כותרת
> C;
1/1
טיפוח ויופי

18.8.2014 - יום ב': הזמנה אישית למאסטר קלאס ב-LFA

כרמיאלי טיפוח ויופיפורסם: 04.08.14 , 16:37ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:
לקראת המאסטר קלאס (18/08) אל תגידו לא ידעתם:

יום המומחים אצלנו באקדמיה, החלטתי לשתף אתכם
בכתבה שכתבתי על... מהי מקצוענות? לתשומת לבכם
תמיד יש מה ללמוד מניסיונם של אחרים, מוזמנים לקרוא:
......
מהי מקצוענות?

לפעמים אנחנו נתקלים באנשים המבצעים עבודה ויש להם מקצוע אבל יחד עם זאת הם לא רוצים ללמוד, הם לא מעוניינים להעלות את איכות עבודתם, הם לא רוצים 'לבזבז' או ליתר דיוק... להשקיע! קרה לכם פעם שנכנסתם למכולת וישבה שם קופאית עם פרצוף חמוץ המנסה נואשות להיזכר בקוד פריט אך לשווא. כמה שנים היא כבר שם? ועדיין, היא תמשיך לפשפש בניירות שלה ולא תרצה ללמוד או לזכור בעל פה את הקוד. לפעמים אתם נכנסים לחנות ורוצים לקנות מוצר כלשהו וזקוקים למידע עליו או להסבר. אתם צריכים תשובות לשאלות והמוכרת לא יודעת את ההסבר המדויק על המוצר בחנות שלה. יכול להיות שהמוכרת עובדת שם כבר הרבה שנים, אבל היא לא יודעת לענות. לא יכולה לענות על שאלות פשוטות ואין לה את התשובות שאתם צריכים כי היא לא מומחית! הרבה פעמים אפשר להיתקל בבית מלון בפקיד שמקבל את האורחים בקבלה, אך כשמגיע אורח מחו"ל והוא אינו יכול להגיד כמה משפטים באנגלית: איפה המעלית? או לספר ללקוח על דברים פשוטים בבית מלון. לפקיד הזה יש מנהל שעובד המון שנים במלון, אבל כמה מילים מכל שפה אינו יכול ללמוד וזה מוזר כי כל האנשים האלה חושבים על עצמם כמקצוענים.
מקצוען זה אדם שמתעסק באיזשהו עיסוק מסוים, עיסוק שדורש הכנה (הכשרה) מיוחדת. זו עבודה, זאת אומרת שאדם צריך להבין מה העבודה שלו דורשת.
מקצוען זה דבר ראשון ערנות מלאה למה שאנו עוסקים בו והכנה מיוחדת.

לאילו מקצועות יש כבוד הכי גדול? את מי אנחנו חושבים הכי מקצוענים?
רופאים שיש להם תוצאות טובות אנו מעריכים אותם כמקצוענים. כדי להיות רופא צריך ללמוד ולסיים תאר. רק אחרי 6 שנים הוא יכול לעבור התמחות וסטאז' – זה עוד 3 שנים. קודם צריך להוכיח שיש לך תוצאות טובות ורק אחרי זה ניתן לעסוק ברפואה ורק אחרי שחצית דרך ארוכה של הכנה מיוחדת.

את מי עוד אנחנו מחשיבים למקצוענים? טייסים במטוס מודרני. מטוס מאד מורכב מבחינה טכנית. טייסים לומדים הרבה שנים. הם לומדים היסטוריה של טיסות, הם לומדים טכניקות, עוברים הרבה התנסויות ויש להם רמה גבוהה של הכשרה מקצועית.
כדי להיות טייס אדם חייב להיות בעל תואר והרבה שנות לימוד.
מתכנתים – בסביבה עכשווית אלה חברה מקצוענים, הם בעלי ערך, מרוויחים כספם בהתאם. מתכנת זה אדם שהרבה שנים רכש ידע ועבר הכשרות. הוא למד באופן אישי. הוא קרא הרבה ספרים כדי להיות מקצוען. וזה מאד פשוט.

לעומת זאת יש דוגמאות אין ספור לחוסר מקצוענות : קבלן ללא השכלה מתחייב לשפץ בית וכל הזמן חורג מתאריכים. אלה יכולים להיות אנשי מקצוע טובים שיודעים לעבוד טוב בידיים, אבל אלה חברה שאין להם מושג מה זה תכנון, ובגלל זה חורגים מתאריכים קבועים. פועלים לא מקצוענים שמתחילים בכל מיני תחומים עבודה ללא הכשרה מיוחדת. הם מקסימום לומדים מניסיון. אז שימו לב... מי משיג הצלחה בחיים? את מי בחיים מעריכים? כן, זה הכול קשור בסופו של דבר למקצוענות.
מקצועיות גבוהה לא קיימת ללא הכשרה מיוחדת . זאת אומרת לא משנה במה אתם עוסקים, באיזה תחום המקצוע שלכם, ואיפה אתם עובדים . במציאות הזאת , בשביל הישגים אתה חייב להיות בעל הכשרה מסוימת.

אז איך האדם יבין באיזה מקום הוא זקוק להכשרה מקצועית ומומחיות? אותו מנהל עובדים בקבלת המלון , שהרבה שנים עוסק באותה עבודה, ולא חשב על הרעיון הגאוני שהוא יכול ללמוד מספר משפטים באנגלית ובזכות זה לשפר את איכות העבודה, אותה מוכרת שהרבה זמן עובדת בקופה – איך היא יכולה להבין מה בדיוק היא צריכה לשפר ? במהלך העבודה יש הרבה נושאים שאדם בא במגע איתם.

"הוכחה למומחיות אמתית היא תוצאה סופית" רון הבארד

וזה רעיון מובן. אנחנו יכולים לזהות מומחיות אמתית של רופא, רק כשריפא את המטופל. טייס, כשהוא ממריא ונוחת בלי טעויות וכשאין לו תקלות ותאונות. זאת אומרת – מומחיות האדם היא יכולת להשיג תוצאות. יחד עם זה מקצועיות מתבטא ביכולת להשיג תוצאה רצויה. אם ניקח את המנהל במלון ונעקוב אחריו, נגלה שבגדול רמת השירות שלו לא רעה וככלל, הלקוחות מרוצים. אבל אם נעקוב מקרוב אחרי עבודתו אז נראה שהלקוחות הכי לא מרוצים הם אותם אלה שלא יכלו לשלם כי לא הבינו אותם, זה לקוחות שבזבזו את הזמן שלהם על חיפושים אחר מתורגמן ואם המנהל יעקוב אחרי עבודתו נראה לעין שתוצאה של מנהל זה נוחות ושירות מהיר של האורחים במלון, אם הוא היה שם לב שבנקודה הספציפית הזאת אין לו את התוצאה הרצויה, הוא היה מבין בקלות היכן הוא צריך לעבור הכשרה כדי להעלות את מקצועיותו.

אם הקופאית בקופה הייתה מבינה שיש רגעים שמעכבים את זרימת הלקוחות כשהיא תרה אחר הקוד שוב ושוב ואז נוצר תור ארוך. אם היא הייתה מסתכלת על עצמה מהצד ושמה לב לכך ואם היא הייתה רואה את אי התנועה בחנות, באותו הרגע היא הייתה יכולה לזהות את מקום האי מקצועיות.

אז אם אנחנו נעקוב ביסודיות אחרי ההישגים שלנו אנחנו נוכל לזהות באיזה תחום איננו מצליחים לקבל את התוצאות הרצויות וזאת תהא נקודת התורפה שלנו כחוסר מקצועיות.

הווה אומר... מקצוען הוא אדם שיש לו הכשרה מיוחדת ושמעלה את רמת המומחיות שלו ורמת הלימוד שלו מבלי להפסיק, יום יום, שעה שעה.
מקצוען זה אדם שמסוגל לקבל תוצאות.

לאתר של LFA>>

אולי יעניין אותך גם