כותרת
> C;
1/1
לימודים

טיפול זוגי, בינה לבינו

כרמיאלי לימודיםפורסם: 27.10.17 , 10:06ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:


מערכת יחסים בין שני בני זוג הינה לרוב מורכבת ביותר. מרבית הזוגות מתחתנים לאחר שהם מתאהבים זה בזה, אבל ברבות השנים רגש האהבה נחלש באופן טבעי. בנקודת זמן כזאת יש צורך להתמודד עם שורה של מצבים כאשר שני בני הזוג נתונים במצב רגשי מעט שונה, אחר ומורכב יותר.
זוהי דוגמא קלאסית לזוגיות וחתונה, אולם, קיימות עוד דוגמאות אחרות בהם זוגות מנהלים חיים משותפים - ישנם זוגות שחיים יחד ולא מצליחים לממש את פוטנציאל הזוגיות בצורה מושלמת, אחרים נקלעים למשבר בזוגיות וביחסים שמחריף ככל שעובר הזמן ועלול בסופו של דבר להוביל להיפרדות ו/או לגירושין. ישנם מצבים בהם חווים משבר נקודתי ורוצים לנסות ולפתור אותו, יחדיו בצורה יסודית ככל הניתן.

קבלת סיוע מקצועי

כאשר בני הזוג אינם מצליחים להתגבר על הבעיות הצצות במערכת הזוגית אזי יכולים הם לפנות לאפשרות של ייעוץ וטיפול זוגי מסודר - הגעה לצורך התנסות בטיפול זוגי היא מעין הצהרה שאין הם מסוגלים לטפל בכוחות עצמם בבעיות שנוצרו והם מחפשים גורם מקצועי מנוסה שיוביל, ידריך אותם וינסה לשפר את המצב. צריך לזכור כי במהלך הטיפול יש צורך להיחשף לאמיתות שונות ולפרוק בעיות שיושבות על הלב והמצפון ואין הדבר קל כלל ועיקר. אבל כאשר המטרה היא יישור הדורים אז אין דרך אחרת אלא להוציא את כל "המורסה" החוצה ולנקות משקעים.

שיטות טיפול הנפוצות

קיימות מספר שיטות טיפול אשר מתאפיינות בהליך שנמשך לאורך פרק זמן משתנה - ישנן סדרות טיפול שמתקיימות בנוכחות שני בני הזוג לעומת אחרות בהן כל בן זוג נפגש בנפרד עם המטפל. יש כמובן, גם שילוב של שניהם. ישנם גם טיפולים שמתבצעים על ידי מטפלים שונים לכל בן זוג מוצמד מטפל ובסוף מתכנסים כולם בניסיון לפתור הסוגיות השונות שעלו מצד שני הצדדים. המינון, הדרך, המועדים, סדר הפגישות וכדומה משתנה ונקבע על פי צרכי בני הזוג לרוב, לעיתים, בהחלטה משותפת ולעיתים, על פי החלטת המטפלים בלבד.
קיימים מפגשים בהם משתתפים מספר זוגות יחדיו, והרעיון ביצירת פסיכותרפיה קבוצתית שכזאת, הינה לעיתים, קלה יותר וכאשר נוכחים לדעת כי לזוגות אחרים יש בעיות דומות. כך, דינאמיקה שכזאת יכולה להועיל במצבים שונים. בסופו של יום, קיימות שיטות טיפול רבות ומגוונות וכל זוג נוהג לבחור את אלו המתאימות לו ביותר.

למה זה כדאי בעצם?

בעקרון, ככל שמקדימים לפנות לסיוע וטיפול זוגי מקצועי, כך גדל הסיכוי להצלחה. בכל טיפול קיימים אלמנטים אותם מנסים להחדיר לתודעת בני הזוג, ביניהם הצורך בהקשבה, יצירת חזון זוגי מבחינה רוחנית ומעשית, ניסיון לבניית מודל נישואין מוצלח יותר, הצורך בהתפתחות אישית במסגרת הזוגיות והנישואין וכו'.
לסיכום הדברים, טיפול זוגי חיוני לזוגות אשר נקלעים למשבר במערכת היחסים שלהם. האופציה האחרת היא מריבות בלתי פוסקות לצד חיים משותפים מתוחים ובלתי נסבלים. אופציה קיצונית אחרת היא כמובן גירושין שמביאים עימם לרוב גם נזקים כלכליים, פירוק משפחה, סבל לילדים ועוד. מספר הפגישות בכל סוג של טיפול זוגי משתנות בהתאם לצורך והמצב. זוג יכול להפסיק כשהוא נוכח שחל שיפור או להמשיך לצורך תחזוקה זוגית שוטפת.