כותרת
> C;
1/1
חוק ומשפט

כרמיאלים כבר יודעים - ככה סוגרים ביטוח רכב ב-2021

כרמיאלי חוק ומשפטפורסם: 30.05.21 , 14:10ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

מה כרמיאלים יודעים, שאנשים שגרים מחוץ לכרמיאל לא יודעים? ובכן, אין בהכרח משהו ספציפי, אבל אלו שיקראו את הכתבה הזאת, יכולים לגלות פריטי מידע שהם לא בהכרח ידעו קודם לכן. בסיום כתבה זו, ייתכן שתהא תפישה בהירה יותר – לגבי נושא ביטוחי הרכב, איך נכון לחשוב ולהתייחס אליהם, ולנווט בעולם הזה כדי לסגור עסקה ביטוחית מדויקת ומתאימה לרצון הלקוח.

ראשית כל, מה זה ביטוח רכב, והאם זה משנה? לאור כך, שזו שאלה דיי בסיסית. כל מי מאיתנו שיודע לנהוג – ואכן נוהג, מבין ובטוח מה זה ביטוח רכב. הוא בוודאי יודע מה זה ביטוח חובה, צד ג', ואפילו מקיף – ואולי גם את ההבדלים בין השלושה. אם כי, לא בהכרח ברור לו, באילו מקרים יהיה נכון יותר להחזיק בביטוח מקיף, באילו מקרים יהיה בסדר גמור להחזיק רק בביטוח צד ג', אפילו אם הוא יודע שבכל מקרה המינימום לפי בקשות החוק – זה ביטוח חובה.

כל ביטוח עושה מה? בכלליות ובתמציתיות

לכן, נתחיל מההתחלה. ביטוח חובה, מתבקש מטעם חוק רכב מנועי, והוא מכסה נזקי גוף מתאונות, לכל המעורבים (כולל צד ג'). אינו מכסה נזקי רכוש. ביטוח צד ג', מכסה נזקי רכוש, אך רק לצד שלישי – לא לנהג וכיוצא בזה, בכפוף לתנאי הפוליסה. ביטוח מקיף – מכסה נזק רכוש, לכל המעורבים. ואפשר לרכוש כיסויים, שיכסו יותר מאשר נזקי רכוש כתוצאה מתאונה – אלא גם, כתוצאה משריפה, נזק בזדון (בכפוף לתנאי הפוליסה, אם בכלל), גניבה וכיוצא בזה.

על כן, על פניו, השילוב של ביטוח חובה, וביטוח מקיף – יכול להיראות מתאים ביותר. יתרה מכך, שמי שרוכש את כל הביטוחים שלו באותה חברת ביטוח – יכול לקבל הנחה, וזה נחמד. על כן, מדוע שתהא שאלה בכלל, מתי ואיך לבטח? ובכן, עקב כך שביטוח מקיף, ובכן, מקיף הרבה מהכיסויים האפשריים – הדבר שקורה ומתרחש, זה שעלותו גבוהה יותר, מאשר, נגיד – ביטוח צד ג'.

תחשיבי עלותו של ביטוח לרכב

למעשה, עלותו של ביטוח רכב מתבססת על פרופיל נהג, פרופיל רכב ומדיניות חברה פנימית. אם אנחנו לוקחים בחשבון, שככל שהרכב במצב טוב יותר, יעלה פחות לבטח אותו, וככל שהרכב יקר יותר – יעלה יותר לבטח אותו, וככל שמאפיינים אחרים ברכב נחשבים "טובים/פחות טובים לביטוח", כך המחיר יעלה או יירד – יש לנו מושג מה קורה בחישוב עלות הפרמיה.

למעשה, נכון הדבר גם לנהגים. ככל שהם מבוגרים יותר, או בטווח גילאים מסוימים – ובעלי עבר ביטוחי יחסית "נקי", וחברת הביטוח חושבת שהיא יכולה לסמוך עליהם לאור נתונים סטטיסטיים מסוימים שהיא משליכה, כחלק "מהערכת הסיכונים" שלה, כך המחיר יהיה נמוך יותר. ולהפך.

השוואת ביטוחי רכב

על כן, אנחנו כבר יכולים לראות – שביטוח רכב יכול להגיע בשלל תחשיבים שונים. אם זה תלוי בתחשיב של כל חברה, ואנחנו יודעים שיש פרט אחד שאינו זהה בכל חברה – והוא זה של מדיניות חברה פנימית. כלומר, גם אם כל חברות הביטוח מחשבות את ערך הפרמיה ועלותה באותו אופן, ומכניסות לשקלול בצורה זהה את נתוני הנהג, הרכב וכיוצא בזה – לא לכולן יש את אותה מדיניות פנימית. ועל כן, המחיר יכול להיות שונה בהחלט.

בהינתן כך שתתבצע השוואת ביטוחים בין חברות הביטוח השונות – יהיה ניתן להיתקל בהצעות ביטוחיות כאלה ואחרות. וכך, אפשר לקבל הן הצעות עבור ביטוח חובה + מקיף, או חובה + צד ג', או פשוט חובה, צד ג', ו/או מקיף – ולראות את העלות הזמינה, או לפחות הערכה מסוימת עבורה. למעשה, וובי מתמחה בהשוואת ומכירת ביטוחים – לאור כך שהיא אחת מסוכנות הביטוח הדיגיטליות הגדולות בארץ – כך שניתן להיכנס לאתר שלה כדי לקבל פרטים להשוואה, בנושא של ביטוח רכב באינטרנט. האם זו הפרספקטיבה הבהירה שקוראי הכתבה יכולים לצאת איתה? ובכן, זוהי כוונתנו, מקווים כי זה תרם לניווט בעולם ביטוחי הרכב.

תמונה: FREEPIK