כותרת
> C;
1/1
חוק ומשפט

7 מאפיינים של עבירות צווארון לבן

כרמיאלי חוק ומשפטפורסם: 22.07.21 , 16:29ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

עבירות צווארון לבן הוא מושג משפטי שאינו רשמי ואף לא מופיע בחוק הפלילי. עם זאת, אין אדם שלא מכיר אותו או שלא שמע עליו, אך רוב האנשים לא באמת מודעים למשמעות שלו, מהם המאפיינים הייחודיים ומי הם עורכי הדין העוסקים בתחום.

ובכן, עבירות אלו הן פליליות לכל דבר ועניין ואף החוק עצמו אינו מבדיל בין עבירות אלו ועבירות אחרות. ההפרדה היא בעיקר חברתית. על אף זאת, בפועל קיימים הבדלים שונים ומאפיינים ייחודיים המתקיימים אך ורק בעולם הצווארון הלבן, אותם נפרט מיד.

מהן עבירות צווארון לבן

  • עבירות משולבות – עבירות צווארון לבן הן מיוחדות שכן הן שייכות הן לעולם הפלילי והן לעולם המסחרי-אזרחי. העובדה שמדובר בעבירות כה נישתיות מחייבת את הנאשמים למצוא עורכי דין מקצועיים ובעלי ידע ומיומנויות בשני התחומים גם יחד.

  • ללא אלימות פיזית – רוב רובן הכמעט מוחלט של עבירות הצווארון הלבן אינן מלוות באלימות פיזית, בשונה מהעבירות הפליליות הקלאסיות. כאן נעשה שימוש בעיקר בטכנולוגיה ובמעמד, ופחות באיום ופגיעה פיזית.

  • העבריין – לרוב מי שמבצע את העבירה הוא אדם רחוק שנות אור מהפרופיל הקלאסי של עבריינים שנבנה אצלנו בראש. בדרך כלל מדובר באנשים רגילים, שמחזיקים במשרות טובות בארגונים שונים, משכילים ובעלי כוח בארגון.

  • הנפגע – כאמור בשונה מעבירות פליליות 'קלאסיות', עבירות הצווארון הלבן אינן מכוונות כלפי אנשים ספציפיים. זה לא אומר שתמיד אין נפגעים בעבירות אלו, אך הם אינם נפגעים ישירות אלא רק בעקיפין.

  • מודעות לביצוע העבירה – אמנם נכון שאי וודאות לא פותרת מעונש, אבל כשמדובר בעבירות צווארון לבן המצב מעט שונה. בפעמים אחדות העבריין כלל לא מודע לכך שביצע עבירה, אם בשל חוסר תשומת לב או חוסר היכרות עם אספקטים שונים בעבודתו. כדי למנוע מצבים כאלו מומלץ לעבור הדרכות בנושא ולקבל ליווי מעורך דין מקצועי מהתחום שיתרום מהידע שלו בנושא.

  • המשפט – דרוש הרבה מאוד תחכום בעולם עבירות הצווארון הלבן. בשל העובדה שבדרך כלל מדובר בעבירות המתמקדות באופן המחשבה הפלילי ופחות במעשה שהנאשם ביצע, הן הרבה יותר קשות להוכחה. כך באופן טבעי תהליך המשפט הוא ארוך ומסורבל הרבה יותר מהרגיל.

  • גזר הדין – על אף התפיסה הרווחת הגורסת שבדרך כלל הענישה קלה יותר בשל קשרים שמפעיל מבצע העבירה שבכל מקרה מגיע מרקע חברתי מעולה, כדאי לדעת כי עבירות צווארון לבן עלולות לגרור עונשים חמורים אפילו יותר. הכל תלוי בחומרת העבירה כמובן ותוצאותיה. מצד שלישי, בשל המאפיינים הייחודיים של משפט הצווארון הלבן, בית המשפט עשוי לראות את הסיטואציה בסלחנות מעט המתבטאת בגזר הדין הסופי.

עורך דין הוא המפתח לתהליך

כעת כשאתם יודעים עד כמה עבירות צווארון לבן הן מסובכות מבחינת ההליך המשפטי, ברור שאי אפשר לוותר על מציאת עורך דין מקצועי שילווה את התהליך כולו – החל מרגע החקירה ועד למשפט עצמו. עורך דין בעל וותק וניסיון יעשה את כל ההבדל בין גזר הדין שיכול היה להתקבל, ובין זה שהתקבל בפועל.