כותרת
> C;
1/1
חוק ומשפט

מהי הוצאת דיבה וכיצד מערכת המשפט מתמודדת איתה?

כרמיאלי חוק ומשפטפורסם: 31.10.21 , 10:55ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

במאה ה-21, תביעות לשון הרע וכן הוצאת דיבה הפכו לצערנו שכיחות יותר ויותר. הסיבה לכך היא כנראה חופש הביטוי שלעתים מיטשטש, וכמובן הטכנולוגיה המתקדמת שהביאה להמצאתן של הרשתות החברתיות המהוות פירצה המאפשרת לכל אדם שלשונו קלה בדיבור, להפוך גם את ידו לקלה מאוד על המקלדת ולעתים ללא כל סיבה נראית לעין או הוכחה מוצקה.

בעולם שבו כל כך קל להפיץ שמועות ושקרים, עורכי הדין העוסקים בתחום לשון הרע והוצאת הדיבה מוצאים עצמם עסוקים יותר מתמיד, ואם אתם קוראים שורות אלו ומתמודדים בעצמכם בימים אלו עם סיטואציה שכזו, הרי שהגיע זמנכם לפנות לעורך דין שכזה ולעשות לעצמכם צדק.

איך עובד תהליך הגשת תביעת הוצאת דיבה

אי אפשר לרוץ ישר לבית המשפט. ראשית, על עורך הדין שקיבל את תביעת הוצאת דיבה שלכם, לבחון שלושה דגשים בכדי לבדוק האם בכלל ישנה כדאיות להגשת התביעה והאם קיים סיכוי לסגור את התיק בהצלחה. כלומר, לטובתכם:

  • חופש הביטוי כנגד הזכות לשם טוב – הזכות לשם טוב וחופש הביטוי נמצאים במלחמה אין סופית, המהווה לבסיס חוקי הוצאת הדיבה בעולם המשפט. ישנם מקרים שבהם בית המשפט יעדיף לדחות את התביעה על מנת לשמור את חופש הביטוי, ומצד שני תיקים שבהם החומר המפורסם או המילים שנאמרו גרמו לנזק של ממש לתובע. במקרה זה, בית המשפט יפסוק לטובתו.
  • פיצוי סטטוטורי – זהו פיצוי ללא הוכחת נזק. העניין הוא שהחוק בישראל מאשר פיצויים בתביעות דיבה גם אם אין יכולת להוכיח שאכן התקיימו נזקים בעקבות אותה הוצאת דיבה. בית המשפט הוא זה שיקבע בסופו של דבר את מידת הפיצויים (אם בכלל), הכל תלוי כמובן בדרך שבה מציגים את הדברים.
  • מהו הנזק בפועל? – עורך דין הוצאת דיבה לעתים יעדיף שלא להגיש כלל תביעה. מדוע? כשהפגיעה בתובע אינה משמעותית מבחינה חוקית. אם הנזק משמעותי, כן תוגש תביעה גם אם נראה שאין ביכולתו של התובע או עורך הדין להוכיח את קיומו של הנזק. אין זה משנה כמובן, כי כפי שציינו לעיל, ניתן ואף רצוי להגיש תביעת דיבה גם ללא הוכחת כל נזק.

אתם עומדים לצאת לקרב על המוניטין שלכם

תביעות לשון הרע וכן הוצאת דיבה הן בעלות השלכות משמעותיות – כלפי הנתבע וכמובן כלפי התובע. מסיבה זו, אין להקל ראש בבחירת איש המקצוע הנכון והטוב ביותר שתוכלו למצוא, בכדי לנהל את התביעה או ההגנה על הצד הטוב ביותר, בהתאמה ספציפית למקרה המדובר.

יש לזכור שעורכי הדין אינם יכולים להתחייב לתוצאה המשפטית הרצויה, אך עם הידע, הוותק והניסיון הרצויים – יוכל למקסם את סיכוי ההצלחה בתיק. כעת ברור שאם הנכם זקוקים לסיוע משפטי שכזה, יש להשקיע מזמנכם בכדי לעשות הכל ולהגיע לעורך דין מעולה, מקצועי ובעל ניסיון מספק.