כותרת
> C;
1/1
חדשות

"פניתי לפאינה. ידעתי שעוזרים בכספים וגם אני ביקשתי כמו שאחרים מבקשים"

כרמיאלי חדשותפורסם: 31.12.14 , 12:10ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:
תמונה ראשית צלם: ירון קמינסקי

כתבה שפורסמה באתר דה מרקר:

רינה גרינברג, מ"מ ראש העיר כרמיאל מטעם ישראל ביתנו סיפרה בראיון לערוץ הכנסת כיצד הועברו כספים קואליציוניים מישראל ביתנו, לעמותת איילים בעיר.

בסטטוס בעמוד הפייסבוק שלה ב-11 בדצמבר השנה כתבה: "ביום שלישי התארחו שר הפנים (במקור שר ולא סגנית שר) פאינה קירשנבאום המשמשת כמזכ"ל ישראל ביתנו ודאוד גודבסקי המשמש כמזכ"ל המפלגה בכרמיאל. בנוסף הם נפגשו עם תושבים מכרמיאל, צברים ועולים והבטיחו שמפלגת ישראל ביתנו תמשיך לספק לעיר כרמיאל משאבים ותמיכה בפרויקטים לטובת כלל התושבים".

בשיחה עם ירון אברהם מערוץ הכנסת אמרה גרינברג: "קיבלנו עזרה לשנת 2014 - מיליון שקל לתשתיות. הכסף הזה הגיע מהמשרד לפיתוח הנגב והגליל".

אחד מהמקומונים שפורסמו בצפון נכתב ש"בשעה שממשלת ישראל ממשיכה להתעלם בעקביות מכרמיאל, דווקא מפלגת ישראל ביתנו הזרימה לעיר ב-3 השנים האחרונות סכום של 10 מיליון שקל הודות למ"מ ראש העיר רינה גרינברג וקשריה הענפיה".

על כך אמרה גרינברג כי "זו היתה הגזמה. זה לא נכון. הכתב של 'זוהר הצפון' שאל אותי כמה קיבלתם ואמרתי אני לא יודעת אם זה בא ממשרד התשתיות או מאיפה זה בא. אז הוא אמר לי אז הוא אמר אני יכול לכתוב 10 מיליון אז אמרתי לו: אתה אמרת. לא אני אמרתי. אנחנו ביקשנו שכל מה שאנחנו ביקשנו זה עובר דרך משרדי הממשלה ואם העירייה מקבלת - זה עובר דרך משרד הגזברות.

"היום אני קוראת את מה שנהיה, אבל לא בדיוק קיבלנו הכל מישראל ביתנו, ולא קיבלנו את ה-10 מיליון. אני אומרת לך שיש פה הגזמה של אנשים".

בתשובה לשאלה על כך שהדברים נאמרו בדף הפייסבוק שלה ציינה גרינברג כי מישהו מפעיל את אתר הפייסבוק לפי בקשתה. "זה העותק מ'זוהר הצפון'. אני לוקחת אחריות על מה שכתוב בפייסבוק שלי אבל זו היתה הגזמה".

"מיליון שקל לתשתיות"

"קיבלנו כסף קואליציוני",הבהירה גרינברג. לפי ערוץ הכנסת בהמשך השיחה הודתה גרינברג שהכסף התקבל מעמותת איילים המקימה כפרי סטודנטים (שאחד מראשיה, מתן דהן נעצר בפרשה. צ"ז).

גרינברג המשיכה: "קיבלנו מיליון שקל לכפר הסטודנטים. זה לא עבר דרכי. יש לנו פה את עמותת 'איילים'. עברו מיליון שקל לתשתיות אז קיבלנו. אני באופן אישי פניתי וביקשתי לעזור לי עם כרמיאל מכל מיני גורמים. כי אנחנו בפריפריה ואין לנו מענקים ושום דבר. פניתי לפאינה קירנשבאום באחד הביקורים שלה לפני 8 חודשים ושאלתי אם אפשר לעזור. הכסף הועבר הרבה לפני זה - לא בעקבות הביקור הזה. ידעתי שעוזרים בכספים קואליציוניים וגם אני בקשתי כמו שאחרים מבקשים".

לפני שבועיים אישרה ועדת הכספים שורה של העברות לחטיבה להתיישבות ובכלל זה העברת כספים לכפרי סטודנטים. ח"כ משה גפני (יהדות התורה) אמר: "שמעתי את פאינה קירשנבאום שאומרת שהחרדים לוקחים כסף לתקציב המדינה. אני רוצה לדעת מה הקשר של ישראל ביתנו לחטיבה להתיישבות. היא אומרת שהחרדים לוקחים כסף מתקציב המדינה, אני רוצה לדעת האם גם ישראל ביתנו לוקחת כסף מתקציב המדינה. מה זה איווט ליברמן דרש? זה הכסף שהוא לוקח מתקציב המדינה?", שאל גפני.

באחרונה סיפרה ח"כ קירשנבאום בראיון לרזי ברקאי בגלי צה"ל שמפלגתה סייעה להעברת כספים להקמת חדר מיון קדמי בקריית שמונה שלא באמצעות משרד הבריאות.

הסכומים שהועברו נכללו בכספים הקואליציוניים, תקציבים שניתנו עד לפני כמה שנים לסיעות הקואליציה ושבהם יכלו להשתמש כראות עיניהן. מאז בוטל הנוהג, וכיום העברות כספים מתבצעות רק באמצעות משרדי הממשלה ולא דרך מפלגות.

קירשנבאום אף הודתה כי מי שניהל את חדר המיון הקדמי באותה תקופה היה ד"ר בוריס סידלקובסקי, נציג ישראל ביתנו בעיר. סידלקובסקי, שעמד אז בראש סיעת ישראל ביתנו במועצת קרית שמונה, הוא סגן ראש העיר, מאז 2011 בשכר. העברת הכספים לחדר המיון אושרה פחות מחודשיים לאחר אישור מינויו לסגן בשכר.

ב-17 בפברואר 2011 פורסמה כתבה באתר האינטרנט "חדשות הגליל", ובה נכתב כי משרד הפנים אישר לראש העיר בקריית שמונה את מינוי שני סגני ראש העיר בשכר, אחד מהם הוא ד"ר בוריס סידלקובסקי. קצת יותר מחודש וחצי לאחר מכן, ב-1 באפריל באותה שנה, פורסם באתר כי "חדר המיון הקדמי לא ייסגר ב-2011 בזכות תקציב מיוחד שהעבירה מפלגת ישראל ביתנו למשרד הבריאות, במקום תקציב שעיריית קריית שמונה הייתה צריכה להעביר".

לדברי קירשנבאום, "בתקופה שעוד איפשרו לנו לעבוד עם הכסף הקואליציוני אנחנו (ישראל ביתנו) העברנו תקציב קואליציוני לטבת המיון הקדמי בקריית שמונה... האיש שלנו הוא סגן ראש העיר בקריית שמונה והוא רופא, ונכון שהוא עבד במיון באותו זמן, אבל מה שאנחנו רצינו זה שאנשים יקבלו שירות".

בהמשך הפסיקה המפלגה לתקצב את חדר המיון בטענה כי הנושא נמצא באחריות משרד הבריאות. השאלה הנבדקת היא אם העברת הכספים הותנתה בתגמול לאנשי המפלגה.

אולי יעניין אותך גם