כותרת
> C;
1/1
חדשות

תגובות לתחקיר ערוץ 2 בנושא כפר הילדים בכרמיאל

כרמיאלי חדשותפורסם: 05.05.16 , 20:10שם הכותב/ת: מאת איימי
כתבת המשך לכפר הילדים כרמיאל ששודרה השבוע בערוץ 2את הפנים היפות של אירנה טרכטנברג שבתמונה, כולנו הכרנו השבוע על מסך הטלוויזיה בכתבה של ערוץ 2 על כפר ילדים בצפון.
מדובר בכפר הילדים כרמיאל.
לפני כמה חודשים השבתי לצלצול טלפון.
היה זה ידידי בוגר כפר הילדים בכרמיאל, אותו הכרתי כאשר הכנתי עליו כתבה על היותו מפיק מוכר בערוץ 2 על הדרך הארוכה שעשה מאז היה בכפר הילדים כרמיאל.
הוא קישר ביני לבין אלי בכר.
בכר הוא למעשה אחד ממובילי הסיפור עם קבוצה מאוד גדולה מאחוריו, ואף הוא בוגר כפר הילדים בשנת 2001 אחרי שהתחנך בכפר 9 שנים, גם עליו אומרים שהגיע רחוק -  בן 33 מורה עם תואר שני בחינוך ונשוי גם למי שהייתה חברתו עוד מימי הכפר.
אלי מרגיש כל כך מחויב לכפר כמו כל בוגר אחר, כששמע שדברים קורים, מיד החל הוא וחבריו, לבדוק ולחקור על הנעשה שם.
הבנתי אז, כמה מחויבים כולם מרגשים לבית שלהם, לא משנה כמה שנים עברו על כל אחד, כל אחד מרגיש את חובתו לשמור על הבית, על הכפר.
זה התחיל בשיחת טלפון ארוכה מאוד מספר לי אלי, שיחה שהוקלטה עם רפי אטיאב מנהל הכפר. שיחה מתוכה הבין שיש מה לבדוק ויש לגשת לעבודה במיידית.
עוד מוסיף שלדעתו רפי ביקש לצאת מהשיחה יפה ועל כן הזמין אותו ואת חבריו לכפר לראות שהכל כשורה, אכן תאמו בניהם השניים ואלי עם חבריו הגיעו לפגישה עם רפי, מבלי יכולת לדבר עם אף אחד, רפי ליווה אותם באופן צמוד בסיור בכפר, אכן הכפר מדהים כפי שהיה זכור להם, מקסים עם עבודת גינון נהדרת, ממשיך לספר אלי, אבל  " היינו חוטאים אם היינו מתעלמים מהדברים הקשים ששמענו, בערוץ 2 לא מפרסמים כתבה אם אין לה בסיס וכנראה שכאן יש בסיס מוצק. המטרה הייתה להעלות למודעות וזה מה שעשינו".
אלי מסביר לי שהוא וחבריו, רק מוכיחים אזרחות טובה ואכפתית בדיוק כפי שלמדו אותם בכפר.
 "חייבים להבין שאין לנו כל אינטרס. אנחנו לא מטעם אף אחד, איש לא מנחה אותנו, אין לנו שום תועלת, פרט מלדאוג לילדים האלה שנמצאים וחיים שם בכפר.
זה לוקח מאיתנו הרבה זמן כוחות ומשאבים, לא אני או אחד מחבריי מתכננים לנהל את הכפר, רק לוודא שהחניכים יקבלו את ההזדמנות שמגיעה להם לשקם את חייהם בדיוק כמו שאנחנו קיבלנו".
אז איך בכל זאת הגעתם לכל הסיפורים של חברים? שאלתי, לכל כך הרבה עובדים לשעבר שפוטרו, של בוגרים ושל אלה שעדיין מתחנכים שם?
אני שומעת על קבוצת פייסבוק פעילה מאוד וסגורה של חברים בכפר, שם הם משתפים את סיפורם האישי, והטורניר שעשו בכפר לזכרו של אבי בן הרוש חבר שנפל בקרב,  מהלך שהוביל אותם להיות  נגישים לכולם, הגיעו כבר מוכנים לעשות עבודה ולשאול את מי שרק אפשר אם עדיין טוב בכפר.
 
 "דיברו עם חניכים, שמענו סיפורים מסמרי שיער והחלו פגישות ואיסוף חומרים, מידע, נתונים, שמות והוכחות במשך חצי שנה".
אני חייבת לציין שכמות האנשים שיצרו איתי קשר הייתה גדולה, דבר אחד הוביל לשני ולאחר, זה פשוט לא נגמר, החלטתי פשוט לעצור להפסיק ולפרסם את מה שקיבלתי מכולם מבלי להיכנס ולשתף את כל הסיפורים שהגיעו אליי. (כמו כן קראתי בקבוצת הפייסבוק את החניכים האחרים שמתעקשים לספר שרפי כן נחמד אליהם).
מדריכים ממשפחתונים שונים, מספרים על חיילים בודדים שעוזבים בצער, על בוגרים שלא רשאים לבוא לבקר בכפר. על האיסור הזה משתפים גם אחרים  "הוא לא מבין שלחלקם, לרובם זה הבית היחיד שיש".
כמובן שרובם ביקשו לא להיחשף בכתבה, לא בשלב הזה.
רק אחרי שהעניין יסתדר, כל אחד הסביר מדוע אין לו אפשרות כזו עכשיו, או מדוע חושש כרגע לדבר באופן גלוי.
בינתיים שוחחתי עם מי שהעזה לחשוף את סיפורה האישי ולשלוח מכתב למשרד החינוך ולעוד מוסדות וגורמים בחינוך.
אירנה טרכטנברג טוענת שרפי מנהל הכפר היה מגיע מידי ערב לחדר האוכל של הבוגרים ותמיד נוזף בהם על שהם לא מספיק טובים לא מספיק תורמים לכפר ואיומים שיעיף אותם.
אירנה סיפרה בכתבה לתחקירנית של ערוץ 2 וגם לי ויש גם אחרים שמדווחים כי מושגים השגורים בפיו הם: "בית הסוטול ובית זונות".
בעיניים דומעות ריגשה אירנה את כל מי שצפה בכתבה של ערוץ 2 בה סיפרה על מסכת ההשפלות וההתנכלויות שחוותה ממנהל הכפר. "לקרוא לי שיפחת מין??" לטענתה המצב כמובן החריף מאז ידע שהיא עומדת מולו (עם עוד שני חניכים נוספים שלא שתקו).
"הוא קרא לי מפונקת עד רמה שהשפיל אותי מול חניכים ואמר לי שסבתא שלי שגידלה אותי לא הייתה עושה מה שהוא נותן לנו,  אמר שלא אצליח בחיים והסיט אותי נגד המדריכים שלי והשתמש בי לפיטוריהם. הם נפלאים , מדהימים ואהובים, הם כמו אבא ואמא שלי, אני מתה עליהם.
יום אחד עצר את אחותי ושאל עלי. היא ענתה שהכל בסדר והוא השיב שהוא לא בטוח כי אני שיפחת מין של חבר שלי. (התכוון לבן זוגי האהוב מזה חמש שנים). שסיפר שהחבר שולח אותי לצומת על מנת לעבוד בזנות להביא כסף לסמים! הזדעזעתי שכך דיבר המנהל עלי ועוד עם אחותי.
פגע בי נורא בנוסף לכל היחס שקיבלתי ממנו במהלך השנים שלי בכפר.
כמובן שאני לא היחידה שהוא מכנה חניכה בשמות גנאי גם בכתבה סיפרתי שהוא שלח חניכה לבדיקת בתולין בקופת חולים יחד עם המדריכה שלה, הוא פגע בילדה מאוד קשה! חניכי כפר הילדים מפחדים לדבר כדי לא להיזרק למקום שממנו הם באו. כל מי שפתח עליו את הפה תראי איפה הוא היום.
 לא בכפר, בבית החם, אלא שורד את החיים בצורה קשה מאוד!!! יצאתי מהכפר מושפלת והיום אני מוצאת את עצמי בת 20 עם חובות וכל חודש לשים כסף לשכר דירה בחוץ ועוד תשלומים נראה לך שנוח לי שקל לי? באמצע י"ב עזבתי בגללו, כל השנים חיכיתי לרגע הזה לעמוד על הבמה בכבוד בסוף י"ב וזה לא קרה. למה?! תאמיני לי שיכולתי להישאר ולחיות בדירת חיילים ולחסוך כסף אבל עם המצב שהיה העדפתי לשלם הכל ולהישאר בחוסר מאשר השפלות ולחיות בדעה שהמנהל חושב עליך שאת שיפחת מין!!! אני לא היחידה ויש עוד כמוני!!"
שיחה נוספת עם מדריכים לשעבר מספרים: "מי שפתח את פיו לרפי בהערה, על נושא שלא התיישב עם דעתו, פוטר. תבדקי כמה עשרות עובדים התחלפו במשך הארבע שנים האלה אומר לי המדריך ששמו שמור במערכת. הוא ממש דיקטטור עם סגנון דיבור שבלי יוצא מהכלל כולם פגשו, בחדר אוכל, בחצר, בשיחות בכל מקום, דיבור בוטה, בלתי הולם, בלתי נסלח, השפלה לא רק לעובדים, גם לחניכים, מה שכאב יותר"
וכל מי שבמרגיש בעמדה נחותה יותר, פוחד להתעמת, פוחד להפסיד, סובל בשקט".
עשינו המון, עשינו הכל, כנראה לא מספיק אם אנחנו בחוץ ולא הצלחנו לעזור לילדים, אסור שהנושא הזה יפול בין הכיסאות".
במשרד החינוך קמה וועדת בדיקה ומחכים..

ביקשתי את תגובתו של רפי אחרי שיחת טלפון ארוכה במיוחד איתו, בה רפי הסביר בסבלנות שלא כפי שהרכילות אומרת. הוא אכן הגיע מרקע של חינוך ורקע ניהולי "המעשה של אנשים מרושע והכל שקר, כל הסיפור מנווט על ידי אנשים שיש להם אינטרס , הדברים ייחקרו לעומקם בקרוב" את תגובתו בכתב מביאה לפניכם:
"ליבי ליבי על הבנות בכתבה שלא סיימו את התחנכותם בכפר "והתעוררו" לאחר 3 -2 שנים מעזיבתן. לא נעלמה מעניי היד הזדונית המכוונת מאחורי הבנות. הצער שלי נובע מכך שעובדים שפוטרו על רקע של אי תפקוד, עבירות פליליות ושימוש בחניכים לניגוח ההנהלה, משתמשים שוב בחניכות להשגת מטרה אישית של נקמה על הפיטורין שלהם. לא היה אכפת  להם לפגוע ב-200 חניכים ובצוות מסור ולהשחיר את הכפר והעיקר להשיג את המטרה -לפגוע במי שעשה רה-אירגון כללי  בכפר, שתוצאותיו נראים לכל בעיר ולכל מי שבא במגע עם חניכי הכפר. בידנו חומר רב המוכיח שהכל שקרי ומובל ע"י אנשים שגם בעבר נהגו בשיטות גרועות מאילו ולכן גם המשטרה ובית המשפט יומרו את דברם.
 מי אני? אני אגרונום בוגר הפקולטה לחקלאות ברחובות שליד מכון ויצמן ותואר של האוניברסיטה העברית בירושלים. עבדתי 15 בחינוך. מתוכם 9 שנים בהוראת המדעים והחקלאות ו 6 שנים בחינוך הבלתי פורמלי. כמו כן רכשתי ניסיון עסקי כיבואן לרשתות גדולות של ציוד ממרוקו ומסין. שימשתי  חבר דירקטוריון גם בחברה הכלכלית וגם במרכז המתנסים בעפולה. תפקידי האחרון היה סמנכ"ל עיריית עפולה. בתקופתי לא היה מנכ"ל. בעזיבתי נכתב בעיתונות. "רפי אטיאס הפסד גדול לעפולה, סוס עבודה כזה לא מוצאים כל יום".
מזה כ- 4 שנים שאני מנהל את כפר הילדים. נמסר לי ע"י המנכ"ל שיש צורך דחוף לארגן את הכפר מחדש לאור מצבו.
ואכן הכפר היום שונה לחלוטין ממה שקבלתי. פועלים 18 חוגים ,שיעורי עזר ללא גבול לפי דרישה. כל המשפחתונים שופצו. השנה נבנה בעלות של 5 מיליון ש"ח 3 משפחתונים חדשים. מגבית בריטניה תומכת במיליון ש"ח בכפר בתוכניות חינוכיות. בכפר מנגנת תזמורת  סולמות השייכת לתזמורת הפלהרמונית הישראלית ובא מנגנים 56 חניכים. בכפר יש בנק עם כרטיס אשראי לכל חניך. תזונה בריאה ובשפע.
הקשר עם בתי הספר מצויין ועל כך תעיד התמיכה הרבה שקבלתי ממנהלי בתי הספר, מראש מנהל החינוך ומראש העיר. בכפר מושקעים משאבים רבים שיחד עם הנהלת הכפר אנחנו מגייסים ומשקיעים בחניכים באהבה רבה. כתוב, "אין צדיק בארץ אשר יעשה ולא יחטא". במיוחד כאשר בתקופה קצרה נעשה כל כך הרבה. אנחנו לא נקיים מטעויות , אבל לא הטעויות ששודרו בכתבה. שודר רפש ושקר ואף לא מילת אמת. היום בכפר הילדים החניכים מאושרים יותר מתמיד.
אטיאס רפי
מנהל כפר הילדים כרמיאל"

טלפון נוסף קיבלתי ממרדכי סאס שביקש להגיד כמה דברים לטובת רפי, נענתי כמובן ברצון.
סאס סיפר לי שהוא כפר 35 שנים בועד ידידי כפר הילדים.
ב- 2015 קיבל יקיר העיר בעקבות פעילותו בכפר.
 

(ועד ידידי הכפר, היא עמותה אשר דואגת להטיב עם הילדים ולארגן תרומות מהעולם אל הכפר, לפעילויות שמעבר לתקציב הכפר, פעילות התנדבותית).

מתוך הפעילות של מרדכי סאס, הוא נפגש כמעט פעם בשבוע עם משפחות, עם ילדים.
"כולם יודעים שאני הכתובת לדבר עם מישהו מבחוץ, מעולם לא שמעתי ולו תלונה אחת עליו.
לפני שבוע הראה את תוכניות הכפר שהיה מאוד מרגש, באופן יוצא מהכלל.
לו היה משהו מסוג הדברים שהיו בכתבה שהתפרסמה בערוץ 2 , הייתי יודע על כך".
 
 
תגובתו של עדי אלדר.
"ממתין לתוצאות וועדת הבדיקה שהוקמה על ידי משרד החינוך".
 
 
 
אולי יעניין אותך גם
אחסאן חלאילה, אחד התורמים עבור שיפוץ אנדרטת הלוחם.
כתבת המשך לכפר הילדים כרמיאל ששודרה השבוע בערוץ 2
השחתת אנדרטה וניפוץ לוחות זכוכית לזכרו של חלל צה"ל
כתבת המשך לכפר הילדים כרמיאל ששודרה השבוע בערוץ 2
פעוט כבן שנתיים הובהל למיון 'טרם' בכרמיאל
כתבת המשך לכפר הילדים כרמיאל ששודרה השבוע בערוץ 2
תאגיד עין כרמים שדרג בעזרת טכנולוגיה חדישה של ניפוץ קו ביוב ברחוב היוצרים חוצה מלאכה באזור התעשייה בכרמיאל
כתבת המשך לכפר הילדים כרמיאל ששודרה השבוע בערוץ 2
שוטרי משטרת ישראל עצרו גבר שאיים על עורך דין
כתבת המשך לכפר הילדים כרמיאל ששודרה השבוע בערוץ 2
בלשי משטרת ישראל חילצו לפנות בוקר מצימר בצפון ילדה בת 12 ששהתה במקום עם גבר בן 70,בנוסף נעצרו אימה ודודתה ובעל הצימר
כתבת המשך לכפר הילדים כרמיאל ששודרה השבוע בערוץ 2
פצוע בינוני כתוצאה מקפיצה מחלון בקומה השלישית בכרמיאל
כתבת המשך לכפר הילדים כרמיאל ששודרה השבוע בערוץ 2
חברת הבת לפיתוח מתחמי רכבת ישראל מתחילה בבניית מתחם העסקים והמסחר בתחנת הרכבת בכרמיאל
כתבת המשך לכפר הילדים כרמיאל ששודרה השבוע בערוץ 2
אמש בוצע ירי מאופנוע חולף לעבר גבר בשנות ה-40 לחייו
כתבת המשך לכפר הילדים כרמיאל ששודרה השבוע בערוץ 2