כותרת
> C;
1/1
נדל"ן וכלכלה

יועץ משכנתאות - בעד ונגד

כרמיאלי נדל"ן וכלכלהפורסם: 11.10.18 , 11:15ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:


טענות שונות בעד ונגד העסקת יועץ משכנתאות יכולות לסייע לכם רגע לפני שתיקחו את ההלוואה הכי חשובה בחייכם. עדיין מתלבטים? הנה כל הפרטים
לפי נתוני בנק ישראל, רוכשי דירות לוקחים בשנה 60-65 מיליארד ש"ח במשכנתאות. מעל 82% מרוכשי הדירות זקוקים למשכנתא, כי בשביל לממן דירה צריך 170-190 משכורות ואפילו יותר. בתוך כך, אחוז ההוצאה הגדול ביותר למשק בית בישראל הוא על דיור עם נתח של 24.3% מהתקציב המשפחתי.
מהנתונים לעיל אפשר להבין עד כמה חשוב לתכנן את המשכנתא בצורה נכונה ומה ההשלכות של הלוואות מן הסוג הזה בטווח הקצר והארוך. בין היתר, אחד הגורמים שמסייעים בנטילת משכנתא ראשונה או בנסיבות של מיחזור משכנתא קיימת הוא יועץ משכנתאות. לפיכך, השאלה היחידה שנותרה פתוחה היא האם שווה להשתמש בשירותיו ומתי עדיף לוותר עליהם.
בעד: אין תחליף למעורבות של איש מקצוע
הטענות בעד העסקת יועץ משכנתאות טרם נטילת הלוואה מתייחסות בעיקר לרמת המקצועיות שלו. היועץ הוא בדרך כלל רואה חשבון בהכשרתו, יש לו ניסיון בליווי לקוחות כמוכם והוא יכול לרכז עבורכם את כל השירותים השונים תחת קורת גג אחת. אם אתם מאמינים שאין תחליף למעורבות של איש מקצוע, השירות של יועץ משכנתאות הוא בדיוק בשבילכם.
עם זאת, יש להבחין בין יועץ משכנתאות פרטי לבין זה שמוקצה עבורכם על ידי הבנק. לא משנה עד כמה הוא מקצועי, יועץ משכנתאות של הבנק לא משרת אתכם אלא את מי שמשלם לו משכורת. זהו למעשה כשל מבני בהגדרת התפקיד של היועץ הבנקאי, אבל אתכם זה לא אמור לעניין.
נגד: אין קריטריונים ותהליכי רישוי מסודרים
הטענה החזקה ביותר נגד יועצי משכנתאות פרטיים היא שנכון להיום אין קריטריונים ותהליכי רישוי מסודרים. למעשה, כל אחד יכול להחליט על דעת עצמו שמהיום הוא יועץ משכנתאות ולגבות כסף פר שעה עבור השירות. זה גורם להמון כלכלנים, מתווכים, אנשי מכירות וכל מי שהשתתף בקורס מימון להקים חברות ייעוץ משכנתאות ומקשה על זיהוי אנשי המקצוע האמיתיים.
כמו כן, היועץ אמור לסייע לכם לבחור תמהיל משכנתא אידיאלי לפי הצרכים שלכם אך גם הוא צריך להתפרנס. אם אתם עומדים לקחת משכנתא קטנה יחסית וההון העצמי שלכם משמעותי, אולי לא משתלם לשלם בנפרד על שירותי ייעוץ ולהגדיל את סך ההוצאה הסופית על העסקה.
בסופו של דבר, זמן שווה כסף. אם יש לכם מספיק אנרגיות, רקע, ניסיון וידע על ענף המשכנתאות והאופן שבו נקבעות ריביות על ידי הבנקים, יכול להיות שעדיף לכם לוותר על שירותיו של יועץ משכנתאות. מנגד, מי שאין לו זמן להתעסק בפרטים הקטנים, מעוניין לקבל החלטה מושכלת ומציב את האנליטיות בראש סדר העדיפויות - בהחלט ייהנה מהיתרונות שיועץ כזה מציע.