כותרת
> C;
1/1
חדשות

לכבוד 2018: קצבאות הנכות עולות

כרמיאלי חדשותפורסם: 23.03.18 , 11:59שם הכותב/ת: מערכת הפורטל


מאבק הנכים החל לשאת פרות ובהסכם שנחתם בינואר 2018 הוחלט להעלות את קצבאות הנכות כבר בשנה הקרובה בסכום של חצי מיליארד דולר. איך תתבטא ההעלאה ומה חושבים על זה בארגוני הנכים? הנה כל התשובות

לקראת סוף 2017 החליטו ארגוני הנכים בארץ לצאת במאבק ולדרוש העלאה בקצבאות הנכות. אחרי תהליך ארוך שכלל השבתה של חלקים במשק, חסימת כבישים, מחאות המוניות ופנייה לאמצעי התקשורת, סיכמו ראש הממשלה ושר העבודה בינואר האחרון על הגדלה של הקצבאות לשני מיליארד שקלים – כחצי מיליארד יותר מהתכנון המקורי – כבר במסגרת הפעימה הראשונה.
על פי ההסכם, הקצבאות יגדלו במהלך 2018 על מנת לאפשר למאבק הנכים לשאת פרי. עם זאת, הפעימות הנוספות ייכנסו לתוקף רק בשנים הבאות וכך ישלימו את מתווה הפשרה בין משרד האוצר, ארגוני הממשלה וארגוני הנכים לסכום של 4.2 מיליארד ש"ח.

מה גובה הקצבאות החדשות?

הפעימה הראשונה של המתווה לעיל מבטיחה לבעלי נכות כללית תוספת של 340 ש"ח עבור קצבת נכות שמאושרת להם על ידי המוסד לביטוח לאומי. לשם השוואה, בעלי נכות שמקבלים שירותים מיוחדים לנכים יקבלו תוספת של 540 ש"ח.
בפעימה השנייה שתיכנס לתוקף לפי התכנון בחודש יולי 2018, תעלה התוספת לבעלי הנכות הכללית ל-501 ש"ח, בעוד התוספת לבעלי נכות שמקבלים שירותים מיוחדים תגיע ל-701 ש"ח. קשישים נכים יקבלו מחצית מהסכום בהתאמה, בעוד 50 מיליון ש"ח יגיעו לילדים נכים וסכום דומה יועד לעיוורים. כמו כן, חשוב לציין שחלוקת הקצבאות לאוכלוסיית הנכים תתבצע בשיתוף פעולה עם הארגון היציג של העיוורים ולא רק מתוקף ההסכם עם ארגוני הנכים.

מה דורשים ארגוני הנכים?

שר העבודה והרווחה, שחתם על ההסכם יחד עם משרד האוצר וראש הממשלה, הודיע לתקשורת שמתווה המשופר שכולל את הקשישים והעיוורים יביא לחלוקה של 2.1 מיליארד ש"ח כבר בשנת 2018, בשתי פעימות בחודשים ינואר ויולי. עוד הוסיף שר העבודה והרווחה שזהו רק צעד ראשון בתהליך שבסופו של דבר אמור להביא את קצבאות הנכים לרמה של שכר מינימום.
מנגד, בארגוני הנכים נותרו חלוקים בנוגע למתווה. לצד כאלה שמצדדים בהסכמות שאליהן הגיעו נציגי הארגון מול רשויות המדינה, יש הטוענים שהסכום המדובר נמוך משמעותית מזה שסוכם. לפי אותה טענה, הסכום היה אמור להיות תוספת של 4.2 מיליארד ש"ח לציבור הנכים ועוד סוכם שכל פעימה תעוגן בחקיקה, שהקצבה תוצמד לשכר הממוצע במשק ושיתבצע עידוד אנשים עם מוגבלות להשתלב בשוק העבודה.
בסופו של דבר, רק ימים יגידו האם ההסכם כפי שנחתם מול ארגוני הנכים אכן יענה על הצרכים והציפיות שלהם. בינתיים כל שנותר לעשות הוא להמתין לפעימות הבאות ולבדוק עד כמה איכות החיים של ציבור בעלי המוגבלויות, העיוורים, הקשישים והנכים בגילאים שונים יושפע מהעלייה הצפויה בקצבאות.

אולי יעניין אותך גם