כותרת
> C;
1/1
סטיילינג ועיצוב הבית

התקנת מעלית בבניין קיים – מהן המשמעויות?

כרמיאלי סטיילינג ועיצוב הביתפורסם: 28.05.18 , 16:46ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:


בשביל מה צריך להתקין מעלית בבניין קיים ומהן המשמעויות הכרוכות בכך? על כל זאת ועוד, תוכלו לקרוא בהמשך מאמר זה!

סיבות להתקנת מעלית בבניין קיים

ההחלטה לבצע התקנת מעלית בבניין קיים יכולה לנבוע מסיבות שונות ובדרך כלל, מדובר על שילוב שלהן. לדוגמה, במטרה להקל על דיירי הקומות העליונות בבניין, להוסיף יוקרה לבניין וכך גם להעלות את ערך הדירות שבו, לשפר את איכות החיים של דיירי הבניין ועוד.

מקור הצורך

ישנם בניינים רבים, שנבנו הרבה לפני שמעליות היו לסטנדרט ויש בהם קומות רבות. למעשה, גם שלוש קומות יכולות לעתים להרגיש כמו שמונה! בעיקר כאשר יש להעלות את הקניות, לעלות עם ילדים צעירים על הידיים או בעגלה, כאשר הדיירים הם מבוגרים וכך הלאה. כמו כן, ככל שלבניין יש יותר סממנים של התיישנות, כך ערך הדירות שבו יורד משום שהביקוש נמוך יותר בהשוואה לבניינים דומים.

המשמעויות

המשמעויות של התקנת מעלית בבניין קיים נחלקות לשני סוגים עיקריים: המשמעויות היום יומיות והמשמעויות הכלכליות. מבחינת המשמעויות היום יומיות חשוב להבין, שבמשך תקופה יהיה עליכם לגור בתוך אתר שיפוצים ולכן יהיה רעש ולכלכוך בתוך הבניין. מבחינת המשמעויות הכלכליות חשוב להבין, שהתקנת מעלית כרוכה בעלויות לא קטנות וכך גם לגבי אחזקתה לאחר מכן.

מבחינת החוק

החוק הישראלי קובע, שהעלויות של התקנת מעלית בבניין קיים מתחלקות בין כל הדיירים, פרט לאלו שגרים בקומת הקרקע. יחד עם זאת, עלויות התחזוקה השוטפת של המעלית כוללות גם את דיירי קומת הקרקע. כמו כן, אין אפשרות לחייב דיירים לשלם עבור התקנת המעלית ולכן נחוצה הסכמה כללית של דיירי הבניין. וכמובן, חשוב שיהיה מי שיארגן את כל התהליך באופן מרוכז עבור הדיירים.

כיצד משיגים הסכמה?

השגת הסכמה של ככל דיירי הבניין, לכל דבר שהוא, יכולה להיות מורכבת עד מאוד. לכן, במידה ואתם באמת מעוניינים להתקין מעלית בבניין שלכם, מומלץ לבצע סקר שוק, לקיים אסיפת דיירים ובמהלכה להציג לדיירים את הממצאים שלכם וכמובן, גם את היתרונות הרבים של מעלית בבניין, כולל העלייה המשמעותית בערך הדירות. גם של הדירות הנמצאות בקומות הנמוכות ואף בקומת הקרקע.

שילוב עם שיפוץ

פעמים רבות, התהליך של התקנת מעלית בבניין קיים מתקיים כחלק מתהליך של שיפוץ כללי של הבניין. הכוונה היא למקרים, בהם ישנו רצון לשפץ את חזית הבניין, את הכניסה אליו, את חלקו הפנימי ואף הוספת מרפסות. ואז, תוך כדי השיפוץ הכללי של הבניין, נוספת גם המעלית. אם כן, במידה ואתם מעוניינים לבצע שיפוץ בבניין, מומלץ להוסיף באותה ההזדמנות גם את המעלית וזאת, משום שכך תוכלו ליהנות משני העולמות כשהחלקים המטרידים מתקיימים באותו הזמן וכמו כן, העלויות הן בדרך כלל נמוכות יותר מאשר כשעושים זאת בנפרד.