כותרת
> C;
1/1
לימודים

מאמן לחיים

כרמיאלי לימודיםפורסם: 18.08.19 , 09:10ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

לפני 19 שנה הצטרף כשותף לאלון גל ב"תות", אבל את הקריירה המצליחה
כמאמן וכיזם החל כבר כמדריך בצופים וכמדריך לתחזוקת מסוקים.
דני בן-יעקב מגייס כספים למופע ייחודי המבוסס על סיפורים של מאומניו,
ומגלה מדוע עבורו זה כמו פעמוני אזעקה כאשר יש אגו בעסק משפחתי

"כשאני רואה אגו בתוך עסק משפחתי זה עבורי כמו פעמוני אזעקה. לפני 35 שנה היה לנו עסק משפחתי שנסגר בגלל קשיים משפחתיים, ולכן עד היום כואב לי בנשמה כשאומרים לי שעסק או מפעל נסגרים בגלל מערכות יחסים. מתחשק לי לבכות עם יחד עם בעלי העסק, כי אני מרגיש שאפשר להציל את העסק ולהצליח". כך אומר דני בן-יעקב, מאמן עסקי ואישי שבימים אלו מגייס כספים במימון המונים בהדסטארט עבור מופע ייחודי חדש בשם: "מופע בגובה עיניים". המופע מתבסס על ספרו המצליח "דלת חדשה נפתחת"... סיפורים מחדר האימון", בו מופיעים סיפורי אימון מרתקים של דני בן-יעקב דרכם הוא מאפשר לקורא "להיכנס לראשו" ולהבין מה הוא רואה ועל מה הוא חושב בתהליך האימון וכיצד הצליח להציל עסקים רבים.

דני בן-יעקב, שותפו של אלון גל בחברת האימון הידועה "תות", נחשב כיום למאמן הוותיק ביותר בחברה, MASTER COACH, עם ניסיון של יותר מ-19 שנה בכל מקצועות האימון. הוא מאמן מאמנים ומלמד הכשרות מאמנים באקדמיה ומאוד יצירתי גם בשיטות האימון. כך למשל, העביר תהליכי אימון על גבי סוסים, בים, בספארי ואפילו בטיול ג'יפים. בין מאומניו: הכומר הראשי של כנסיית הבשורה בנצרת וכל קהילת הכנסייה. הוא פעיל מאוד במגזר הערבי, בעיקר בשל אמונתו בדו-קיום יהודי-ערבי. "ראיתי את חוסר היכולת של גברים ונשים מהמגזר הערבי להשתלב במגזר היהודי, ולכן באתי לעזור. אחד ממאומני מהמגזר הערבי הציב לעצמו מטרה וכיום הוא ראש מועצת כפר מנדה. מאומנת נוספת מתמודדת בבחירות הנוכחיות לכנסת. אימנתי גם גברים ונשים מהמגזר הערבי שהתחילו לעבוד במשרות ממשלתיות נחשבות".

יש לו סיפורי הצלחה רבים של מאומנים ומאומנות, שחלקם מופיעים במופע החדש. כך למשל, משפחה עם עסק משפחתי, שבני המשפחה לא דיברו במשך ארבע שנים האחד עם השני, למרות שעבדו ביחד באותו עסק. הוא הצליח להביא את בני המשפחה לשיחה ולשותפות. במקרה אחר אימן משפחה, שהייתה על סף פשיטת רגל ועשה תהליך כלכלי עם הבעל והאישה, שאחריו הם התאפסו ואפילו התחילו לחסוך. במקרה נוסף אימן בעל עסק שהיה נמצא בעבודתו 24 שעות – הוא ראה את העסק שלו גם בשעות הלילה באמצעות מסך טלוויזיה שהוצב בחדר השינה המשותף שלו ושל אשתו. כיום הוא מסיים לעבוד בשעה 17:00 ונהנה מדי יום עם בני משפחתו.

המופע החדש נוצר בעקבות הצלחת ספרו, והוא כולל – מלבד סיפורים אמיתיים של מאומנים ומאומנות שלו (שפרטיהם האמיתיים לא נחשפים) – גם סודות מחדר האימון והרבה טיפים מעשיים ותובנות לקהל. המופע, שיתקיים בקרוב באולמות ברחבי הארץ, מתובל בשירים ישראליים ישנים וטובים המלווים את הסיפורים ומסייעים לקהל להטמיע את התובנות. כך למשל, כשהוא מספר במופע על אדם שהיה לו נתק עם אביו, הוא מנגן על רקע פלייבק את השיר 'אבא' של שלומי שבת עם המילים ברקע.

דני בן-יעקב: "לאחר שעברתי על הרבה סיפורים, החלטתי לתת לקהל שיגיע למופע מגוון רחב של מצבים: עסקי, משפחתי, כלכלי, זוגי ואישי, כך שכל אחד יכול למצוא את עצמו בסיפור אחד או יותר וליצור הזדהות עם הסיפור. מהתגובות הרבות שקיבלתי עד כה מקוראי ספרי, בהחלט הצלחתי בכך. המופע נכתב ממש בגובה העיניים, ממש כפי שהרעיון המנחה לספרי היה שלא תהיה בו 'רשימת מכולת' של 'עשה' ו'אל תעשה' או של רשימת משימות. הרצון שלי הוא להראות שהכל אפשרי ושלא צריך להתייאש, כי מקסימום זה יצליח. זו גם דרך עבודתי – לדבר עם המאומנים שלי בגובה העיניים".

הוא מודה כי למרות שהוא ואלון גל עובדים באותה שיטה וכמובן מכוונים לתוצאות (תות – ראשי תיבות של תקשורת ותוצאות), יש הבדלים בגישתם. "אני ואלון מחפשים שנינו את התכל'ס, אבל לכל אחד יש דרך משלו: אני עסוק במיומנויות רכות תקשורת וביחסי אנוש. גם אני ישיר, אבל גישתי שונה. אנו לא מסכימים על כל דבר, אבל גם עם אשתי אתי אני לא מסכים על הכל. אני ואלון מדברים על בעיות ומלבנים בינינו. לפעמים הוא מקבל את דעתי, ולפעמים אני מקבל את דעתו".

ההגדרה המתאימה ביותר לעיסוקו המקצועי של דני בן-יעקב היא "כמו גרביון": הוא נצמד אליך, עוטף ומתאים את עצמו אליך ואט אט מחטב ומוביל אותך למראה ולמקום בו היית רוצה להיות. הוא מלווה אנשים, חברות וארגונים, והעביר אלפי שעות אימון לעשרות אלפי מאומנים, ארגונים ומוסדות ברחבי ישראל. מגיל 14 הדריך בתנועת הצופים ואף היה רכז שבט. בצבא המשיך באופן טבעי כמדריך לתחזוקת מטוסים ומסוקים בבית ספר הטכני של חיל האוויר, שם החל את יזמותו ומנהיגותו החלה להתפתח.

בשנת 1995 החל לעבור בענף ביטוח, ולאחר שהקים סוכנות ביטוח התבקש לעזור לחברת ביטוח בהדרכת הסוכנים. הוא פגש את אלון גל, שהיה אז מדריך ובא אליו עם הרעיון של אימון. "כשאלון גל הקים את 'תות', הוא שאל אותי אם אני רוצה להצטרף ולהיות אחד המובילים בחברה. בהתחלה כשהוא אמר לי אימון, חשבתי שמדובר באימון כושר. רק בשנת 2005, כששודרה בערוץ 2 תוכנית הטלוויזיה 'משפחה חורגת', נכנס לארץ תחום האימון. כך למעשה, אלון גל, שהוא עצמו מאמן ספורט שאימן שחייה, ייסד מקצוע חדש בארץ".

דני בן-יעקב מודה כי ההצלחות מתרחשות כשתהליך האימון מוטמע ומופנם לעד. כאשר התהליך 'נכנס' לוורידיו של המאומן, הוא למעשה מצליח להטמיע את התהליך. "אני שומר על כבודם של המאומנים שלי, אבל אומר להם מה שאני רואה. הפכתי למאמן אחרי שהבנתי שאסור לי להיות 'נייס גאי'. חלק מהאנשים לא אוהבים לשמוע את האמת, וכבר היו כמה מקרים בהם העיפו אותי מכל המדרגות. אני שואל הרבה שאלות ומגיע ממקום פתוח עם הרבה ענווה, ובקיצור: בגובה העיניים, ממש כמו השם של המופע. כך למשל, הצלחתי להגדיל ב-16 אחוז את המכירות לחברה אחת – בעזרת תהליך קצר ומטורף, ומגמה זו נמשכת בה עד היום. בחברה אחרת, שהייתה בהקמה עם חמישה עובדים ועובדיה היו מתחלפים מדי כמה חודשים, יש כיום 45 עובדים קבועים".

לדבריו, תהליך האימון אינו מתאים לכל אחד. "כשאדם לא רוצה לעשות שינוי או שאינו להוט לעשות שינוי ואומר לי: 'אשתי אמרה לי ללכת, אז באתי', אז לא יעזור לו כלום. יש עליות וירידות בתהליך, אבל מי שלא מוכן לתהליכים ורק רוצה הוקוס פוקוס, זה לא יעבוד לו. אי אפשר לפתור תקשורת לקויה שנמשכה שנים רק בשני מפגשים, אלא בעזרת רצון והרבה סבלנות. כשיש בעיה עמוקה יותר באישיות, אני מפנה לבעלי מקצוע מתאימים אחרים כמו פסיכולוגים או פסיכיאטרים. הייתה לי מאומנת שבמפגש השלישי אמרה לי: 'יש לי עוד מאמן חוץ ממך'. כששאלתי מיהו היא ענתה: 'המאמן שלי הוא אלוהים'. ביקשתי ממנה לסיים איתו את התהליך, ואז להמשיך איתי. מאומנת אחרת אמרה לי: 'אתה תעשה לי את תהליך השיווק'. היא פשוט לא הבינה את מהות האימון".

הוא מודה כי במסגרת תהליך האימון יש צורך להראות, להדגים ולהציב ראי מול המתאמנים. "יש אנשים שתקועים במשך שנים בהתנהלות עצמית אכזרית, אבל אפשר לפתור כמעט כל בעיה. אין לי פחד קהל, זה פשוט הגיע אלי ביום אחד הרצון הזה לצאת החוצה. כשאני נמצא מול קבוצה של כמה עשרות אנשים אני למעשה על הבמה, במשך שלוש שעות ברציפות. אני יודע לשמור על פרטיותי, אבל עדיין חלק גדול מעיסוקי הוא נתינה. המילה 'נתן' נקראת באופן זהה מימין לשמאל ומשמאל לימין, ואני מאמין שמי שנותן גם מקבל. אני חבר בארגון ההתנדבותי 'פועל למען הקהילה', ובמסגרתו אני מחלק למשפחות נזקקות חבילות של מזון בימי חמישי בלילה. אם לאנשים רבים יש נרות כבויים ואילו הנר שלי דולק, אין לי בעיה שכולם יאירו וידליקו ממני אש. הרי האור שלי רק מועצם מכך. המוטו שלי הוא: 'תעשו – מקסימום זה יצליח'".

אולי יעניין אותך גם