כותרת
> C;
1/1
עסקים

מה זה עיבוד שבבי?

כרמיאלי עסקיםפורסם: 07.07.21 , 13:22ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

המונח עיבוד שבבי נשמע לעיתים קרובות, בהקשרים שונים, ולכן גם עולה השאלה מה זה בעצם עיבוד שבבי. התשובה פשוטה: זהו תהליך תעשייתי שבו חומר גלם הופך באמצעות פעולות שונות לאובייקט בעל צורה מוגדרת. באופן טבעי העיבוד השבבי הוא תהליך רווח מאז המהפכה התעשייתית, ולאורך השנים הוא השתכלל וכיום מבצעים אותו בעיקר באמצעות מכונות CNC ממוחשבות ומשוכללות.

מה ההבדל בין עיבוד שבבי לבין עיבוד פלסטי?

דגש חשוב נוסף במסגרת התשובה לשאלה מה זה עיבוד שבבי הוא האופן שבו מתקבלת הצורה הרצויה של העצם. אם בתהליך עיבוד פלסטי שיטת העבודה היא עיוות הצורה הגולמית, בתהליך עיבוד שבבי המהות היא הסרה של חומר – כלומר מתחילים מגוש גדול שכבר מכיל את התוצאה המבוקשת, ובדרכים שונות מסירים חומר עד שמתקבלת הצורה המדויקת הדרושה לנו.

הפעולות השונות שבאמצעותן מתבצע עיבוד שבבי

כשמנסים להבין מה זה עיבוד שבבי כדאי כמובן גם לדעת מהן הפעולות שבאמצעותן מוסר חומר מהצורה הגולמית הראשונית. שתי האופציות הנפוצות ביותר הן כרסום וחריטה, ולכן מכונות כרסום וחריטה נפוצות מאוד. עוד דרכים לעבד חומר גלם הן קידוח, ניסור והשחזה.

החומרים שאותם מעבדים בדרך זו

העיבוד השבבי מתאים לשורה ארוכה של חומרי גלם. אחד העיקריים שבהם הוא האלומיניום, שבזכות יתרונותיו הרבים משמש לייצור מוצרים רבים. כמו כן ניתן לעבד פלדה, פלדת אל חלד, פליז, עץ, ארד, פוליאוריתן ועוד.

מה זה עיבוד שבבי באמצעות CNC?

כל פעולה שמאפשרת לבצע עיבוד שבבי – כאמור כרסום, חריטה, השחזה, קידוח, ניסור וכו' – ניתן ליישם גם באופן ידני וגם בעזרת ציוד רלוונטי כמו מסורים, מקדחים, כרסומות, מחרטות ועוד. טכנולוגיית ה-CNC, שעליה מבוססות כמובן מכונות CNC, מאפשרת דיוק ברמה גבוהה במיוחד של אלפיות המילימטר, ובהתאם כיום התשובה לשאלה מה זה עיבוד שבבי כוללת כמעט תמיד גם ציוד מתקדם שבזכותו ניתן לייצר כמויות גדולות של מוצרים תוך זמן קצר, בעלות נמוכה ובאיכות מרבית.

רמת הדיוק המעולה שניתן להגיע אליה כיום גם מאפשרת לייצר מוצרי שמחייבים דיוק של אלפיות המילימטרים. למעשה, במאה ה-21 ניתן לראות עליית מדרגה של ממש בתחום העיבוד השבבי, בזכות מרכיבים כמו לייזרים או זרועות רובוטיות. במקביל חל גידול של ממש בביקוש לאינספור סוגי מוצרים שמיוצרים על בסיס עיבוד שבבי, כך שמדובר בטכניקת עבודה נפוצה במיוחד בכל ענפי התעשייה.

מה ההבדל בין כרסום לחריטה?

כשרוצים להבין טוב יותר מה זה עיבוד שבבי בעצם כדאי להתעמק עוד קצת בהבדל בין שתי האפשרויות הנפוצות ביותר של העיבוד הזה, הכרסום והחריטה. כרסום מאפשר עיבוד שבבי של מוצרים שצורתם הגולמית אינה גלילית. החומר הגולמי מקובע למשטח העבודה והכרסם נע לכיוונו ומכרסם אותו. חריטה מתבצעת על גופים בעלי צורת גליל, ובניגוד לכרסום הגוף המעובד זז ואילו המכונה קבועה.