כותרת
> C;
1/1
מדורים נוספים

עמית שמיר בסיבוב הופעות בארץ עם הקרנת סרטה החדש

כרמיאלי מדורים נוספיםפורסם: 13.10.19 , 08:41ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

סרט קצר שאורכו 13 דקות ומצליח לגעת בכולם.

עמית גדלה והתחנכה בכרמיאל, בתיכון למדה במגמת קולנוע אורט מגדים (פסגות) והמשיכה לעתודה לכיתה יג' – יד' במכללה לקולנוע בכרמיאל.

סרטה העלילתי הראשון אותו ביימה זכה בפרס הסרט המצטיין, כיאה לסטודנטית מצטיינת.

בצה"ל גוייסה ליחידת ההסרטה של חיל החינוך והנוער בתור במאית ומפיקה.

גם היום את המילואים שלה מעבירה ביחידה כבמאית.

עם תום השרות הצבאי, עברה לתל אביב, שם עבדה בעיקר כעוזרת במאי.

בשנה האחרונה עבדה כעוזרת במאי ראשונה של ניר ברגמן בסדרה "רק להיום" וסדרה שעדיין לא יצאה של סיגן אבין "לאבד את אליס", גם בסרט הקולנוע של קובי מחט "פול גז". בנוסף עבדה בהרבה סרטים, סדרות ופרסומות ולמדה מהשטח מבמאים ובמאיות מנוסים ומוכשרים.

במקביל מזה חמש שנים שעמית כותבת פיצ'ר, זהו תסריט לסרט עלילתי באורך מלא, וממש בימים אלה עוברת לגור בצוקים בערבה, כדי להמשיך לפתח ולקדם אותו.

הסרט הקצר "אדום" נעשה באופן עצמאי, וגם במימון עצמי של עמית יחד עם הרבה מתנדבים מהשורה הראשונה בתעשייה שהאמינו בתסריט ובה. משתתפים בו השחקנים המוערכים ריימונד אמסלם נידם, אריק משעלי, הילה סורג'ון פישר ושחר דוד.

הסרט מספר על נערה בת 14, ליאון, שבמהלך ארוחת ליל הסדר מבקשת לעורר את הנשיות הכבויה בביתה המסורתי. קבלת הוסת הראשונה שלה משחררת את המחסומים שהציפו אותו מילדות.

עמית מספרת שהסרט נולד מהשאלה הפשוטה ששאלה את עצמה:

"האם נערה הופכת לאישה עם קבלת הוסת או כאשר היא לומדת לווסת את קשת הרגשות והחוויות בחייה?

ומה זה אומר בכלל לווסת?

זה בטוח לא להשתיק.

גם לא לצרוח בקולי קולות.

המילה הכי פשוטה שמצאתי לזה היא- להקשיב".

"ההקשבה לצבע האדום", על גווניו השונים, הובילה את עמית להבנה שהדרך שבה הסביבה רואה את המחזור הנשי, ולעתים אפילו נשיות בכלל, היא לא דרך ההתבוננות שלה.

"בטלוויזיה, בקולנוע, בעיתונים מראים לנו בגאווה בלי סוף קרבות עקובים מדם, מלחמות "גבריות", חיים ומוות שקלים על ההדק. נדיר לראות או לקרוא על רגעים קטנים, מלחמות "נשיות" בחדר השירותים, ירייה עם הדף שמגיע בארוחות משפחתיות, במפגש עם בן הזוג או מול חברים. "אדום" הוא סרט על מלחמה פנימית שכזו, הוא מסופר מנקודת מבט אינטימית של נערה שכמהה להיות אישה, אך לא בהכרח על פי הגדרות הנשיות של משפחתה והחברה בה היא חיה".

מאז הקרנת הבכורה בסינמטק תל אביב לפני כחודש מסתובבת עמית בארץ ומקיימת הקרנות פתוחות לקהל הרחב ובנוסף גם הקרנות פרטיות שמתאימות לנערות ונערים, נשים וגברים, כדי להפיץ את הסרט ולעורר שיח משמעותי ומקדם על התבגרות ונשיות שוברת מוסכמות.

"למדתי גם הנחיית קבוצות "תקשורת מקדמת" בסמינר הקיבוצים, קבוצות להעצמה אישית באמצעות סרטים, ואני משלבת את כל הכלים המקצועיים וסיפורי החיים האישיים כדי להפוך את הסרט לחוויה גדולה ומשמעותית יותר עבור הצופים. ואכן התגובות מרגשות ואנשים רבים כותבים שהוא מעורר אצלם מחשבה... בשבילי זה עולם ומלואו".

המפיקה של הסרט "אדום" היא אביטל יוספי, גם היא בת כרמיאל, וגם עורך הסרט עומרי עובדיה.

החברים שלמדו במכללה ומאז עובדים כל הזמן ביחד.

עמית מבקשת לציין את צלמת הסרט, יעל קלופמן, שהיא אמא לילדים ומסבירה שזה ממש מוערך בתעשייה שרוב הצלמים בה גברים.

ביום שלישי, ב-15 לחודש זה, יוקרן הסרט "אדום" בקולנוע מובילנד בכרמיאל ולאחר ההקרנה יתקיים מפגש לקהל הרחב עם היוצרת עמית.

את הכרטיס במחיר הסימלי ניתן לרכוש באתר.

קרדיט שלומי גולשטיין

קרדיט: אילנה ציקנובסקי

קרדיט: ורד אדיר

קרדיט: יעל קלופמן , תמונת הסרט