כותרת
> C;
1/1
חוק ומשפט

כתב אישום, מהותו וההתמודדות עמו באמצעות עורך דין פלילי מומלץ

כרמיאלי חוק ומשפטפורסם: 26.01.21 , 18:33ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

מהו כתב אישום, מהן הדרכים הטובות ביותר להתמודד איתו ומה חשוב לדעת כאשר בוחרים עו"ד פלילי?

אף אחד לא רוצה להסתבך עם החוק, אבל אם הדבר כבר קרה, הדרך הטובה ביותר להתמודדות עם כתב אישום היא פנייה לעו"ד פלילי מנוסה, שיגן עליכם בבית המשפט ויעשה כל מה שאפשר, במסגרת החוק, כדי לזכות אתכם מאשמה, לבטל את כתב האישום, לסיים את ההליך ללא הרשעה פלילית או למזער ככל הניתן את העונש שייגזר עליכם.

כתב אישום

כתב אישום מוגש על-ידי רשויות התביעה לבית המשפט שבתחום שיפוטו נטען כי הנאשם עבר את העבירה, או על פי מקום מגורי הנאשם.

כך למשל, אם לפי גרסת התביעה, הנאשם בצע עבירת אלימות בחיפה, כתב האישום יוגש לבית משפט השלום בחיפה.

עבירות מסוג פשע חמור נדונות בפני בית המשפט המחוזי.

בהזמנה לדיון יצוינו המועד שבו הנאשם צריך להתייצב בבית המשפט, מיקומו של בית המשפט ושם השופט בפניו אמור להתקיים הדיון.

התמודדות עם כתב אישום

כאמור, אם הוגש נגדכם כתב אישום, פנו במהרה לעורך דין פלילי. עורך הדין שייצג אתכם יפנה לתביעה (המשטרה או הפרקליטות), ויבקש לצלם את חומר החקירה. לאחר מכן, עורך הדין ילמד את התיק ויבחן האם מחומר הראיות עולה, כי יש מספיק ראיות הקושרות אתכם לביצוע העבירה (כלומר האם יש סיכוי סביר להרשעה), והאם אפשר בנסיבות המקרה לשכנע את תביעה לחזור בה, ולהוביל לביטול כתב האישום.

השלב הבא הוא פנייה לתביעה, וניהול משא ומתן איתה, אשר בסיומו ניתן לעיתים להגיע לביטול כתב האישום. במצבים בהם התביעה תשתכנע כי אין מספיק ראיות להרשעה או כי אין עניין ציבורי בניהול התיק - ניתן להגיע להסכמה שכתב האישום יבוטל.

אם התביעה תשתכנע ותסכים לבטל את כתב האישום, הרי שהנאשם לא יצטרך לנהל משפט, וייחסכו ממנו הוצאות רבות הכרוכות בניהול משפט והמשך ייצוג לכל אורך ההליך הפלילי.

התמודדות נוספת עם כתב אישום, היא לנסות לשכנע את התביעה לסגור את התיק בדרך של "הסדר מותנה" - הסכם שנחתם בין התביעה לחשוד לפיו החשוד מודה בביצוע עובדות המהוות עבירה פלילית, ומתחייב לקיים את תנאי ההסדר, ואילו המדינה מתחייבת להימנע מהגשת כתב אישום.

אחת מהדרכים החשובות להתמודדות עם כתב אישום היא העלאת טענות מקדמיות בפני בית המשפט. עורך הדין שמייצג את הנאשם יכול להעלות טענות מקדמיות, שעשויות להוביל לביטול כתב האישום. ביניהן: טענות בדבר חוסר סמכות (מקומית או עניינית), חסינות, התיישנות העבירה, חנינה, פגם או פסול בכתב האישום, הגנה מן הצדק, העובדות המתוארות בכתב האישום אינן מהוות עבירה, זיכוי קודם או הרשעה קודמת בשל המעשה נושא כתב האישום, משפט פלילי אחר תלוי ועומד נגד הנאשם בשל המעשה נושא כתב האישום.

דרך נוספת בה סנגורו של הנאשם יכול להתמודד עם כתב אישום, היא באמצעות עיכוב ההליכים על ידי היועץ המשפטי לממשלה. אם סנגורו של הנאשם יצליח לשכנע את היועמ"ש להורות על עיכוב הליכים, אזי בית המשפט יפסיק את ההליכים כנגד הנאשם, והתיק יסתיים ללא הכרעה שיפוטית.

במקרים שבהם לא ניתן להגיע לביטול כתב האישום מסיבה זו או אחרת, סנגורו של הנאשם יתמודד עם כתב האישום בדרך של ניהול משפט פלילי, וניסיון לשכנע את בית המשפט כי יש לזכות את הנאשם.

במצב שבו התיק "סגור" ראייתית, וניתן להוכיח את האישום, יפעל הסנגור לגבש הסדר טעון עם התביעה אשר ממזער ככל הניתן את העונש.

יש לציין, כי גם במקרים בהם נקבע כי הנאשם בצע עבירה פלילית, עדיין יש לסנגור אפשרות להתמודד עם המצב ולשפר אותו - הווה אומר, לנסות לסיים את המשפט הפלילי ללא הרשעה או להקל בעונש.

עורך דין פלילי מומלץ

כך או כך, עדיף למנוע הגשת כתב אישום מלכתחילה מאשר לבטל כתב אישום שהוגש או להוביל לזיכוי הנאשם. עו"ד פלילי מנוסה ומקצועי ינסה למצות את כל האפשרויות טרם ניהול המשפט.

על כן, ישנה חשיבות רבה לבחירת עורך דין. המלצות על עו"ד פלילי ניתן למצוא בקרב חברים, מכרים, בני משפחה כמובן ואף באינטרנט. חשוב, כמובן, לבדוק כל המלצה ולראות אם לעורך הדין הפלילי המיועד יש ניסיון בתחום שבו אתם מבקשים שייצג אתכם.

חשוב מאוד להיפגש עם עורך דין פלילי מומלץ ולהתרשם ממנו ישירות - האם הוא מבין אתכם? האם יש ביניכם כימיה? האם נראה לכם שתוכלו להפקיד את גורלכם בידיו?

כך, תוכלו להיות רגועים ולדעת שעניינכם מטופל בצורה הטובה ביותר.

למשרד עו"ד גיא פלנטר ניסיון רב במשפט פלילי. עו"ד פלנטר הוביל לביטולים רבים של כתבי אישום, אשר חסכו מהנאשמים הליך ארוך וכואב של ניהול משפט פלילי ותוצאה משפטית מורכבת.

תמונה: FREEPIK