כותרת
> C;
1/1
חוק ומשפט

יפוצה ב 678,000 ₪ כ"נפגע משני" מבלי שנפצע בתאונה

כרמיאלי חוק ומשפטפורסם: 15.09.20 , 14:49ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

תושב אזור כרמיאל, שחווה פציעה קשה של קרוב משפחתו בתאונת דרכים, יפוצה בסכום גבוה במיוחד בסך של 678,000 ₪ , למרות שהוא בעצמו לא סבל משום פגיעה ו/או פציעה פיזית בעקבות התאונה .

כך נקבע בהסכם פשרה שהושג בין בא כח התובע עו"ד רשאד סלים ובין חב' הביטוח "הכשרת היישוב" שביטחה את הרכב שהיה מעורב בתאונה , ההסכם הוגש לבית המשפט השלום בחיפה וזה קבע כי ההסכם הינו לטובת התובע – קטין, ונתן לו תוקף של פסק דין .

בכתב התביעה שהגיש עו"ד סלים בשם הקטין נטען כי לפני כ 3 שנים הלך התובע ברחוב עם קרוב משפחתו מדרגה ראשונה , וכי רכב הגיע ודרס את קרובו בפראות וגרם לו לפגיעה קשה .

לפי הנטען בתביעה, מאז התאונה נזקק התובע על בסיס שבועי לטיפולים פסיכולוגיים ופסיכיאטריים שאבחנו שהוא סובל מפוסטראומה כמו גם מחרדות ודכאון, ובהתאם ב"כ התובע ביקש כי בית המשפט ימנה מומחה פסיכיאטר שיבדוק את התובע ויקבע את נכותו בתחום זה בעקבות התאונה , ובית המשפט אכן נעתר לבקשה ומומחה שמונה קבע לתובע נכות שהוערכה בין 15% - 20% .

חב' הביטוח התנגדה לעצם זכות התובע לפיצוי וטענה כי התובע לא נפצע בכלל בתאונה ועל כן אין הוא בגדר "נפגע" כהגדרתו בחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, מנגד טען בא כח התובע כי התובע הינו "נפגע מהתאונה" כהגדרתו בחוק , הן כ"נפגע ישיר" מעצם מעורבותו בתאונה ולחילופין כ"נפגע משני" מאחר והנפגע העיקרי הינו קרוב משפחה מדרגה ראשונה ולתובע נקבעה נכות מהותית מעל 15% .

ב"כ הצדדים חקרו את המומחה כשכל צד מנסה לקעקע ו/או לבסס קביעת המומחה בהתאם לעניינו , ובסופו של הליך , ובהמלצת כב' בית המשפט הגיעו הצדדים לפשרה לפיה תשלם הנתבעת לתובע סך של 678,000 ₪ .

עו"ד סלים : לפי ההלכה הפסוקה ניתן בתנאים מסויימים להכיר ב"נפגע תאונת דרכים" גם במי שחוווה פציעה של קרוב משפחה מדרגה ראשונה וזאת מבלי שהוא בעצמו נפצע ישירות ו/או סבל פציעה פיזית כלשהיא . אנו שמחים שהצלחנו להוכיח כי התובע במקרה דנן סבל פגיעה נפשית מהותית ועמד בתנאי הפסיקה ובהתאם לזכות עבורו בפיצוי גבוה במיוחד בהתחשב בנסיבות המקרה . בנוסף , אנו מנצלים במה זו ומברכים את עם ישראל בברכת שנה טובה ובריאה לכולם .