כותרת
> C;
1/1
לימודים

תלמידי מכטרוניקה מבית ספר כרמים רוצים עולם טוב יותר

כרמיאלי לימודיםפורסם: 07.07.15 , 11:29ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

   

לפני סיום שנת הלימודים הציגו תלמידי כיתה יב מאורט כרמים את עבודות הגמר שלהם במכטרוניקה בפני בוחן בכיר של משרד החינוך. העבודות הללו נעשו במסגרת לימודי המקצוע במכללה, בהובלתו של עודד רייכספלד, מורה המגמה. כמו בכל שנה, כך גם השנה, עסקו הפרויקטים בשאלה - כיצד אפשר להיעזר בטכנולוגיה כדי להפוך את העולם שבו אנחנו חיים לטוב יותר?
תהליך העבודה מתחיל בחלוקה לקבוצות עבודה, הגדרת הבעיה לה הם מבקשים למצוא פתרון ולאחר מכן מחקר גישוש קצר של כל תלמיד לפתרון שהוא מציע. כל תלמיד אוסף מידע על הפתרון שלו ואחר כך מתקיים דיון בקבוצה באיזה מבין ההצעות הם מחליטים להתמקד. השלב הבא הוא שלב בניית הדגם. התלמידים נעזרים במערכת לגו חכמה הכוללת בקר, חיישנים, מנועים וכמובן שלל חלקי לגו מכל צורה אפשרית.
התוצאות מרשימות מאוד ומשקפות את המאמצים של התלמידים ואת הגישה המיוחדת של עודד, המשלב ידע, נינוחות ואמון ביכולותיו של תלמיד, כמו גם רצון לגלות את החוזקות שלו ולפתח את היצירתיות שבו.
בין העבודות שהוצגו:
• מערכת קרצוף סירים במסעדות. שני תלמידים העובדים במסעדה בשטיפת כלים סיפרו שבתום המשמרת עליהם לשטוף את הסירים ותהליך זה מבזבז הרבה מאד מים. הם בנו מערכת שתקרצף את הסיר תוך שהיא מתאימה את עצמה לגודל הסיר.
• מערכת ליישור גלגלי אופניים. במהלך רכיבה על אופני שטח או פעלולים, הכוחות הגדולים הפועלים על חישוק הגלגל עלולים לעוות אותו ולגרום לו לקבל "שמיניות". הפרויקט כלל מערכת אליה רותמים את הגלגל והיא מוצאת באופן אוטומטי את הנקודות החורגות מהחישוק ומסמנת איזה מהסיכים (שפיצים בלעז) של הגלגל יש למתוח או לשחרר כדי להחזיר לגלגל את צורתו המקורית.
• מערכת להדחת אסלה ציבורית. מערכת המאפשרת לאדם לעשות את צרכיו בתא שירותים ציבורי ללא צורך לגעת בדבר. המערכת מעלה ומורידה את המושב בעזרת מנוע המופעל על ידי דוושה. כמו כן המערכת קובעת באופן אוטומטי את כמות המים שיש להדיח.
• ארנק לעיוור. מערכת שתפקידה לאפשר לעיוור להשתמש בכסף שלו ולקבל עודף ללא צורך בעזרה מזרים וללא חשש שמישהו ינצל את מצבו ויקח ממנו יותר כסף או לא יחזיק לו עודף נכון. המערכת כוללת סורק מטבעות וסורק שטרות המזהה את השטרות והמטבעות וכן אלגוריתם שתפקידו להחליט באיזה אמצעי תשלום כדאי לשלם.
• ועוד....
עודד מסכם את השנה ואת התוצרים של התלמידים ואומר: "הדבר החשוב ביותר בעיני כמורה הוא לאפשר לתלמיד להיות יצירתי. אדם יצירתי הוא אדם שמצליח לממש בצורה יותר טובה את חייו האישיים והמקצועיים, הוא מאושר יותר ותרומתו לחברה בה הוא חי גדולה יותר. כמידי שנה אני רוצה להודות לתלמידים שלי על כל מה שלמדתי מהם ולברך אותם עם צאתם לחיים בברכת דרך צלחה".

אולי יעניין אותך גם