כותרת
> C;
1/1
חדשות

אריק איינשטיין 1939-2013

כרמיאלי חדשותפורסם: 27.11.13 , 09:57ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:
רבים מחבריו של אינשטיין הגיעו לבית החולים. אורי זהר, מוני מושונוב, דורי בן זאב, שלום חנוך ועוד חברים נשארו בתוך בית החולים יותר שעה שלמה אחרי מותו. לא רצו להיפרד. אריק חיבר וביצע את השיר "אני ואתה נשנה את העולם"  ואין ספק שלמרות צניעותו שינה משהו בעולמנו.

אתמול בערב הלך לעולמו בבית החולים איכילוב, הזמר אריק איינשטיין, מעריצים רבים במשך שעות הגיעו להדליק נרות לזכרו.

מנכ"ל בית החולים איכילוב, גבי ברבש, מספר שאריק הגיע במצב של החייאה עוד מהבית עם מפרצת של אבי העורקים שדיממה למוות. עם קרע קטלני בעורק. לא היה סיכוי לשרוד.

רבים מחבריו של אינשטיין הגיעו לבית החולים. אורי זהר, מוני מושונוב, דורי בן זאב, שלום חנוך ועוד חברים נשארו בתוך בית החולים יותר שעה שלמה אחרי מותו. לא רצו להיפרד. אריק חיבר וביצע את השיר "אני ואתה נשנה את העולם"  ואין ספק שלמרות צניעותו שינה משהו בעולמנו.

הוא היה באמת מלך!

רבים וטובים העידו על המשמעות של אריק אינשטיין והמוזיקה שלו עבורם.

ראש הממשלה,  בנימין נתניהו, ספד לו ואמר "היה הגדול מכולם.  אמרת אריק איינשטיין, אמרת ארץ ישראל...היה זמר נפלא, אדם נפלא אהבתי אותו מאוד. מדינת ישראל נפרדת מענק התרבות יחסר לנו מאוד..."

בעת היוודע החדשות היה שלמה ארצי בהופעה במועדון הזאפה.  ארצי הודיע לקהל על פטירתו של חברו הטוב, ועצר את ההופעה. בתגובה הקהל התחיל לשיר ללא ליווי את השיר "איפה ישנם עוד אנשים כמו האיש ההוא". כשהגיע לבית החולים אמר לכתבים "זכיתי לשיר איתו, זכות לשיר את השיר האחרון שלו, חוזרים הביתה, כל פעם אומרים זה מלך, או ההוא מלך, הוא באמת היה המלך! בין 16 הייתי כשהלכתי לראות אותו בהופעה, בזכותו אני זמר".

הזמרת ריטה סיפרה "כשהייתי בת 8 שעליתי לארץ, רוב השירים היו של אריק, הוא הארץ ישראל היפה, העברית שלמדתי. בסוף התכנית הערב, חשבנו על מחווה בשבילו, בחרנו בשיר ימי התום". בסוף השיר הצהירה אהבה והודתה על מפעל חיים של עשייה.

ריקי גל : " זכיתי להופיע עם אריק על אותה במה וכבר אז סיפר שלא אוהב להופיע ולראות את הקהל, איש מיוחד מדהים, נתן לי הרבה כוח ועודד אותי עוד לפני שהתפרסמתי..."

ג'ודי כץ: "לא בכיתי כך שנים, תמיד עשה טוב, צנוע, עבד עזר לצעירים, תופעה שאין כמותה, איש מיוחד עם הומור, , אמיתית, לא חומרי, מתחשב באנשים בבקשות של אחרים, אין להסביר את יופיו של האיש חיצוני ובפנים"

מחוץ לביתו של אריק איינשטיין, הרבה מאוד אנשים לוקחים עמוק לליבם, חולקים לו כבוד השעה אחת בלילה, 27 בחודש נובמבר. כמעט בן 75, נפרד מאיתנו גדול המוזיקאים. אין ספור יצירות לפס קול הישראלי.

אריק איינשטיין בחר בשנים האחרונות שלא להופיע מול הציבור הרחב. אחד הסיפורים המוכרים ביותר הוא סירובו לקבל את פרס ישראל. היו שביקשו לתת לו את פרס ישראל על פועלו בתרבות הישראלית, אך הוא הצהיר שאינו רוצה בפרס, ולא יגיע לקבלו. זו הסיבה היחידה שבגללה איינשטיין לא קיבל את פרס ישראל.

הציעו לו מיליונים לצאת ולשוב לבמה, אבל אריק אחרי התאונה בחר שלא לצאת מהבית.

"יש לי אהבה והיא תנצח" – שורות השיר שהוא חיבר מוצבות כעת בצורת נרות על מדרכה. מעריצים סידרו והדליקו בלילה, ישבו ובכו.

 

היום ב-14:00 יוצב הארון בכיכר רבין ב - 17:00 יובא למנוחות.

יהי זכרו ברוך.

 

הביוגרפיה של אריק איינשטיין:

תחילת הדרך:

איינשטיין נולד בתל אביב והיה בנו של שחקן יעקב איינשטיין היה  אלוף הארץ לנוער בקפיצה לגובה. אביו עודד אותו לנסות להתקבל ללהקה צבאית, ואיינשטיין התקבל ללהקת הנח"ל.

בשנת 1959 השתחרר מצה"ל והצטרף לתיאטרון הסאטירי "סמבטיון" וללהקת בצל ירוק, בה היו שותפים גם חיים טופול, אברהם מור, נירה עדי ואחרים.

בשנת 1960 הוציא איינשטיין תקליטון סולו ראשון שכלל ארבעה שירים: "השעות הקטנות של הלילה" לאחר מכן שר בלהקת הצעירים עם נחמה הנדל, שייקה לוי ויוסי פרוסט תחת השם הבדוי ארי גורן. משנת 1964 עד 1966 היה חבר בלהקת שלישיית גשר הירקון יחד עם בני אמדורסקי זכה להצלחה רבה.

בשנת 1964 שיחק בסרטו של אפרים קישון "סלאח שבתי", וזכה בפסטיבל הזמר שנתיים ברציפות עם השירים "איילת החן" ו"ליל סתיו".

אלבום הבכורה של איינשטיין, "שר בשבילך" יצא בשנת 1966. אלבום זה כלל תריסר שירים בין השירים הבולטים באלבום: "הלילה הזה", "אל תבכי ילדה" ו"הגשם מתופף". באותה שנה חבר לשמוליק קראוס ולג'וזי כץ בלהקת החלונות הגבוהים הרבו להופיע במועדון השייך לקראוס שם הכיר אריק את שלום חנוך יותר זמר צעיר ואריק התרשם ממנו מאוד ובשנת 1968 הקליט את אלבומו השני "מזל גדי" כשכל השירים הולחנו על ידי בן טיפוחיו שלום חנוך.

בשנת 1969 הקליט יחד עם הצ'רצ'ילים את מה שנחשב לאלבום הרוק העברי הראשון - "פוזי". איינשטיין וחברו אורי זוהר ריכזו סביבם אמנים רבים שלימים הפכו ידועים בעצמם: שלום חנוך, יעקב רוטבליט, צבי שיסל, יהונתן גפן ואחרים. הפרויקטים הגדולים של "חבורת לול" - כפי שנקראו - היו הסרט "שבלול" בבימויו של בועז דוידזון (שיצא ב-1970) ותכניות הטלוויזיה "לול". בשנת 1970 הקליט שני אלבומי רוק נוספים עם שלום חנוך והצ'רצ'ילים - "שבלול" ו"פלסטלינה". השירים בשלושת האלבומים "פוזי", "שבלול" ו"פלסטלינה" נחשבים עד היום לקלאסיקה של הרוק הישראלי, ביניהם היו: "אבשלום", "צא מזה", "כשאת בוכה את לא יפה", "כתבו עליו בעיתון" ו"למה לי לקחת ללב".

ב1971 הקליט את האלבום "בדשא אצל אביגדור" עם לחנים ועיבודים של מיקי גבריאלוב. בין השירים הבולטים באלבום: "אני ואתה", "קפה טורקי", "אני אוהב לישון" ו"צא מזה".

בשנת 1972 השתתף איינשטיין בסרטו של אורי זוהר "מציצים" והקליט את האלבום "יסמין היו כמה להיטים בולטים: "כמה טוב שבאת הביתה "דון קישוט" "שיר אחרי מלחמה" "אמא אדמה.

 

בשנת 1973 חזר איינשטיין לשיר שירים בסגנון הקרוי "שירי ארץ ישראל". לאורך כל שנות השבעים הקליט סדרת אלבומים בשם "ארץ ישראל הישנה והטובה", שם הוא שר מבחר שירים נוסטלגיים בעיבודים חדשניים של מוזיקאים צעירים כמו שם טוב לוי, יוני רכטר ואבנר קנר. התקליטים הבולטים בסדרה היו:

"ארץ ישראל הישנה והטובה'" - התקליט הראשון בסדרה שהוקלט בתחילת שנת 1973 .

"שירים" (1975) - בין השירים הבולטים באלבום זה, בעיבודיו של לוי, ניתן למצוא את "איריסים" "בית הערבה" "ערב מול הגלעד( ו"עץ הרימון" על העטיפה מופיעה תמונת אימו של איינשטיין בילדותה לצד אחיותיה.

- בשנת 1976 הוציא איינשטיין את השני בסדרת האלבומים תחת השם " ארץ ישראל הישנה והטובה בין השירים הבולטים באלבום: "פרח הלילך" "שיר העמק" דוגית נוסעת" "הוא לא ידע את שמה" ו"פגישה לאין קץ" "ארץ ישראל הישנה והטובה חלק ג'" (1977) . האלבום כולל עשרה שירים אשר שתיים מהן נכתבו במיוחד לאלבום זה: "עטור מצחך""מאחורי השער" (ח"נ ביאליק/אבנר קנר). שירים בולטים נוספים באלבום: "ביתי אל מול גולןעין גדי" ו"חופים"

בשנת 1980 הקליט בשיתוף מיקי גבריאלוב את האלבום "חמוש במשקפיים", "היא יושבה לחלון, הכניסיני תחת כנפך"

בשנת 1982 הקליט את האלבום "יושב על הגדר" בשיתוף המוסיקאי יצחק קלפטר. באותה השנה עבר איינשטיין תאונת דרכים קשה, הוא נפצע וידידתו נהרגה. מאז חדל להופיע על הבמה והתרכז בהקלטות בלבד.

בשנת 1983 הוציא איינשטיין את אלבומו השני בשיתוף יצחק קלפטר "שביר". זהו האלבום הראשון של איינשטיין, בו הוא כתב את כל מילות השירים, את כל הלחנים והעיבודים ביצע קלפטר. בין השירים הבולטים באלבום: "שביר", "פנים טובות בתוך החשיכה", "תל אביב גדות הירקון, 1983".

בשנת 1984 אלבום נוסף "פסק זמן". כל עשרת שירי האלבום הולחנו על ידי לוי, וכהמשך לאלבום הקודם, כתב איינשטיין את מילות השירים, למעט השיר "יעקב ועשיו" מאת ח"נ ביאליק. שירים בולטים באלבום: "הוא חזר בתשובה" שנכתב כשיר געגוע לחברו אורי זוהר, שחזר בתשובה שנים ספורות קודם לכן, "שלוש ארבע לעבודה" שהפך ללהיט המוביל באלבום וזכה להשמעות רבות ברדיו ו"מכבי הישן", שיר געגוע נוסף למתחם מכבי הישן בתל אביב, שפעילות הספורט בו הופסקה באותה התקופה. את יציאת האלבום ליוותה תוכנית טלויזיה ששודרה בטלוויזיה הישראלית. צוות הנגנים המכובד באלבום כלל את יצחק קלפטר, אלון אולארצ'יק, מאיר ישראל ומשה לוי".

בשנת 1986 הוציא שני אלבומים נוספים מצליחים "בדשא אצל אביגדר", "סע לאט" ו"חמוש במשקפיים".

אלבומו מ- 1988, "משירי אברהם חלפי", כלל בין היתר את "שיר על התוכי יוסי", "צער לך" ואת "עטור מצחך" בגרסה חדשה.

את שנות השמונים סגר איינשטיין בשנת 1989, עם אלבום הילדים "הייתי פעם ילד". אלבום זה מכיל תריסר שירים אשר הולחנו על ידי המוזיקאי יוני רכטר. בין השירים הבולטים באלבום: "אדון שוקו" שזכה להצלחה.

בשנת 1990 יצר איינשטיין קלטת וידאו ובה שירי ילדים, שנקראה "כמו גדולים", ובשנת 1992 יצר יחד עם צבי שיסל את הסרט הפרודי "כבלים". בשנת 1992 "האריה, היונה ותרנגולת כחולה".

החל משנות התשעים החל איינשטיין לשתף פעולה עם יוצרים צעירים בהלחנה, כתיבה ועיבודים של תקליטיו, ביניהם היו ארקדי דוכין, יהלי סובול ונועם רותם.

אלבומו המצליח ביותר בשנות ה-90 הוא "יש בי אהבה", שיצא בשנת 1995 עם שירים בולטים כמו

"סע לאט" "יש בי אהבה" "אדם מאמין" "לבכות לך"

בשנת 1996 הוציא איינשטיין אלבום נוסף עם שם טוב לוי: "קצת לקחת חזרה", שכלל ברובו שירים ישנים בעיבודים חדשים. בין השירים שני דואטים עם יהודית רביץ "החופש בבית ההבראה" ו"קרה זה רק הפעם" "אל נא תאמר לי שלום". כמו כן בלט באלבום השיר "המשתה".

בשנת 1999 חזר לשתף פעולה עם שלום חנוך באלבום המשותף "מוסקט". השירים הבולטים באלבום זה היו: "כל אחד רוצה", "גיטרה וכינור" ו"שמור על עצמך"

באלבום "שתי גיטרות בס תופים" מ-2004 עם ברי סחרוף נכלל בין היתר השיר "זה לא בדיוק געגוע"

 

 

בשנת 2005 זכה בפרס אקו"ם על מפעל חיים בפזמונאות העברית וב-2006 קיבל פרס מיוחד על תרומה רבת שנים למוזיקה הישראלית בטקס פרסי עמ"י של ערוץ מוזיקה 24.

ב-3 בינואר 2006, ביום הולדתו ה-67 של איינשטיין, יצא אלבומו "רגעים המשיך את הרעיון של השירים השקטים האחרונים כמו "פרידה קצרה" ו"אף אחד לא מזיל דמעה"

בסוף אוגוסט 2006 יצא הספר "זו אותה האהבה/ביוגרפיה בראשי פרקים אנקדוטות מחייו של אריק איינשטיין, המיטב של שיריו (אלה שכתב ואלה שהוא מבצע),

 

משפחה:

בשנת 1963 נישא לאלונה שוחט נכדתה של מניה שוחט. במהלך נישואין אלו נולדה לשניים בתם הבכורה שירי, שכונתה גם בשם פוזי, ועל שמה נקרא אלבום של אריק איינשטיין. לאחר ארבע שנות נישואין התגרשו בני הזוג. בשנת 1968 שבו השניים ונישאו זה לזו. במהלך נישואים אלו, בשנת 1971, נולדה בתם השנייה יסמין, שעל שמה נקרא אלבומו של איינשטיין משנת 1973. נישואים אלו הגיעו לסיומם עם גירושיהם השניים של הזוג שנים ספורות לאחר מכן. לאחר מכן נישא לסימה אליהו (אותה הכיר מעט לפני צילומי הסרט "מציצים" ונולדו להם שני ילדים: הבכור אמיר והבת דינה. המשפחה מתגוררת בתל אביב, בה חי אריק מאז ומעולם, ומנהלת אורח חיים צנוע ומכונס.

שתי בנותיהם של אלונה ואריק איינשטיין, שחזרו בתשובה יחד עם אימן, נישאו לשני בניו הבוגרים של אורי זוהר שאף הם חזרו בתשובה. החתונה הראשונה תועדה בסרטו של רנן שור - "חתונה בירושלים", שפתח את פסטיבל חיפה 1985.

אולי יעניין אותך גם
ראש העיר כרמיאל משה קונינסקי: ברך את ממלאת מקומו טניה מזרסקי לקראת השבעתה כחברת כנסת
רבים מחבריו של אינשטיין הגיעו לבית החולים. אורי זהר, מוני מושונוב, דורי בן זאב, שלום חנוך ועוד חברים נשארו בתוך בית החולים יותר שעה שלמה אחרי מותו. לא רצו להיפרד. אריק חיבר וביצע את השיר "אני ואתה נשנה את העולם"  ואין ספק שלמרות צניעותו שינה משהו בעולמנו.
טניה מזרסקי, חברת הכנסת הראשונה מכרמיאל
רבים מחבריו של אינשטיין הגיעו לבית החולים. אורי זהר, מוני מושונוב, דורי בן זאב, שלום חנוך ועוד חברים נשארו בתוך בית החולים יותר שעה שלמה אחרי מותו. לא רצו להיפרד. אריק חיבר וביצע את השיר "אני ואתה נשנה את העולם"  ואין ספק שלמרות צניעותו שינה משהו בעולמנו.
נפתלי בנט ראש הממשלה ה- 36
רבים מחבריו של אינשטיין הגיעו לבית החולים. אורי זהר, מוני מושונוב, דורי בן זאב, שלום חנוך ועוד חברים נשארו בתוך בית החולים יותר שעה שלמה אחרי מותו. לא רצו להיפרד. אריק חיבר וביצע את השיר "אני ואתה נשנה את העולם"  ואין ספק שלמרות צניעותו שינה משהו בעולמנו.
ראש העיר כרמיאל משה קונינסקי: ברך את ממלאת מקומו טניה מזרסקי לקראת השבעתה כחברת כנסת
רבים מחבריו של אינשטיין הגיעו לבית החולים. אורי זהר, מוני מושונוב, דורי בן זאב, שלום חנוך ועוד חברים נשארו בתוך בית החולים יותר שעה שלמה אחרי מותו. לא רצו להיפרד. אריק חיבר וביצע את השיר "אני ואתה נשנה את העולם"  ואין ספק שלמרות צניעותו שינה משהו בעולמנו.
טניה מזרסקי, חברת הכנסת הראשונה מכרמיאל
רבים מחבריו של אינשטיין הגיעו לבית החולים. אורי זהר, מוני מושונוב, דורי בן זאב, שלום חנוך ועוד חברים נשארו בתוך בית החולים יותר שעה שלמה אחרי מותו. לא רצו להיפרד. אריק חיבר וביצע את השיר "אני ואתה נשנה את העולם"  ואין ספק שלמרות צניעותו שינה משהו בעולמנו.
נפתלי בנט ראש הממשלה ה- 36
רבים מחבריו של אינשטיין הגיעו לבית החולים. אורי זהר, מוני מושונוב, דורי בן זאב, שלום חנוך ועוד חברים נשארו בתוך בית החולים יותר שעה שלמה אחרי מותו. לא רצו להיפרד. אריק חיבר וביצע את השיר "אני ואתה נשנה את העולם"  ואין ספק שלמרות צניעותו שינה משהו בעולמנו.
תאגיד המים והביוב עין כרמים: מתבצעות בקצב מואץ העבודות להחלפת קווי המים והביוב לאורך רחוב נשר
רבים מחבריו של אינשטיין הגיעו לבית החולים. אורי זהר, מוני מושונוב, דורי בן זאב, שלום חנוך ועוד חברים נשארו בתוך בית החולים יותר שעה שלמה אחרי מותו. לא רצו להיפרד. אריק חיבר וביצע את השיר "אני ואתה נשנה את העולם"  ואין ספק שלמרות צניעותו שינה משהו בעולמנו.
תמיכה בישראל מהתפוצות
רבים מחבריו של אינשטיין הגיעו לבית החולים. אורי זהר, מוני מושונוב, דורי בן זאב, שלום חנוך ועוד חברים נשארו בתוך בית החולים יותר שעה שלמה אחרי מותו. לא רצו להיפרד. אריק חיבר וביצע את השיר "אני ואתה נשנה את העולם"  ואין ספק שלמרות צניעותו שינה משהו בעולמנו.
דעות כרמיאלים והסביבה לדו קיום
רבים מחבריו של אינשטיין הגיעו לבית החולים. אורי זהר, מוני מושונוב, דורי בן זאב, שלום חנוך ועוד חברים נשארו בתוך בית החולים יותר שעה שלמה אחרי מותו. לא רצו להיפרד. אריק חיבר וביצע את השיר "אני ואתה נשנה את העולם"  ואין ספק שלמרות צניעותו שינה משהו בעולמנו.
ראשי אשכול יישובי בית הכרם הגלילי יצאו בקריאה להרגעת הרוחות ולהמשך חיי שכנות משותפים באזור בית הכרם הגלילי
רבים מחבריו של אינשטיין הגיעו לבית החולים. אורי זהר, מוני מושונוב, דורי בן זאב, שלום חנוך ועוד חברים נשארו בתוך בית החולים יותר שעה שלמה אחרי מותו. לא רצו להיפרד. אריק חיבר וביצע את השיר "אני ואתה נשנה את העולם"  ואין ספק שלמרות צניעותו שינה משהו בעולמנו.
מחבקים את תושבי הדרום והמרכז: אירוח בחינם ושלל הטבות בגליל!
רבים מחבריו של אינשטיין הגיעו לבית החולים. אורי זהר, מוני מושונוב, דורי בן זאב, שלום חנוך ועוד חברים נשארו בתוך בית החולים יותר שעה שלמה אחרי מותו. לא רצו להיפרד. אריק חיבר וביצע את השיר "אני ואתה נשנה את העולם"  ואין ספק שלמרות צניעותו שינה משהו בעולמנו.
במהלך הלילה משטרת ישראל עצרה במחוז צפון 151 חשודים בהפרות סדר, מרביתם צעירים
רבים מחבריו של אינשטיין הגיעו לבית החולים. אורי זהר, מוני מושונוב, דורי בן זאב, שלום חנוך ועוד חברים נשארו בתוך בית החולים יותר שעה שלמה אחרי מותו. לא רצו להיפרד. אריק חיבר וביצע את השיר "אני ואתה נשנה את העולם"  ואין ספק שלמרות צניעותו שינה משהו בעולמנו.