כותרת
> C;
1/1

"התינוקת בת ה 8 חודשים, שנמצאה נטושה בקרוסנו (ב-1942) היא בת דודתי"

כרמיאלי פורסם: 02.05.19 , 11:29ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

חיפושה ואיתורה של מריה "האבודה" שרק בגיל 76 הצליחה לאתר את שורשי משפחתה הביולוגית

תמונה באתר הJewishGen.org- של תינוקת ושני הוריה המאמצים באוגוסט 1943 בעיירה סקרג'יסקו קמיינה (Skarzysko Kamienna) שבפולין העלתה בי חשד, הדמיון לשתי בנות דודותיי, הימצאות התינוקת באזור בו חיו מרבית בני משפחת סבתי הדסה, משפחות יוסט ופרוינד.
"היא משלנו" – אך אין לי הוכחה!

ב-25 בנובמבר 1941, נולדה לאסתר (לבית פרוינד) וזאב זילבר מפולין תינוקת, מריה, אחות למשה (יליד 1934) ולשרה (ילידת 1936).
באוגוסט 1942 נמצאה מריה, עטופה בשמיכה בעיירה קרוסנו. איך ומתי הגיעה המשפחה מיאסלו לקרוסנו הסמוכה לא ידוע, וגם לא נדע. בקיץ ההוא הושמדו יהודי יאסלו וקרוסנו וחוסלו הגטאות, האם אסתר, ושני ילדיה הומתו במחנה בלז'ץ וזאב, אבי מריה, נשלח לברגן בלזן ומת במחנה כחודש לפני תום המלחמה.

זוג פולני, חשוך ילדים, אנטונינה וואסילי מרקוביץ' מצא תינוקת שבשמיכתה נמצא פתק ובו תאריך לידתה: "מריה, 25.11.1941". ללא שם משפחה. מריה אומצה וגדלה כבתם.

בתום המלחמה עזבה המשפחה את פולין ועברה לאוקראינה. עם פטירת אמה המאמצת, נישא האב בשנית. אשתו התעללה מילולית במריה בהשמעת הערות אנטישמיות.

חברתה של מריה, פרידה, הציעה שמריה תעבור לגור בבית דודתה שגרה באומסק וכך תוכל לגדול, להתחנך ולסייע למשפחה בטיפול בבנם הנכה.

מריה סיימה את ביה"ס התיכון, למדה הנדסאות בנין, נישאה, ילדה בת והיא סבתא לנכד.

הקשר עם פרידה חברתה נשמר גם לאחר עליית פרידה לישראל בשנות ה-90 וכלל בקורים הדדיים. בביקורה של מריה בארץ לפני 5 שנים, פנו מריה ופרידה למוסד "יד ושם". פגישה משמעותית זו הולידה קבלת אות "חסידי אומות עולם" עבור הוריה המאמצים של מריה. בטקס מרשים נכחו הרב הראשי של אומסק והקונסולית לענייני תרבות של ישראל במוסקבה. הסיפור המרגש פורסם בעיתון במוסקבה ותורגם גם לשבועון המופיע בברוקלין תחת הכותרת "Who am I?". בעקבות הפרסום, התנדבה הגנאלוגית ש. מברוקלין לסייע למריה למצוא את זהותה ואולי אף לאתר קשר ביולוגי למי מבין בני משפחתה. באמצעות קשרים שנוצרו, הציע הרב של אומסק לערוך בדיקת דנ"א.
מריה ערכה את הבדיקה שנשלחה למעבדה בטקסס.

תוצאות הבדיקה הוכיחו כי למריה יש קשרי דם למשפחות יהודיות, שמקורן בגליציה, באזור יאסלו-קרוסנו-רימנוב-בייץ'. קשר למשפחות פרוינד וזילבר מעיירות אלו, וכי יש לה 4 סבים יהודים.

שלב II במחקר - במקביל, ללא ידיעת ו/או הכרת הסיפור ערכתי בדיקת דנ"א: נמצאו ערכים גבוהים למשפ' פרוינד מאזור זה.

שלב III במחקר - האם מריה קשורה למשפחתי משפחת פרוינד/יוסט/צוקרמן?

ש. פנתה לבירור טיב הקשר שלי למשפחת פרוינד. היא תיארה את הניסיון לאתר את זהות מריה.

סיפרתי לה על התמונה משולחן עבודתי. בעקבות חקר מתמשך הצלחנו להוכיח כי לנדבך ההיסטורי-גנאלוגי ולהשערותיו היו גם סימוכין מדעיים- מריה היא בת משפחתי, משפ' פרוינד מצד אמה!

שלב IV - לכל אחד יש אב...

בתוצאת בדיקת הדנ"א של מריה נמצא גם קשר למשפחת זילבר.
לאחר חיפושים בארץ ובעולם אותרה משפחת זילבר בארץ ובעולם. בעקבות האיתור הגיעו אליי תמונות ומסמכים נדירים של בני המשפחה השופכים אור והיכולים לספר למריה על משפחתה הביולוגית.

שלב V - העקשנות משתלמת!

ביום השואה הבינלאומי (ב-27.1.2018) הודיע הרב של אומסק למריה על תוצאות המחקר של צוות חובק העולם: בני דודים, מתנדבי JewishGen ואנוכי שהתבצע בהתנדבות לאיתור זהותה.

במאי 2018, לאחר מחצית שנה של חיפושים ומחקר, ערכנו בת"א כנס של למעלה מ-100 בני דודיה של מריה מהארץ ומהעולם בהשתתפותן של מריה ופרידה.

יומיים אח"כ, בחיפוש מקרי בארכיון "יד ושם", נמצא כי מאחורי תמונת משפחת זילבר יש כיתוב "התינוקת רבקה נולדה 25.11.1941".

*ד"ר לאה טייכר - ילידת חיפה. נשואה לאלי, אם לארבעה וסבתא לארבעה.

תואר שלישי מאוניברסיטת חיפה בלימודי ארץ ישראל, שנים רבות של הוראת היסטוריה והנחיית מורים במחוז הצפון. 10 שנים של הנחיית מנהלים ומורים שעבדו עם נוער בסיכון.

מעורבת בעשייה בגנאלוגיה: חברת פורום "שורשים משפחתיים", מרצה, חוקרת באופן פרטי, מרצה בכנסים בינלאומיים שהתקיימו בארץ ובפולין. ערכה את "שרשרת הדורות" עיתון העמותה לחקר שורשי משפחה.

לאחר מחקר מרתק וחובק עולם הצליחה לאה להגשים את חלומה של מריה בת ה-76 להוכיח מדעית את שורשיה היהודיים ולחבר אותה לשרשרת המשפחתית שניצלה ושרד את השואה והקימה צאצאים.

*הכתבה באדיבות עיתון "מלך הגליל" לאתר הפייסבוק: https://www.facebook.com/melech07/

מריה בילדותה

התינוקת בת ה 8 חודשים, שנמצאה נטושה בקרוסנו (ב-1942) היא בת דודתי

משפחת זילבר שנרצחה בבלז'יץ.
אסתר, וולף (זאב) וילדיהם משה ושרה. 

התינוקת בת ה 8 חודשים, שנמצאה נטושה בקרוסנו (ב-1942) היא בת דודתי

ד"ר לאה טייכר