כותרת
> C;
1/1
לימודים

לימודי תעודה

כרמיאלי לימודיםפורסם: 01.02.18 , 11:39ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:


לימודים גבוהים ולימודי המשך (מעבר ללימודים התיכוניים) מתחלקים בארץ לכמה קטגוריות עיקריות – לימודים אקדמאיים לתואר ראשון או תארים מתקדמים, לימודים מקצועיים וכן – לימודי תעודה. אינספור ישראלים וישראליות פונים מדי שנה למסלולים של לימודי תעודה במגוון מקצועות שונים החל מחינוך וכלה בעריכה לשונית, טיפול מסוגים שונים, אומנות ועוד. מהם בעצם לימודי תעודה? מה מבדיל אותם מלימודים לתואר באותו תחום ומדוע סוג לימודים זה פופולארי כל כך בישראל?
 

לימודים מתומצתים, ממוקדים ומקצועיים בתחום מסוים

אחד ההבדלים המשמעותיים ביותר בין לימודי תעודה בתחום מסוים לבין לימודים לתואר ראשון או שני באותו תחום, הוא פרק הזמן הכרוך בלימודים אלו – תואר ראשון נמשך לרוב שלוש שנים מלאות, ובמקרים רבים גם ארבע, בעוד לימודי תעודה באותם תחומים ממש נמשכים לרוב שנתיים, ולעיתים ניתן למצוא מסלולים מקוצרים אף יותר.
הבדל מהותי נוסף הניכר במרבית תחומי הלימודים בהם ניתן למצוא הן לימודי תעודה והן לימודים לתואר, הוא בהרכב החומר הנלמד. בעוד תואר ראשון במרבית התחומים כולל לא מעט קורסים וחומר תיאורטי וכללי באותו תחום, לימודי התעודה המקבילים כוללים בעיקר חומר מעשי והכנה פרקטית לעיסוק במקצועי בתחום זה לאחר קבלת התעודה.
וכאן בעצם טמון המאפיין החשוב ביותר של לימודי התעודה – מדובר במסלול לימודים באוריינטציה מעשית – בעוד במקרים רבים אנשים פונים ללימודי תואר ראשון ללא מטרה מובהקת של מציאת תעסוקה בתחום זה כמה שיותר מהר (בין אם הלימודים הם יותר מתוך עניין ופחות מתוך שיקולי תעסוקה עתידית ובין אם התואר הראשון הוא מלכתחילה רק שלב ביניים בדרך לתארים מתקדמים יותר), במקרה של לימודי תעודה קיים מיקוד רב יותר בעולם התעסוקה, ובכוונה לעסוק בתחום זה באופן מקצועי בעתיד הקרוב (לאחר סיום הלימודים, אשר בדרך כלל נמשכים כאמור פחות משנתיים, או אפילו במהלך הלימודים, בחלק מהמקצועות).

 
דרך יעילה וממוקדת ללמוד תחום מסוים אשר מתגלה כאפקטיבית עבור ישראלים רבים

קיימות כמובן סיבות רבות ושונות לכך שניתן לראות פריחה חסרת תקדים בעולם לימודי התעודה בישראל מזה כמה עשורים טובים. הן מגוון תכניות הלימודים והתחומים בהם מוצעים לימודי תעודה, הן כמות המוסדות האקדמאיים ובתי הספר הנפתחים המציעים לימודי תעודה והן כמות הסטודנטים והסטודנטיות הנרשמים ללימודים אלו מדי שנה בארץ – כל אלו מעידים על רמת הפופולאריות של תכניות לימודים אלו, ורמה זו גבוהה מסיבות רבות ושונות.
עם זאת, נראה כי הסיבות העיקריות לפריחה זו של התחום הן אלו שהוזכרו לעיל – ישראלים רבים בוחרים בלימודי תעודה משיקולים פרקטיים, ובראשם שיקול התעסוקה. לימודי תעודה מציעים לרוב מסלול בן פחות משנתיים בו ניתן לרכוש את הידע, הכלים וההסמכה הרשמית (כלומר – התעודה) לעסוק בתחום זה באופן מקצועי ולהתפרנס ממנו. כאשר מזהים תחום מסוים בו מעוניינים לעסוק, לימודי תעודה מהווים לרוב את אחת הדרכים היעילות, המהירות והמקצועיות ביותר להשיג זאת.