כותרת
> C;
1/1
נדל"ן וכלכלה

חמישה דברים שכדאי לבדוק לפני ששוכרים דירה

כרמיאלי נדל"ן וכלכלהפורסם: 23.03.18 , 11:29ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:


חתימה על חוזה שכירות היא הרגע שבו גם אתם לוקחים על עצמכם שורה ארוכה של התחייבויות, אז כדאי שתדעו מהן בדיוק. הנה 5 דברים שכדאי לכם לבדוק

חיפוש דירה להשכרה הוא תהליך ארוך שכרוך בהרבה תסכול, זמן וכסף. כתוצאה מכך, אין פלא שכולנו מגיעים תשושים למעמד חתימת החוזה ובכלל לא קוראים מה כתוב בו. זה עשוי לעלות ביוקר בעתיד ולכן יש לפחות חמישה דברים שכדאי לבדוק לפני ששוכרים דירה:

1. מצב הדירה

בדיקה באופן יסודי של מצב הדירה תאפשר לכם לדעת האם באמת מדובר בעסקה משתלמת. אל תתפתו למראה עיניים או לחזות חיצונית בלבד, ושלמו עוד כמה מאות שקלים על בדק בית מקצועי.
השתמשו בממצאים של חברת בדק בית כדי להתמקח על מה שמגיע לכם בחוזה ודרשו תיקון של הליקויים או לפחות השתתפות בהוצאות. לא עוברים דירה לפני שבודקים את המצב מתחת לפני השטח ומקבלים התחייבויות רלוונטיות מבעל הבית.

2. הסביבה הקרובה

הסביבה הקרובה ליד הדירה תשפיע על איכות החיים שלכם לא פחות מאשר מספר החדרים או זרם המים בברז של המקלחת. תנו עדיפות לדירה שנמצאת ליד שטחים ירוקים, תחנות אוטובוס וסופרמרקט. הגיעו לדירה בשעות שונות של היום והתייעצו גם עם השכנים. בנוסף, היכנסו לאתר האינטרנט של העירייה ובדקו מהן תכניות הבנייה בשכונה לעתיד הקרוב.

3. בעל הדירה

השאלות של בעל הבית יתנו לכם אינדיקציה מעולה למערכת היחסים שתהיה לכם איתו בעתיד. ודאו שמי שמשכיר לכם את הנכס הוא בעל הדירה או מיופה כוח מטעמו, ולא אף נציג אחר שאין לו סימוכין.
הוציאו נסח טאבו כדי לבדוק מי בעל הזכויות בנכס וערבו במידת הצורך עורך דין שייצג את האינטרסים שלכם בלבד. במידה ויש לנכס יותר מבעלים אחד, בדקו האם תנאי ההשכרה מוסכמים על כולם.

4. מיסים ותשלומים

שכר הדירה שעליו אתם חותמים הוא רק חלק מרשימת ההוצאות שלכם. החליטו מול המשכיר מה הוא משלם ומה נמצא תחת תחום אחריותכם, גבו כל הסכמה בעל פה בסעיף מתאים בחוזה והתייחסו גם למה שמקובל בענף השכירות. כך למשל מקובל שהדייר משלם על חשמל, מים, גז, ארנונה ומיסי ועד בית, אבל לא על השבחת הדירה, שיפוץ או תיקון מעלית בבניין.

5. תנאים להפרת חוזה

כדאי לבדוק מהם התנאים להפרת חוזה שכירות לפני שחותמים עליו. קחו בחשבון שאי אפשר לדעת מה יוליד יום, וגם הדירה המושלמת עלולה להפסיק להתאים לכם באופן פתאומי בגלל נסיבות כאלה ואחרות.
נסו מצד אחד להכניס לחוזה סעיף "אופציה" שיאפשר לכם להחליט האם להאריך אותו, אך מצד שני גם לצמצם למינימום את רשימת הסעיפים שנחשבים להפרה יסודית של החוזה ומאפשרים להטיל עליכם סנקציות מסוימות.