כותרת
> C;
1/1
חוק ומשפט

איך בוחרים עורך דין צבאי?

כרמיאלי חוק ומשפטפורסם: 26.06.19 , 09:20ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

בעבר, במידה וחיילים היו זקוקים לייצוג ו\או ליווי משפטי, יהיה באפשרותכם לפנות אך ורק לעורכי דין אשר מוסמכים לעסוק בחוק שיפוט צבאי, אך כיום, הייצוג של חיילים בדין צבאי אפשרי על ידי כל עורך דין המעוניין לעסוק בכך. בשל כך, חשוב לדעת כיצד לבחור.

הדין הצבאי, אינו דומה במהותו לאף דין אזרחי. היות והמשפט הצבאי כולל תהליכים הקשורים עריקות ונפקדות, בסירוב להוראת קצין, בדרישת מתן דגימות שתן לצורך בדיקת סמים ועוד, קיים הכרח מהותי להשתמש בסיוע של עורך דין אשר בקיא ברזי המערכות של המשפט הצהל"י. היות והיום כבר אין צורך באישור מיוחד כדי לעסוק בחוק שיפוט צהל"י, כל עורך דין אשר רכש ניסיון ומכיר את ההליכים המשפטיים-צהליים, הוא עורך דין ניתן להסתייע בשירותיו. כך שלמעשה, הבחירה של עורך דין צבאי, הולכת בד בבד עם הווידוא שעורך הדין אכן עתיר ניסיון בניהול תהליכים משפטיים צבאיים.

מעבר לניסיון העו"ד, במה עוד מתמקדים?

לימודי משפטים אינם כוללים לימודי משפט צהל"י, כך שעורך דין שמתעסק בחוק שיפוט צהל"י, הוא עורך דין שבדרך כלל מרבה בעשייה הקשורה לתהליכים מאוד ספציפיים וייחודיים לחיילים. יתרה מזאת, תהליכים אלו עשויים להוות מעמסה משמעותית על המצב הרגשי והנפשי של החיילים, שמתמודדים, כנראה, עם דין משמעתי כזה או אחר, או כל הליך משפטי בצה"ל. בשל הקושי הכרוך בהתמודדות עם הליכים אלו, מומלץ לבחור עורך דין צבאי שיהיה מספיק מנוסה כדי להכיל את מצוקתו של החייל או החיילת – עד כמה שניתן.

ראוי לציין את המובן מאליו, ולהזכיר שאין מתפקידו של עורך הדין להוות תמיכה נפשית עבור החיילים העומדים לדין, אך בהחלט מומלץ לוודא שעורך הדין שבחרתם, הוא עורך דין שמסוגל להכיל אתכם ואת המצוקה שלכם, בגדר הסביר.

הוותק והניסיון הצבאי של עו"ד צבאי, חשוב?

לא קיים הכרח שעורך הדין, בו אתם מסתייעים, יהיה עורך דין בעל ותק צבאי רב, אך אין ספק שהכרת המערכת הצבאית על בוריה, עשויה לגרום לכך שתזכו לייצוג מקצועי יותר בכל שלב של התהליך. במידה ואתם תרים אחר עו"ד צבאי, מומלץ להתעניין בעברו הצבאי של עורך הדין, בניסיון המשפטי בחוק שיפוט צבאי, והצעותיו לצליחת התהליך על הצד הטוב ביותר.

במקרים מסוימים, חיילים נפצעים בעת השירות ודורשים להכיר בזכויותיהם כנכים, חס וחלילה. במידה ואתם דורשים מהמערכת הצבאית להכיר בזכויותיכם לבעלי אחוזי נכות שונים, הוותק הצבאי של עורך הדין עשוי להוות מרכיב חשוב ביותר, היות ובמקרים רבים, קיימת דרישה לחקור נסיבתיות בין סיטואציות שונות, לחקור התרחשויות של "סיבה ותוצאה", להעמיק ולהבין כיצד קרו דברים בעת הפציעה ועוד. התביעה להכיר בזכויותיכם, אל מול משרד הביטחון - קצין התגמולים, עשויה להסתיים על צד הרבה יותר מוצלח, אם תואילו לשכור שירותי עו"ד צבאי בעל וותק, וכזה אשר מכיר את המערכת ואת ההתרחשויות המגוונות והשונות שמאפיינות שירות צבאי דינאמי.

באילו מקרים נוספים נזקק שירות עו"ד צבאי?

סיוע עו"ד צבאי נזקק כאשר חיילים זקוקים להובלת תהליכים אל מול קב"ן, ועדות התאמה לשירות-צהל"י, חקירות של מצ"ח, ועדות ערר עבור אנשי-קבע, שחרור משירות צהל"י ועוד. מעבר לאלו, ניתן גם להיעזר בעו"ד צבאי עבור השגות לגבי פרופיל רפואי של חיילים.

בין אם אתם זקוקים לייעוץ עו"ד צבאי, או שמא אתם נדרשים להוביל תהליכיים משפטיים אל מול המערכת המשפטית-צהלי"ת, תמיד זכרו המרכיב האנושי, יחד עם מרכיב הניסיון של עורך הדין והוותק, הם אלמנטים אשר שווים את ההתייחסות שלכם, ומומלץ ליצור את ההתאמה המושכלת הנכונה – לאחר בדיקה מקיפה.

תמונה מהאתר: pexels.com