד אחד לא צריך למהר ולעזוב מנהל השקעות שחווה שנה קשה, אבל אם במשך שנתיים-שלוש הוא נמצא באופן קבוע בתחתית הרשימה, זה הזמן להתמקח על דמי הניהול, גם אם זה באופן זמני. הפחתת דמי הניהול שוות ערך לתוספת לתשואה.

אז איך יודעים מתי הגיע הזמן להעביר?

אחת השאלות שחוזרות על עצמן היא "מתי אני אדע שהגיע הזמן לעבור לגוף מנהל אחר?", אז התשובה היא שאין באמת "מספר קסם" למספר השנים שבהן מנהל ההשקעות שלכם נמצא בתחתית טבלת התשואות. אבל בכל זאת רוב העוסקים בתחום מדברים על תקופה של 3-4 שנים. אם במשך התקופה הזו מנהל ההשקעות נמצא תמיד בשליש התחתון של הטבלה, זה הזמן לשקול לחפש מקום חלופי להשקעות שלכם.

חושבים לעבור לחברת ניהול אחרת?

המומחים של פתרונות עדיפים עומדים לשירותכם בכל עניין ושאלה, ומספיקים לכם מענה אדיב ומקצועי המבוססים על ניסיון של למעלה מ- 20 שנה ועבודה צמודה על כל חברות הביטוח ובתי ההשקעות המובילים. פנו אלינו עוד היום לקבלת ייעוץ פנסיוני ברמה אחרת.

קרדיט תמונה