כותרת
> C;
1/1
חדשות

טמבור, כתר פלסטיק, קליל, פליינג קרגו, טרלידור, ועיריית כרמיאל יחד עם הקונצרן ההודי Wipro זכו במכרז חממות היזמות של רשות החדשנות

כרמיאלי חדשותפורסם: 24.12.19 , 10:10ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

שר הכלכלה, אלי כהן, ומנכ"ל רשות החדשנות, אהרון אהרון, הכריזו הבוקר על זכייתה של קבוצה הכוללת כמה מספינות הדגל של התעשייה הישראלית במכרז של "חממות יזמות בפריפריה" של הרשות לחדשנות. החברות קוסטו ישראל (טמבור), כתר פלסטיק, קליל תעשיות, טרלידור תעשיות מתכת מתקדמות ופליינג קרגו, בשיתוף ענקית הטכנולוגיה והתעשייה Wipro ההודית (באמצעות חברת הבת הישראליתWipro גבעון) ועיריית כרמיאל (באמצעות החברה הכלכלית) יקימו בחודשים הקרובים בעיר כרמיאל חממה ייחודית ראשונה מסוגה בארץ, שתטפח יזמות טכנולוגית בתחום Industry 4.0. ליוזמה שותפות גם המכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה והתאחדות התעשיינים מרחב צפון.

החממה שתקראi4 Valley , מתכוונת לגייס לפחות 6 מיזמים בכל שנה למשך 5 שנים עם אופציה ל 3 שנים נוספות. החממה תתמקד במיזמים בתחום ה-Industry 4.0 על נגזרותיו המגוונות, בהן רובוטיקה, אוטומציה, הדפסת תלת מימד, IOT, AI, טכנולוגיות ייצור ידידותיות לסביבה ועוד. מעבר למימון המיזמים, החברות השותפות בחממה יעמידו לרשות היזמים את קווי הייצור ומחלקות המו"פ שלהן, יפתחו את שעריהן לטובת היזמים והמפתחים, כדי לייצר סביבת עבודה יישומית כבר מהיום הראשון וחברי הנהלה בכירים ישמשו כמנטורים עסקיים.

לדברי איתמר בוחניק, סמנכ"ל Wipro גבעון: "למכרז ניגשו 12 קבוצות מתחומים מגוונים ואנו רואים בזכייה שלנו כהצבעת אמון ביכולתה של התעשייה הישראלית להוביל יזמות וחדשנות כחלק בלתי נפרד מהסטרטאפ ניישן הישראלי. תחום ה-Industry 4.0 יבטיח את עתידה של התעשייה היצרנית הישראלית, ויהווה אפיק מוביל להשקעות מגופים וחברות בכל רחבי העולם. מטרתנו לגדל את הדור הבא של היזמים הישראלים המצליחים ובמקביל להביא לפיתוחן של טכנולוגיות אשר יציבו את התעשייה הישראלית בחזית העולמית בדומה למעמדה בתחום ההיי טק. בכוונת הקבוצה לעבוד יחד עם יזמים הן בשלבי הפיתוח וגיבוש המודל העסקי והן ביישום הטכנולוגיה בקווי הייצור ושרשרת האספקה הרלוונטית".

מסלול חממות יזמות בפריפריה הוא מסלול חדש של רשות החדשנות אשר מטרתו העיקרית היא לעודד פיתוח מערכות חדשנות(ecosystem) , יזמות טכנולוגית ותעסוקה באזור פריפריה על ידי שיתוף פעולה בין יזמים וחברות הזנק לבין חברות, משקיעים, ואקדמיה.

Industry 4.0 או המהפכה התעשייתית הרביעית, הופכת לתחום טכנולוגי חם המשנה את פניה של התעשייה היצרנית. מדובר בתחום שתופס בארץ תאוצה רבה: עפ"י נתונים שפורסמו ע"י start-up nation central , נכון לשנת 2018, פועלות בישראל 230 חברות סטרטאפ בתחום ה-Industry 4.0. ההשקעה הממשלתית בנושא עמדה בשנה שעברה על למעלה מ- 100 מיליון דולר.

תאגיד הענק ההודיWipro פעיל במגוון מגזרי פעילות, בהם טכנולוגיית מידע, ייעוץ ותעשייה, נוסד בשנת 1945, ומחזור עסקיו עולה על 10 מיליארד דולר. מטה התאגיד שוכן בעיר בנגלור. יו"ר החברה מר עזים פרמג'יAzim Premji הינו האיש השני בעושרו בהודו ו- 36 בעושרו בעולם על פי דירוג פורבס וידוע גם כאחד הפילנטרופים הגדולים בעולם.Wipro מפעילה 17 מרכזי חדשנות שונים ברחבי העולם ובבעלותה קרן הון הסיכון התאגידית Wipro Ventures , המשקיעה בחברות סטרטאפ ובקרנות הון סיכון אחרות בהודו, ארה"ב וישראל. על השקעותיה שלWipro Ventures בישראל נמנות חברתDemsito אשר נרכשה בחודש פברואר על ידי חברת פאלו אלטו תמורת למעלה מ 500 מיליון דולר, חברת InSights וקרןTLV Partners .

בתמונה משמאל: גוני לצטר, סמנכ"ל ויפרו גבעון, אהרון אהרון, מנכ"ל רשות החדשנות, משה קונינסקיראש עיריית כרמיאל, אלי כהן שר הכלכלה, רונן גבעון, מנכל ויפרו גבעון, צביקה לוין מנכל טמבור

קרדיט: רשות החדשנות