כותרת
> C;
1/1
חדשות

הסערה כבר כאן - מה התחזית להמשך?

כרמיאלי חדשותפורסם: 07.01.15 , 11:37ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:
תחזית מזג האוויר לימים הקרובים

במהלך היום, האוויר הקר ברום הגבוה יכנס באופן נרחב גם לשאר אזורי הארץ, כולל המרכז. איזותרמת מינוס 30 ב-500 מ"ב מגיעה לביקור בצפון בבוקר, ובשעות הצהריים גם למרכז. חלון ההזדמנויות לשלג משמעותי בירושלים נפתח החל משעות הצהריים יחד עם כניסת הקור גם לשם, והתרחבות הפעילות גם לחלקים הדרומיים יותר של הארץ. מיקום השקע בקרקע החל מהצהריים יטיב סוף סוף עם רוב תושבי המרכז שיקבלו מנה גדושת משקעים, ולזה הירושלמים מחכים. בהנחה ולא יהיו פאדיחות, והקור יכנס בתזמון עם המשקעים - השלג יתחיל להיערם על הקרקע באופן משמעותי ויחסום צירי תנועה כבר מהצהריים המאוחרות. לפניכן הרבה דיווחים על שלג רטוב או שלג נקי שלא נערם. השיא נכון לעכשיו נראה לאחה"צ-ערב של מחר, עם שלג כבד בכל הרי המרכז הגבוהים, כולל השומרון, יהודה וירושלים. צפי להיערמות - עד 20 ס"מ בשכונות הגבוהות של ירושלים, ועם קצת מזל ייתכן אף יותר מכך (בתקווה). בגילה, גוש עציון ושאר ההרים הגבוהים יותר - הצטברות שיכולה להגיע עד 40 ס"מ.
בהרי הצפון ימשיך לרדת שלג כבד שיערם ויחסום צירי תנועה. השלגים ימשכו עד שעות הלילה, אז האוויר הקר יחלף לחלוף צפונה (בשכבות הגבוהות) במהירות ונישאר עם היחלשות מאסיבית של המערכת והגשמים, אך נישאר קפואים מאוד בקרקע וברום הנמוך. להערכתי השלגים יימשכו בהרים הגבוהים כולל בירושלים לפחות עד חמישי בבוקר, אך הם יהיו קלים וייתכן מאוד שהירושלמים יהיו עדים לגשם שיחליף את השלג וימיס את מה שנערם. אך אל דאגה, כי כמו שזה נראה , זה רק הסיפתח...

במהלך יום חמישי בעיקר מהחצי השני של היום מתארגן אוויר קר נוסף מצפון לישראל. אפיק הרום עושה אחורה פנה מצפון לנו, ובתמיכת הרכס החזק מאוד במערב אירופה מצליח להתעמק מחדש לעברינו במהלך הלילה שבין חמישי לשישי. הפעם הוא מלווה בקור חריג ברום הנמוך - T850 נשארת על מינוס 5 מעלות באזור הצפון ומינוס 2-3 מע' באזור המרכז. T700 אף היא נשארת קרה מאוד בעיקר בצפון.
למעשה, מהלך מעניין מאוד קורה במהלך יום שישי. אפיק הרום מדרים ישירות מצפון לעברינו ובקרקע מתפתח שקע ממזרח. כתוצאה מכך הצפון עלול לסבול מחוסר משקעים עקב זרימה מזרחית עד צפון-מזרחית, ואילו במרכז ובדרום יהנו מזרימות צפוניות עד צפון-מערביות לחות יותר. צניחת האפיק לעברינו מלווה בהתקררות חדה של כל שכבות האטמוספירה לרמות קיצוניות - T500 בצפון מגיעה למינוס 32-33, T700 למינוס 15-16 מע', ו-T850 למינוס 5-6 מע'. אלה תנאים קיצוניים ביותר, שבהינתן משקעים בהחלט מבטיחים שלג בגבהים חריגים מאוד, ואני לא אגזים אם אפזול לכיוון מישור החוף הצפוני... אבל מכיוון שזה עוד יחסית רחוק ומדובר בנתונים דינמיים ורגישים, אני לא רוצה לדבר על זה יותר מידי.
כרגע מסתמן חלון הזדמנויות הרבה יותר משמעותי משל מחר, לשלג כבד בירושלים, בהרי יהודה ובהר הנגב החל משישי בשעות הבוקר המאוחרות ועד הערב. כדאי מאוד להמשיך לעקוב אחר העידכונים שלנו כי זה הולך ונהיה יותר ויותר מעניין, ועושה רושם שגם אל תוך השבת אנחנו מדברים על שלגים בהרים במקביל להתחדשות פעילות הגשמים בשאר חלקי הארץ (בעיקר מרכז הארץ ודרומה).
הסינופטיקה עדינה מאוד וכל שינוי במיקום השקע יכול להשליך על פעילות המשקעים.

אולי יעניין אותך גם