כותרת
> C;
1/1
לימודים

הורה למתבגר - המדריך המלא

כרמיאלי לימודיםפורסם: 23.03.18 , 11:24ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:


הורים לילדים בגיל ההתבגרות מוצאים את עצמם חסרי אונים מול שורה ארוכה של שינויים פיזיולוגיים, הורמונליים ומחשבתיים שעוברים על היקר להם מכל. אז מה עושים כדי לשרוד את השלב הזה ולעבור אותו בשלום? קבלו את המדריך המלא

גיל ההתבגרות מקשה על ההורים לא פחות מאשר על הילדים ויש לזה כמה סיבות. קודם כל, השלב הזה מתחיל כיום הרבה יותר מוקדם. זה לא רק נראה ככה אלא גם מגובה בנתונים, כי בשנת 1920 למשל ממוצע הגיל להופעת סימני המין הראשונים בבנות היה 14.6, בשנת 1950 הוא ירד ל-13.1, בשנת 1980 הוא כבר הגיע ל-12.5 והיום הוא עומד על 10. זה אומר שילדים מתבגרים מהר מאוד וחלק מההורים לא מצליחים לעמוד בקצב.
שנית, גיל ההתבגרות אמנם מתחיל עם ההתפתחות המינית של הילד, אך הוא מלווה בעוד המון שינויים שמשפיעים עליו ועל המשפחה. שינויים פיזיים למשל כוללים פצעי בגרות, החלפת קול וגפיים לא פרופורציונאליים. שינויים מחשבתיים גורמים לילדים להתעסק בעצמם ולפתח מודעות עצמית, בעוד שינויים הורמונאליים מביאים אותם להתנהגות קיצונית על בסיס מצבי רוח משתנים. כל זה מלחיץ את ההורים ומפר את האיזון.
במקביל, ילדים בגיל ההתבגרות נוטים באופן טבעי לחפש זהות עצמית. רובם מעדיפים לעשות את זה באמצעות השוואה לקבוצת השווים, מה שגורם להורים להרגיש מוזנחים. גם זו תחושה רווחת שמגובה במחקרים, כי נכון להיום עומד הזמן הממוצע שאותו הורים ומתבגרים מבלים יחד על 7-10 דקות ביום בלבד. במילים אחרות, הורים מבלים יותר זמן בלערבב סוכר בכוס קפה מאשר בלשוחח עם הילדים המתבגרים שלהם – ולאו דווקא באשמתם.

כך תעברו בשלום את גיל ההתגברות (של הילדים)

המידע לעיל אמור להרגיע הורים לילדים בגיל ההתבגרות ולהבהיר בפניהם שמדובר בתקופה קצרה שבסופו של דבר תגיע לסיומה. עם זאת, אין להקל ראש במשמעות הדרמטית של הדברים עבור הילדים וגם אנחנו צריכים לדעת מה לעשות כדי לעבור את הגיל הזה בשלום.
קודם כל, כדאי שנזכיר לעצמנו כל הזמן שמערכת היחסים עם הילדים חשובה יותר מכל דבר אחר. זה אומר שאת הציון במבחן ובבגרות הילד עוד יוכל לתקן בעתיד, אך משבר שיגרום לנתק בינו לבין ההורים והמשפחה כבר יהיה הרבה יותר קשר לאיחוי. במקביל, נסו לקיים ערוץ תקשורת פתוח עם הילדים ובססו אותו על כבוד והתחשבות. אל תבזבזו את הזמן המעט שיש לכם על מלחמות וקבעו סדר עדיפויות ברור. 
ברמה המעשית, בגיל ההתבגרות יש קפיצה בהתפתחות הגופנית והפיזית ולכן הילדים שלכם צפויים להרגיש הרבה יותר רעבים. זה ילווה באכילה מרובה והמשמעות מבחינתכם היא לא להתייחס לתלונות ולקיטורים, אלא לנצל את ההזדמנות כדי לעודד תזונה בריאה. הקפידו שיהיה בבית כל הזמן פירות וירקות, הראו דוגמא אישית ותנו להם לשתות מים במקום משקאות ממותקים.
קחו בחשבון שהילדים שלכם זקוקים לפרטיות. ככל שתעניקו להם יותר פרטיות ומצד שני ביטחון, כך תוכלו לגדל נערים שבטוחים בעצמם ולא מפחדים לעשות טעויות. התחילו עם הדברים הקטנים כמו למשל עיצוב בוגר יותר של חדר השינה, החלפת המיטה הקטנה לדגם איכותי של מיטה וחצי ורכישת עמדת מחשב שתשמש אותם גם ללימודים ופנאי. מותר לילדים שלכם לשמור על חלק מהחיים שלהם סודיים, אך שמרו על ערנות ושימו לב לשינויים בהתנהגות כדי לבדוק שאין שום דבר שמסכן אותם.

גבולות הם חופש, הדור הבא

הילדים שלכם צריכים לדעת גם במהלך גיל ההתבגרות שיש להם על מי לסמוך. זה אמנם קשה לביצוע כי השאיפה של כל הורה היא שהילדים יאהבו אותו ללא תנאי, אך לעיתים אין ברירה אלא להציב גבולות. הקפידו על שינה בשעה מסוימת שמתאימה לסדר היום שלכם ושל הילד, שמרו על המתבגר בזמן שהוא שוהה מחוץ לבית על ידי כך שתדעו תמיד היכן ועם מי הוא נמצא וקבלו עדכונים מצוות המחנכים בבית הספר.
הגבולות שתציבו לילדים שלכם יאפשרו להם להתנסות בטעויות. בנוסף, חשוב מאוד לאפשר לבנים ובנות בגיל ההתבגרות לעשות את הבחירות שלהם ולא לדרוש מהם ללמוד רק מהניסיון של ההורים. תנו לילדים אוטונומיה מלאה בכל הנוגע למראה החיצוני, לבחירת החברים ולדברים שקשורים לסידור ועיצוב החדר ובקשו בתמורה שיתוף פעולה במה שחשוב לכם ולמשפחה.
גיל ההתבגרות הוא שלב טבעי שבו הילד מגבש את הזהות שלו. המרחק מכם קריטי לבניית הזהות האינדיבידואלית של הילד, וכפי שהייתה לו קפיצת גדילה בגיל 3 חודשים כך תהיה לו קפיצה לא פחות משמעותית בגיל 13 שנים. מנגד, אף ילד לא יוותר על ההורים שלו והוא זקוק לכם גם אם זה לא נראה ככה. התמיכה, הביטחון וההכוונה שתתנו לילד הם הכלים שאתם הוא ימשיך לאחר מכן את חייו כאדם בוגר. הילד מעוניין שתהיו מעורבים אבל שלא תתערבו, והתפקיד שלכם הוא למצוא את האיזון הזה ולשמור עליו גם ברגעי משבר.