כותרת
> C;
1/1
תרבות ופנאי

מנהל אמנותי חדש לפסטיבל מחול כרמיאל

כרמיאלי תרבות ופנאיפורסם: 08.12.19 , 14:54ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

גדי ביטון: "אין לי עניין לגעת במסורת, בתרבות הפולקלור זהו מהותו של פסטיבל כרמיאל ולכן חייב להישמר"

פסטיבל מחול כרמיאל הוא פסטיבל מחול שנתי המתקיים בעיר מדי קיץ. הפסטיבל נוסד בשנת 1987 על ידי אחדים מגדולי הכוראוגרפים מחברי ומדריכי ריקודי העם בארץ, יונתן כרמון ותרצה הודס. הפסטיבל שהוא הגדול מסוגו בעולם משלב את המחול העממי על כל גווניו. הפסטיבל מתפרש על פני שלושה ימים גדושים בתכניות מיוחדות, מגוון רב של הופעות רקדנים מהארץ ומחו"ל. לצד ההופעות בסגנונות המחול השונים, מתקיימות הרקדות כמעט מסביב לשעון בכל שלושת ימי הפסטיבל, הפתוחות לכל ללא תשלום.

הפסטיבל החל כחזון של מי שהיה ראש עיריית כרמיאל ומייסדה של העיר, ברוך ונגר, שהתקנא בפסטיבל המוזיקה הישראלית בערד, כך כששב מאחד הפסטיבלים בהם היה אורח הוא אמר: "אם בערד שרים, בכרמיאל ירקדו" .

אל הדגל נקרא מיד יונתן כרמון אחד מגדולי הכוראוגרפים למחול ישראלי ולריקודי עם, שיחד עם כוראוגרפים , יוצרים ומדריכים לריקודי עם יצאו לדרך. בין הכוראוגרפים הבולטים היה שלמה ממן שלימים יחליף את כרמון בתפקיד המנהל האומנותי . השנה סיים ממן את תפקידו והשרביט הועברה לגדי ביטון . בכך הופך ביטון למנהל האומנותי השלישי מאז נוסד הפסטיבל.

ביום ראשון השבוע הודיע עיריית כרמיאל כי ועדת האיתור למינוי מנהל אמנותי לפסטיבל מחול כרמיאל החליטה פה אחד למנות את גדי ביטון לתפקיד. הוועדה התכנסה בחודש ספטמבר, ראיינה מועמדים שנגשו למכרז ולאחר מכן פנתה להחליט. הפרוטוקול הועבר לאישור וכעת לאחר סיום התהליך הובא ברבים.

בהודעתה מציינת עיריית כרמיאל כי גדי ביטון, הוא מבכירי היוצרים לריקודי עם, מפיק ומנהל אמנותי של מספר פסטיבלים בישראל , הוא יוביל את פסטיבל המחול ה 33 שיפתח ב - 30/6/2020.

הוועדה גם החליטה כי לצדו של גדי ביטון ימונה צוות אמנותי נוסף שכל אחד מאנשיו מתמחה בתחום ממוקד, לדוגמה מחול לבמה, ריקודי עם, מחול אמנותי. הודעה על הרכב הצוות תפורסם בהמשך.

שינוי נוסף הצפוי החל מפסטיבל 2019 הוא ביטול עמותת הפסטיבל, העברת כל הפעילות למינהל התרבות העירוני, מה שיביא לחיסכון ניכר בעלויות.

ביטון הוא דמות דומיננטית בכל הקשור לריקודי עם, כיוצר וכמפיק של אירועים גדולים, ככזה גם שנוי במחלוקת באשר לכוונותיו וליכולתו לשמר את מהות פסטיבל המחול כרמיאל הפועל מזה 32 שנים, ואשר הפך לשם נרדף לפסטיבל מחול ישראלי , כזה שהשפיע על תרבות הפולקלור הישראלי המתהווה.

בשיחה עמו מתברר כי כוונתו לשמר ואפילו לפתח את התחום , להמשיך להוביל את הפסטיבל כפסטיבל של פולקלור אוטנטי.

איזו בשורה אתה מביא לפסטיבל כרמיאל אחרי 32 שנות קיומו?

משימה לא קלה לאחד את השורות. הבשורה העיקרית אתה הגעתי לוועדה שאני לא מגיע מתחום אחד כמו אחרים . 2020 מייצרת מצב שאנשים שעוסקים בתחום צריכים להבין ביותר מתחום אחד. זה כבר לא עובד כמו לפני כמה עשורים שאומן היה עוסק במשהו אחד. זה היתרון הגדול שאני יכול להביא ניסיון רב תחומי, הרקדות, במה ניהול פסטיבלים. הפקתי אירועים יזמתי דברים שלא היו. בנוסף נגעתי בפוליטיקה של התחום אני בא עם מטען מאוד נרחב . אני בא מהתחום הטכנולוגי אז אני גם יודע איך לרתום את העולם הזה לפסטיבל.

מדוע אתה מתעקש על חדשנות? פסטיבל כרמיאל הוא יצירת מחול פולקלור ארץ ישראלי, הוא ליווה את תהליך התהוותו של הפולקלור במדינה שבדרך ועכשיו אתה רוצה מבקש לשנות את מהותו? אופיו?

אין לי שום כוונה לגעת באומנות הפולקלוריסטית שאנחנו מובילים, את החדשנות אני מבקש ליישם רק בנושא הנגשת הפסטיבל. אי אפשר שהמופעים יהיו כמו שהיו, צריך לשנות את ההנגשה . אני רוצה להביא את הפסטיבל להרבה יותר קהלים. לדוגמה התחרות , כפי שהייתה השנה ששודרה, הגיעה לכ-200 אלף איש שצפו. אני בטוח שרבים ירצו לבוא להשתתף בשנה הבאה ולרקוד כאן, לא רק לצפות בטלפון או במסך אחר.

יש לי עניין לשמר ולהביא את האומנות , אני לא רוצה לגעת במסורת, בתרבות הפולקלור , זהו מהותו של פסטיבל כרמיאל ולכן חייב להישמר. פולקלור עובר מדור לדור וזו החשיבות שלו. יתרה מכך אני שואף שפעילויות במסגרות נוספות בעיר יהיו מכוונות פולקלור . כרמיאל צריכה להיות ממותגת כבירת הפולקלור הישראלי בתחום המחול. יש לי עניין להביא את הפסטיבל ליותר קהל. אם לא תהיה המשכיות אז לא עשינו כלום.

ביטון מדגיש לאורך כל השיחה עמו את חשיבות הפסטיבל במהותו , את הרצף וההמשכיות שעומדים לזכותו במשך שנות קיומו. "זה לא מובן מאליו, היו אנשים שעשו כאן ועוד כאלה שימשיכו לעשות , הם שהביאו לפסטיבל את המוניטין , את התרבות" הוא מסביר.

יש לביטון גם חזון, הוא משתף: "ברמה המהותית של תכני הפסטיבל אין לי עניין לשנות לא רק שאין לי עניין לשנות את מהותו אלא שאני מעוניין להעמיק אותו. זה המנדט שלי במשרד התרבות היום בזה אני עוסק. אחד הנושאים החשובים שלנו שאני מנסה לקדם הוא שפסטיבל כרמיאל יהפוך לפסטיבל פולקלור בינלאומי. תמיד היו מופעים מקצועיים, להקות מחו"ל. הכוונה היא למקד את זה עוד יותר לכיוון פולקלור. "

במסגרת עיסוקיו בנושא, הוא פועל להקמת להקה שתייצג את ישראל בעולם. להקה שתהיה להקת הפולקלור הייצוגית של ישראל. העצמת הפסטיבל במהותו היום הוא היעד שקבע לעצמו.

צילום: פרטי

צילום: פרטי

צילום: פרטי