כותרת
> C;
1/1
תרבות ופנאי

מתן יניב בוגר בית הספר והמכללה לטלוויזיה וקולנוע של אורט פסגות כרמיאל רק בן 22 וכבר עטור פרסים

כרמיאלי תרבות ופנאיפורסם: 23.09.19 , 13:20ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

"מקלט" סרטו של מתן יניב זכה במקום הראשון בקטגוריית הסרט הקצר הבינלאומי הטוב ביותר

הבימאי והתסריטאי הצעיר מתן יניב (22) התמודד בשבת האחרונה עם סרטו הקצר "מקלט" בפסטיבל "לאקי סטרייק" בהוליווד, וזכה במקום הראשון בקטגוריית הסרט הקצר הבינלאומי הטוב ביותר.

ביום חמישי האחרון המריא יניב להוליווד שם "מקלט" התחרה על פרס הסרט הקצר הטוב ביותר ופרס הסרט הקצר הבינלאומי הטוב ביותר. הקרנת הסרטים התקיימה ביום שישי בערב וטקס חלוקת הפרסים התקיים בשבת בערב. היום (שני) הוא שב , כאמור כשבחיקו הפרס הנחשק אשר אמור לקדם את סרטו, שכן חשובי המפיצים מכל העולם השתתפו בפסטיבל היוקרתי.

אל יניב הצטרפה אמו, עמית, וכן השחקן דידי גת. דין מירושניקוב, השחקן הראשי שהיה מתוכנן תחילה לנסוע אף הוא, נשאר בארץ בשל צילומים לסדרה תאג"ד.

יניב הוא בוגר תיכון והמכללה לקולנוע של בית הספר אורט פסגות בכרמיאל, זה אינו הפרס הראשון שהוא קוטף על הסרט. סרטו הגיע לפסטיבל Oniros באיטליה, שם זכה במועמדות לפרס השחקן הראשי ופרס הסרט הטוב ביותר וזכה בפרס הבימאי הצעיר הטוב ביותר. הסרט השתתף גם בפסטיבל ARFF בפריז, שם זכה בפרס הסרט הקצר הטוב ביותר.

"מקלט" הוא סרט קצר המספר על חייל פצוע, שבעת מלחמה זוחל פצוע אל תוך מקלט. זה סרט מרגש שמדבר על התמודדות עם פחד ממוות ועם רצון עז לחיות. סרט שמדבר אל ליבו של כל אחד שהיה פעם חייל. סרט שמעלה שאלות נוקבות.

את התפקיד הראשי משחק דין מירושניקוב (תאג״ד, פולמון). דידי גת (הכלה הסורית, בילי אליוט: המחזמר) וגאיה ברמן משחקים שני דיירים ששוהים עם מירושניקוב במקלט.

מתן הצעיר בסך הכל בן 22 עם הספק ופרסים שלא היו מביישים גדולים ומבוגרים ממנו. "התחלתי להתעניין בקולנוע בגיל חמש, אך נכנסתי לעניין ברצינות כשלמדתי במגמת טלוויזיה וקולנוע באורט פסגות. בזמן הלימודים גם התחלתי לעסוק בוידיאו קליפים, ביימתי וערכתי שלושה קליפים של שירים שכתבתי. בכיתה י"ב ביימתי את סרט הגמר שלי "בשם אחי", שזכה בפרס במסגרת פסטיבל חיפה" הוא מסביר לכרמיאלי.

איך בכלל הצלחת, בחור צעיר, שהיה בשירות צבאי, להרים הפקת סרט ועוד עם כוכבים כמו דין מירושניקוב?

"במהלך הלימודים עבדתי על תסריט לסרט הגמר "מקלט". לצערי, אף אחד במכללה לא רצה להתקרב לתסריט הזה ויצרתי אותו כמעט לבד, עם מספר שחקנים , חברים שלא למדו משחק. למזלי, התסריט הגיע לבוגרי המכללה שלי, לאנשי תעשייה וגם לשחקן דין מירושניקוב ורובם הגיעו בהתנדבות להשתתף בסרט".

על תהליך ההכנה ואיך בחור צעיר מגיע להישגים כאלו היטיב לתאר ג'קי ברמן שהיה רכז המכללה: "את מתן יניב אני מלווה מגיל 15 בהיותו תלמיד במגמת הקולנוע של בית הספר אורט פסגות כרמיאל. נדיר לראות ולפגוש יוצר כל כך צעיר שמגיל 15 מביים כל שנה סרט. את הסרט "מקלט" הוא החל לכתוב כבר בכיתה י"ג, כאשר בחזונו ובדמיונו כבר ראה את הנולד. הסרט כבר היה כתוב, מצולם וערוך בראשו אך כשנאלץ להפיק אותו בכיתה י"ד כסרט מסכם ללימודים הוא נתקל בלא מעט קשיים, ביניהם גיוס צוות הפקה מקרב בני הכיתה שלו. כשהכול נראה אבוד, מתן לא ויתר ופנה אל הבוגרים שלנו שכבר משולבים בתעשיית הקולנוע בארץ וכולם נרתמו להפקת הסרט. בנוסף, ללא כל בושה הוא פנה אל השחקן דין מירושניקוב שהסכים לקרוא את התסריט בתקופה מאד לחוצה של חייו כשחקן. דין נדלק על הסיפור, מצא בו קווי דמיון לסיפורו האישי כאיש שייטת לשעבר ומיד נרתם לשחק בסרט כמעט בחינם.

כמנחה הסרט היה מדהים לראות את הגדילה של מתן, חוסר הוויתור שלו, חדור מטרה ביים סרט למופת שמסתובב בכל העולם וזוכה בפרסים רבים ועתה הפסטיבל היוקרתי בלוס אנג'לס "לאקי סטרייק". מתן הביא הרבה גאווה למכללה הקטנה שלנו בכרמיאל שהוציאה לשוק הקולנוע והטלוויזיה בארץ הרבה יוצרים מצוינים המשולבים בכל ענפי התעשייה בארץ וגם בעולם. הלוואי ויחזור עם פסלון גם מהוליווד ואין לי ספק שעוד נשמע הרבה את השם מתן יניב".

מה הלאה? לאן אתה רוצה להגיע?

"בימים אלה אני עובד על סרט קצר בשם "שחקנית קטנה" שהספקתי לכתוב, ולביים תוך כדי השירות הצבאי ביחידת ההסרטה של צה"ל. זה סרט קליל, כיפי, ללא מכללה מאחוריי ויש כבר שמזהים שמי שמסתתר מאחורי הרעיון הוא אני. יש לי עוד כמה סרטים על הפרק שנמצאים בשלבים שונים".

משהו שתרצה להעביר דרכנו? מסר?

"המסר שלי הוא שצריך לעשות יותר קולנוע, יותר מוזיקה, יותר אמנות ואפילו יותר ספורט, פחות מלחמות. צריך לחשוב מה משמח ומקרב בין בני אדם ולא לעסוק במה שמרחיק, רק ככה נשנה את העולם".

צילומים פרטיים