כותרת
> C;
1/1
אורח חיים

ילדים נחשפים לפורנוגרפיה - מה לעשות ומה לא

כרמיאלי אורח חייםפורסם: 21.02.22 , 15:29ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

ילדים נחשפים לפורנוגרפיה מוקדם ממה שאנחנו חושבים. אנחנו רוצים להאמין שהילדים הקטנים שלנו לא רואים סרטים או תמונות המיועדים למבוגרים.

לצערנו הילדים עלולים להיתקל גם בטעות וללא כוונה בסרטים ותמונות שאינם מיועדים לעיניהם כלל וכלל. כל ילד וילדה ראויים לילדות בטוחה ומאושרת וחשיפה מוקדמת ללא הסבר והדרכה ממבוגר אחראי פוגעת בילדותם ועלולה להפריע להתפתחות נפשית תקינה.

מה זה אומר?

כשילד מוצא סרט או תמונה במחשב, בנייד, במגזין או בטאבלט הוא יכול לחשוב, בראשו הצעיר, שאם זה נגיש אז ההורים מאשרים וזה בסדר. חשוב לזכור שילדים מושפעים ממה שהם רואים ושומעים. ידועים מקרים של פגיעות מיניות ומעשים מגונים של ילדים או נערים בילדים צעירים מהם. במקרים רבים לאחר חקירה, מסתבר שהילדים התוקפים צפו בסרטים פורנוגרפיים שהשפיעו וגרמו להם לחקות את מה שראו.

צפייה של ילדים ונוער בתכנים המתאימים למבוגרים לאורך זמן גורמת לעיוות המציאות, להחפצה של נשים, היא מחזקת סטריאוטיפים מגדריים מזיקים, משפיעה על דימוי הגוף. ילד הגדל בבטחון ובריאות מינית קטן הסיכוי שיפגע מינים או יהיה אלים.

היום הגישה לתכנים למבוגרים בלבד קלה מאוד וכל ילד המחפש משחק או כל מידע אחר באינטרנט (גם לצורך לימודים) נתקל בסרטים למבוגרים בלבד. כשאין הדרכה והכוונה של מבוגר (רצוי הורה) זה יכול להדאיג או להפחיד (הרבה פעמים נתקלים גם בסרטים אלימים), לסקרן (מה הם עושים שם?) לבלבל ולגרום לילד לחפש תשובות במקומות שיכולים להטעות אותו ולא לספק את האינפורמציה הדרושה, כמו חברים, צ’טים…

המיניות מסקרנת באופן טבעי ילדים ונוער ומגיע השלב שהם מחפשים מידע על הנושא.

ילדים או נוער עשויים לחוות עוררות מינית גופנית לא רצונית למראה פורנוגרפיה, בלי שמוחם יהיה מעורב. זה יכול ליצור בלבול ולגרום להם לחשוב שהם “כמו” המבוגרים שהם רואים.

מה הורים יכולים לעשות כדי למנוע חשיפה?

לדאוג לאמצעי נעילה טובים, להשתמש במסנן אינטרנט, באחת מתוכנות בקרת הורים, להציב גבולות ברורים. הורים יכולים ליצור שינוי חיובי גדול על ידי שיחות שמספקות מידע אמיתי עם הילדים בהתאם לגילם ובשפה שלהם. להסביר על ההבדלים בין התנהגות של מבוגרים ובין ילדים. לחדד בצורה ברורה את הערכים שלהם.

אם ההורים לא רוצים שילדים ונוער יקבלו את החינוך המיני שלהם מהעולם הדיגיטלי עליהם לדאוג לחינוך המיני בבית בצורה מבוקרת, לדבר על אהבה, מחוייבות, כבוד, רגשות ויחסי מין ראו – איך לדבר עם ילדים על סקס.

כדאי מאוד שתהיו הורים מעורבים, כאלו שאפשר לדבר איתם. הורים פתוחים ותקשורתיים, שעוזרים לילדיהם לפתח מיומנויות תקשורת. ילדים ונוער זקוקים לעזרה בפענוח מסרים שמועברים בסרטי מבוגרים. אתם כהורים יכולים לעזור לילדיכם לפתח עין ביקורתית לכל מה שמוצג במדיה, כך הם ילמדו לראות את השקרים ויוכלו להפריד בין דמיון למציאות, בין יחסים שקריים ושאינם בריאים ליחסי אהבה מכבדת ושוויונית.

ואם בכל זאת הילד נחשף, למרות שימוש באמצעי זהירות?

לרוב ילדים יחשפו בשלב כלשהו, אם אצל חברים, אצל אח גדול או בטלויזיה. יש להיזהר מתגובה מוגזמת העלולה להזיק יותר מהחשיפה עצמה. ותמיד לדבר ולהסביר ולהבהיר ולדבר… לצעוק ולגעור יגרום לכך שהם לא יספרו לכם, יזהרו בקרבתכם ויחשפו לתכנים ללא הדרכה הורית. היו סבלניים ועזרו להם להתמודד ולהבין.

פרסומות, שלטי חוצות ועוד יכולים להיות דרך טובה למשוך תשומת לב למודעות ופרסומות בעייתיות. שתפו אותם בהשקפתכם והסבירו מה לא תקין בעינכם.

לסיכום

סביר להניח שכמה שנגן על ילדינו מחשיפה לתכנים מיניים ו/או אלימים שאינם מתאימים לגילם, הם יחשפו ברמה פחותה או רבה. לכן חשוב שתהיו שם בשבילם, למדו את ילדכם על היבט זה של החיים, שמרו על ערוצי תקשורת פתוחים. זוהי אחריותנו כהורים, לתת מידע ותמיכה לילדים ולבני הנוער, כך שיגדלו להיות בוגרים שיודעים ומסוגלים לחיות חיי אהבה בריאים, אוהבים ומכבדים.

מזמינה אתכם ליצור עימי קשר לשיחת היכרות לא מחייבת.

רותי – יועצת זוגית ואישית מוסמכת, מתמחה בטיפול קצר ויעיל בשיטות מגוונות המותאמות באופן אישי לכל אחד ואחת 072-3925386

הצטרפו אלי בפייסבוק