כותרת
> C;
1/1
נדל"ן וכלכלה

התנהלות בעת רכישה של דירה

כרמיאלי נדל"ן וכלכלהפורסם: 11.10.21 , 15:15ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

רכישה של דירה

רכישה של דירה הוא צעד גדול עבור כל אדם ועבור כל משפחה. תהליך זה כולל הרבה מאד התרוצצויות עד שבוחרים את הדירה שהיא המתאימה ביותר מבחינת סביבת המגורים, גודלה של הדירה והעלות שלה. מרגע קבלת ההחלטה על חיפוש דירה ועד למציאת הדירה בפועל עובר לעיתים פרק זמן קצר ולעיתים פרק זמן ארוך. יש קוני דירות שמעדיפים לרכוש רק דירה חדשה ולכן הם בוחנים כמה וכמה אופציות של מבנים חדשים שנבנים על ידי חברות קבלניות, כדי לבדוק מיקומים, את גודלן של הדירות ואת העלות עבור הדירה המתאימה. יש גם קוני דירות שמחפשים דירת יד שנייה כיוון שבדרך כלל העלות שלה נמוכה יותר וכך הם יוכלו למצוא דירה שהיא בסביבה שבה בחרו לגור ובגודל השטח הנחוץ להם.

לאחר שנמצאה הדירה המתאימה, חשוב להיעזר בשירותיו של עורך דין מקרקעין שינהל את כל הנושא הבירוקרטי מול מוסדות הממשל בנושא זה כמו רישום הערת אזהרה ובתום העסקה רישום של הנכס בלשכת רישום המקרקעין המחוזית. כמו כן ההתנהלות מול משרד האוצר בנושא תשלום מס רכישה, אם לא מדובר בדירה ראשונה. תהליך רכישה של דירה כולל חתימה על חוזה מכר שאותו יבדוק עורך הדין על כל סעיפיו ועל כל היבטיו כדי לשמור על האינטרסים של רוכש הנכס.

בדיקה מעמיקה טרם רכישה של דירה יד שנייה

אחת הבדיקות החשובות שמבצע עורך הדין המומחה היא נושא הבעלות של הנכס. זאת כדי להיות בטוחים שהאדם שמעוניין למכור את הדירה, הוא אכן הבעלים שלה ולא מדובר במעשה נוכלות. לשם כך עורך הדין מפיק נסח טאבו ובוחן את כל מה שרשום בו לגבי הדירה הספציפית על פי הרישום של הגוש, החלקה ותת החלקה. המידע כולל פירוט של בעלי הנכס, אם קיימת הערת אזהרה קודמת המעידה על כך שהנכס כבר נמכר, אם קיימים שעבודים, עיקולים או כל נושא אחר אשר קשור לבעלי הזכויות על הקרקע. אם הכול תקין בנסח הטאבו, עו"ד זה מאשר את קידום תהליך רכישה של דירה.

חתימה על חוזה מכר

בחוזה המכר כל סעיף הוא חשוב ויש לו משמעויות לטווח הארוך. לכן עורך הדין שמלווה את הקונה בוחן באופן מעמיק את חוזה המכר ומנהל משא ומתן עם עורך הדין של המוכר כדי להגיע להסכמות על סעיפים ספציפיים שאופן הרישום שלהם אינו נכון עבור הקונה. ברוב המקרים הם מגיעים ביניהם להסכמות על הנוסח הסופי של הסכם רכישה של דירה שהוא הוגן לשני הצדדים.

הקפדה על מילוי כל סעיפי החוזה

לאורכו של תהליך רכישה של הדירה הקונה אמור להקפיד ולמלא את כל התנאים הרשומים בו כמו תשלום של הסכומים שנקבעו בתאריך הספציפי וגם המוכר ממלא אחר כל התנאים כמו סילוק המשכנתא, פינוי הדירה במועד ועוד.