כותרת
> C;
1/1
לימודים

ביקור תלמידי אורט כרמים במצודת כח במסגרת לימודי של"ח

כרמיאלי לימודיםפורסם: 19.03.15 , 09:47ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:
 
יום מרגש ומעורר מחשבה עבר על תלמידי שכבה י', שביקרו במצודת כח ובתוך כך עסקו במורשת קרב ובערך הרעות.

היוזמה לביקור זה נולדה בעקבות הקשר החזק שנוצר בין בי"ס כרמים לבית "יד לבנים" במהלך שנים רבות. אחד מעמודי התווך של קשר זה הוא הפעילות במסגרת הסדנה "אחריותנו על הארץ". באורט כרמים סדנה זו מתמקדת בשימור זכרם של הנופלים בני כרמיאל ושמירה על קשר עם ההורים השכולים. כך במשך שנים  הגיעו תלמידי שכבה ט' לבית "יד לבנים",  נפגשו עם הורה שכול ולמדו על בני כרמיאל שנפלו במערכות ישראל ובפעולות האיבה. השנה נפגשו התלמידים עם איציק כהן, יו"ר "יד לבנים", ששכל את בנו דודו, ועם  רמי נחום, ששכל שני בנים – ניר בפיגוע טרור ואביחי בפעילות מבצעית.

מתוך רצון להרחיב ולהעמיק את הפעילויות המשותפות הוחלט לייחד יום לעיסוק במורשת קרב ובתוך כך בערך הרעות. המקום שנבחר ונמצא מתאים הוא מצודת כח, הנקראת כך על שם 28 הלוחמים שנהרגו בכיבושה במלחמת העצמאות. התלמידים שהשתתפו ביום זה היו משכבה י' והם עברו הכנה מוקדמת בכיתה, תוך התאמה אישית ומדויקת של תכני היום והאתר.

היה זה יום עם פעילות משמעותית ומרגשת עבור כל המשתתפים. במהלכו התלמידים השתתפו בטקס עם ההורים השכולים, נציגים מבית "יד לבנים", ביקרו במוזיאון הרעות המציג את סיפור מורשת הקרב לכיבוש המצודה, דנו בדילמת קרב והאזינו לאיציק כהן, אשר סיפר את סיפורו של בנו דודו. דודו נהרג על קידוש ערך הרעות שעה שניסה להציל חייל בשדה הקרב תחת אש כבדה. סיפור מרגש, אשר לא הותיר עין יבשה אחת.

מורי השל"ח באורט כרמים, דבורה ישראלי ועופר צור, רואים חשיבות רבה בשמירת הקשר עם בית "יד לבנים" וחובה מוסרית להנחיל את מורשת הבנים שנפלו לבני הנוער. "הקשר עם ההורים השכולים הוא חלק מתרומה צנועה שלנו לחברה" אומרים המורים ומוסיפים שיש בכך מימוש של חובת המעורבות החברתית והמחויבות למדינת ישראל.