כותרת
> C;
1/1
עיריית כרמיאל

חג הסיגד נחגג לאורך כל השבוע בכרמיאל

כרמיאלי עיריית כרמיאלפורסם: 09.11.21 , 14:23ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

ראש העיר כרמיאל משה קונינסקי: בני הקהילה האתיופית הם אחים שלנו ואנו פועלים רבות לחיבור וחיזוק הקהילה בכרמיאל

מֶלְקַם עָמֶת בַהְלָ ! (חג שמח באמהרית). חג הסיגד נחגג לאורך כל השבוע בכרמיאל במסגרת החלטת ראש העיר משה קונינסקי לשלב את אירועי חג הסיגד בחגיגות העירוניות ובמשך השבוע החולף התקיימו בכרמיאל מגוון אירועים ובהם האירוע המרכזי בהיכל התרבות בהשתתפות קייס שחר וקייס אפריים ובו נחשפו הבאים למסורות החג, לתפילות ולמנהגים השונים.

בסוף השבוע האחרון חגגו רבים מבני הקהילה האתיופית ובסיועה של עיריית כרמיאל עלו לירושלים אל החגיגות המרכזיות.. בנוסף, במהלך השבוע שעבר נחשפו התלמידים בגנים ובבתי הספר בכרמיאל לתכנים העוסקים בחג הסיגד. התלמידים למדו את הסיבות לציון היום וכיצד חגגו אותו בעבר, באתיופיה, וכיצד חוגגים אותו היום. בבתי ספר אחדים התקיימו תערוכות עם אביזרים ותלבושות אתיופיות מסורתיות והתלמידים התכבדו באוכל מסורתי ובבתי ספר אחדים הגיעו הורי התלמידים, בני העדה האתיופית, להציג בפני התלמידים את מנהגי חג הסיגד.

גם בגני הילדים נראו ילדים חוגגים את החג עם תלבושות מסורתיות ואפו ולחם דבו ובגני החובה צפו הילדים בסרטון של ראש העיר, משה קונינסקי , מקריא את הספר "שמלת החג של טרויה", שכתבה תושבת העיר, טובה מדהני גבייאו שמספר על מנהגי החג, ובעקבות הצפייה עסקו בגנים במנהגי החג ובנושא קבלת האחר וסובלנות.

משה קונינסקי: "חג הסיגד מהווה הזדמנות נפלאה להכיר ולהוכיר את הקהילה והמסורת האתיופית, ואת המסע המורכב שעשתה הקהילה בדרך לישראל כמו גם את הקשיים הרבים שחוותה במפגש בין החלום והמציאות. אני מברך על הבחירה של המחנכים במערכת החינוך בעיר לעסוק בחג הסיגד. בדרך הזו אנו מטפחים את השמירה על האחדות מצד אחד ועל הייחודיות מצד שני. כרמיאל היא כור היתוך של כל כך הרבה עדות וקהילות ורק בדרך של חינוך מגיל צעיר נצליח לחשוף ולחבר את כל התלמידים לתרבותם ומנהגיהם של חבריהם לכיתה. מינויה לראשונה בתולדות כרמיאל של חברת מועצת עיר ויניטן מנוייב , מהווה נדבך חשוב נוסף בשילובה של הקהילה בחיי העיר".

החג הוא סמל חזק ביותר לכמיהה האדירה לירושלים שהחזיקה את הקהילה במשך הדורות, ואנשים רבים מספרים על הכוח שנתן החלום עם כל צעד מפרך שעשו בדרך להגשמתו. היום העדה האתיופית הגיעה לארץ ישראל – אך ירושלים עליה חלמו, עיר אלוהית שכולה צדקה וחוכמה, עדיין רחוקה מאוד וחג הסיגד רלוונטי מאי פעם.

חג הסיגד בכרמיאל. (מימין לשמאל) ראש העיר משה קונינסקי, מנכ"לית העירייה ד"ר שולה מנחם, יוסי ברקו, טובה מדהני גבייהו (צילום: אייל מן)

חג הסיגד בכרמיאל (צילום: אייל מן)
 
אולי יעניין אותך גם