כותרת
> C;
1/1
חדשות

תושבי העיר כרמיאל נגד הקצאת שטח לישיבה חרדית

כרמיאלי חדשותפורסם: 28.04.21 , 09:34ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

השבוע פרסמה ועדת ההקצאות של העירייה, כפי שהיא מחויבת על פי חוק, פרסום מכרזים להקצאת שטחים בעיר.

כנדרש, ציינה בסוף המודעה כי כל המעוניין להגיש התנגדות לאיזו מן הבקשות, רשאי לעשות זאת תוך 45 יום מיום הפרסום בעירייה או גם באמצעות מייל.

זו לא הפעם הראשונה שפרסום כזה לא עובר בשקט.

בקבוצות כרמיאליות ברשת המדיה של הפייסבוק, כרמיאלים זועמים הביעו את כעסם.

בעיקר על הקצאת שטח להקמת ישיבה חדשה בשכונת המייסדים, ליד 'פארק אלון' המתנגדים הם לא רק מתושבי השכונה.

תושבים מבקשים: לא עוד הריסת שטחי טבע ירוקים, לא עוד פגיעה בפארקים עירוניים, לא עוד הקצאת שטחים ללא תמורה ובמיוחד שמדובר בהקצאת השטח לתושבי חוץ ובעיקר כאשר מדובר בישיבה ופנימייה שאמורה להיבנות על שמונה וחצי דונמים לעמותת "אורחת תורה" שאיננה קשורה לעיר כרמיאל ותלמידיה לא תושבי כרמיאל.

כידוע, ישיבה כזו כבר קיימת בשכונת המייסדים, בבית ספר 'פלמ"ח' לשעבר "שינה של תורה" והם רואים בכך דריסת רגל נוספת של חרדים בכרמיאל, מה שישנה את אופייה של השכונה והעיר.

תושבי השכונה הגרים סמוך לישיבה ב'פלמ"ח' כבר יצאו במאבק שנכשל וממשיכים להתלונן מזה שנים על הסבל הרב מהחיים בקרבת המקום.

מהרעש, מהלכלוך, מבעיית חניה, סגירת הכביש באירוע מיוחד ואולי בקרוב חוששים שעם ישיבה נוספת, עוד יסגרו את הכביש בשבת.

"ג', דיירת שגרה סמוך לישיבה טוענת שלא אחת קיללו אותה על שנוסעת בשבת וממש מפחיד אותה, מה יהיה בהמשך?

לא מדובר בגזענות חלילה היא אומרת, או בלהיות אנטי חרדית.

מדובר באורח חיים שונה שאני לא מוכנה כי יכפו אותו עליי".

אחד אחר ממובילי המתנגדים לישיבה הספיק למכור את ביתו ולעזוב את השכונה משהבינו כי לא מצליחים במאבק.

יוזמי המאבק הנוכחי, תושבי העיר ותושבי שכונת המייסדים שלחו מייל לעירייה לוועדת ההקצאות על התנגדותם ואלו הדברים שפורסמו ברשת שנשלחו במייל:

26/04/2021

לכבוד וועדת ההקצעות - עיריית כרמיאל

הנדון: התנגדות להקצאת קרקע - גוש 18988 חלקות 119,114,117 לעמותת “אורחות תורה"

אנו תושבי כרמיאל ודרי שכונת המייסדים בפרט, מתנגדים נחרצות להקצאת קרקע בגוש 18988 חלקות 119,114,117 לעמותת "אורחות תורה" לצורך הקמת ישיבה תורנית ופנימייה מן הסיבות שלהלן

שטח קרקע זה מרהיב ביופיו בזכות הנוף הקסום שנשקף ממנו, סלעי ענק הקדמונים, מרבדי פרחי הבר שצומחים בו בחורף ובעלי החיים שפוקדים אותו. לא נסכים שחלקת טבע כה ייחודית תיגזל מאיתנו, תושבי כרמיאל ושכונת המייסדים! זהו שטח בו שיחקנו כילדים ואליו אנו חוזרים עוד ועוד עם ילדינו ונכדינו!

לא נסכים להפסיד שטח אהוב זה לטובת ישיבה ופנימייה שמיועדת לחניכים שאינם תושבי העיר כרמיאל אלא מוסעים לכאן מרחבי הארץ בהסעות המוניות. די לנו כבר בהמוני הנערים שמוסעים מבחוץ למתחם בי"ס פלמ"ח לשעבר ומסתגרים בו כל ימות השבוע כנטע זר, בלא כל זיקה לשכונה ולעיר; מן המבנה המוזנח והמתפורר הם מפלסים דרכם, מדי בוקר, בין ערמות זבל שזרקו במדרגות היציאה, לכיוון בית הכנסת וחזרה. הראש מורד והעיניים באדמה - חלילה מלפגוש את עיני מי מדיירי השכונה המוקצים מבחינתם! בטיילת הוותיקה - ערימות של גרוטאות מכערות כל חלקה טובה שתפסו מסביב למבנה בית הכנסת האשכנזי לשעבר. הדוגמה העגומה והמבזה של מתחם בי"ס פלמ"ח לשעבר, אסור שתחזור על עצמה בשום שטח אחר בשכונתנו!

מערכת היסעים גדולה שתזין מדי שבוע את הישיבה והפנימייה, תכביד מאוד על תשתיות הכבישים ומעט מקומות החנייה שמספקים בקושי את צורכי שכונת המייסדים במתכונתה הנוכחית.

במהלך השנה האחרונה כבר נכפו עלינו בשכונתנו סגירות של כבישים לצורך אירועים תורניים המוניים ורעשניים. אירועים אלה, המפריעים לשגרת חיינו בשכונה, הולכים ורבים ואנו צופים בדאגה בריבוי המוסדות התורניים בשכונה. מוסדות אלה מושכים לשכונה עוד ועוד תושבים חרדים, שאינם באורחות חיינו אלא מסתגרים מאחורי גדרות ומשדרים בכל הזדמנות התנשאות ושאט נפש כלפי דירי השכונה.

בכבוד רב,

תושבי שכונת המייסדים ועוד רבים בכרמיאל

במקביל למייל, נפתח דף עצומה לתמיכה במאבק >> https://bit.ly/3u16Fg6

תגובת העירייה:

"ראש העיר משה קונינסקי מוביל מתווה יחד עם מועצת העיר לסיום הסאגה שהחלה בשנת 2003 ובמסגרתו, ישיבת ״רינה של תורה״ תפנה את מבנה בית הספר פלמ״ח לשעבר והישיבה תוקם מעל הכביש העוקף מאחורי מועדון הנוער ריימנס. מיקומה, לא יגרום לפגיעה או הפרעה כלשהי לתושבים. ההיפך מכך!

המטרה היא לבודד ולהרחיק את הישיבה מאזור מגורים, לפנות את מתחם הפלמ"ח ולקדם בו תכנית רחבה של התחדשות עירונית למען תושבי שכונת המייסדים.

כזכור, הישיבה התעתדה לקום ברחוב חוחית, מיקום שעלול היה ליצור מטרד לתושבים המתגוררים בסמוך. על השטח המפונה של בית הספר פלמ״ח תקדם העירייה התחדשות עירונית וכך יושקעו כספים רבים בשדרוג שכונת המייסדים.

כמתחייב בחוק פרסמה העירייה הליך של הקצאת קרקע וכחלק מההליך, רשאים התושבים להגיש את התנגדותם.

הנושא ידון בוועדת הקצאות של העירייה, ועדה המורכבת מגורמים מקצועיים בלבד.

ראש העיר משה קונינסקי פועל למען תושבי השכונה ובימים אלה החלה בניית גן מדעים שישמש את תושבי השכונה, בוצעו עבודות במאות אלפי ש"ח בשדרוג, שיפוץ והנגשת מדרכות והיד עוד נטויה".

נלקח מתוך עמוד העצומה 

בי"ס 'פלמ"ח', צילום: איימי מקס הנדלר

בי"ס 'פלמ"ח', צילום: איימי מקס הנדלר