כותרת
> C;
1/1
טיפוח ויופי

מדוע כל כך חשוב לצחצח שיניים ואיך עושים זאת נכון?

כרמיאלי טיפוח ויופיפורסם: 24.06.19 , 13:23ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

צחצוח שיניים זו פעולה חשובה מאוד אשר שומרת על השיניים ומסירה את רובד חיידקי השן, המוכר גם בשם "פלאק". מתי מומלץ לצחצח שיניים? איך עושים זאת נכון? ומדוע צחצוח שיניים כל כך חשוב לבריאות הפה והחניכיים?

הידעתם? סקרים באינטרנט מראים כי למרות שמברשות ומשחות שיניים הומצאו אי שם בשנת 1780, שישה מתוך עשרה אנשים עדיין אינם מצחצחים שיניים פעמיים ביום. אנו יכולים רק להניח שנתון זה מתקיים כתוצאה מחוסר מודעות לחשיבות הנושא, ויכולים לקוות שהארבעה שכן מצחצחים שיניים פעמיים ביום, עושים זאת נכון.

מתי מומלץ לצחצח שיניים?

צחצוח שיניים מסייע להסרת שכבת הפלאק על השן, כאשר צחצוח נכון יכול להקטין משמעותית את הפעילות החיידקית ואף למנוע אותה. ההמלצה היא לצחצח שיניים לאחר כל ארוחה, שכן כל ארוחה משאירה אחריה שיירים שמשמשים מזון לחיידקים. היות והמלצה זו לא תמיד ריאלית עבור רוב האנשים, כדאי לכל הפחות לצחצח שיניים פעמיים ביום, בבוקר ובערב. הצחצוח החשוב ביותר הוא בערב, לפני השינה. הסיבה לכך היא שפעילות הרוק יורדת בלילה, מה שמגדיל את הסיכון לעששת.

יש דימום? לא להפסיק לצחצח

צחצוח שיניים נכון חשוב גם למניעה וטיפול בדלקת חניכיים. אחד הסימנים לדלקת חניכיים הוא דימום קל בעת צחצוח השיניים. אנשים שמצחצחים את השיניים ומזהים דימום קל לרוב נוטים להפסיק עם הצחצוח אך נטייה זו שגויה ביסודה וכדאי להמשיך לצחצח בצורה נכונה גם כאשר ישנו דימום. כמובן שכדאי לעקוב אחר הדימום ולפנות לרופא שיניים לקבלת טיפול בדלקת חניכיים אך במקביל להמשיך לצחצח ולעבור למברשות שיניים רכות.

מה יקרה אם לא נצחצח את השיניים נכון?

אם לא נצחצח את השיניים נכון אנו מסתכנים בהתפתחות של דלקות חניכיים, חורים בשיניים, עששת ואפילו אובדן שיניים. כמו כן צחצוח לא נכון עשוי להוביל לריח רע מהפה. כל אלו הן רק חלק מהבעיות הצפויות לנו אם נזניח את השיניים שלנו.

אז איך מנקים את השיניים בצורה נכונה?

חשוב להקדיש לצחצוח השיניים שתי דקות שלמות, פעמיים ביום. כאשר אנו עושים זאת עלינו להיות מודעים לפעולה ולא לצחצח על אוטומט. השתמשו במברשת השיניים המתאימה לפה שלכם, מברשת שמגיעה לכל חללי הפה, לרבות לחלק שמאחורי השיניים הטוחנות שלכם. השתמשו במשחת שיניים עם פלואוריד וצחצחו את השיניים בזווית של 45 מעלות ובתנועה מעגלית. צחצחו גם את הלשון תוך כדי התהליך. הלשון מהווה כר נוח להצטברות חיידקים.