כותרת
> C;
1/1
חוק ומשפט

בדיקת פוליגרף לעובד - להגן על העסק שלך

כרמיאלי חוק ומשפטפורסם: 26.12.19 , 08:43ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

בדיקת פוליגרף לעובד תוכל לחסוך למעבידים עוגמת נפש, כספים רבים ונזקים פנימיים שעלולים להיות קטסטרופליים עבור החברה. בתקופתנו, הריגול התעשייתי הוא שוק המגלגל מיליונים בכל שנה, כאשר הסכנה הגדולה ביותר היא לבעלי העסקים בכל התחומים. כמובן, בעיקר בתחומים שבהם המידע שווה הרבה כסף. הדבר המסוכן ביותר הוא עובד לא נאמן המחזיק בגישה למידע רגיש, מאגרי נתונים, כספים וסחורות בהיקף גדול. כל אלו, במידה והם נמצאים בידיים הלא נכונות יוכלו לגרום נזק בלתי הפיך למקום העסק.

בדיקות פוליגרף לעובד יוכלו להבטיח לבעלי העסקים שמירה על טוהר החברה, ומניעה של סיטואציות קטסטרופליות שיוכלו להביא למפלת החברה, הפסד של כספים רבים והרבה מאוד עוגמות נפש בהמשך.

מתי ניתן לבצע בדיקת פוליגרף לעובד

בדיקת פוליגרף לעובד יכולה להתבצע בשלבים שונים בתהליך הקבלה לעבודה, ובשגרה:

  • בדיקת פוליגרף בעת קבלה לעבודה - בדיקת פוליגרף זו נבנית בהתאמה לצרכי העסק ובהתאם לדרישות התפקיד אליו בעל העסק מחפש עובד. קחו לדוגמא חברת אשראי - עובד המועסק בחברה זו יהיה חשוף למידע יקר ערך, למאגרי נתונים מפורטים המכילים מידע פרטי של לקוחות, ועוד. על כן, על בעל החברה לוודא כי האדם שהוא מקבל אליו לחברה נקי מעבר פלילי. דוגמא אחרת היא חברה המפתחת מוצרי אלקטרוניקה - כאן ישים בעל העסק דגש על מניעת ריגול והעברת מידע לחברות מתחרות.
  • בדיקה תקופתית - בחברות בהן חשופים העובדים למידע רגיש או סחורה יקרה, נהוג לבצע בדיקת פוליגרף לעובד באופן תקופתי כחלק משגרת העבודה. בעזרתה, יכול בעל החברה לאתר הונאות, מקרים של ריגול תעשייתי ואף למנוע מקרים כאלו בהמשך, רק למקרה שהעובד הנבדק מתכנן מהלך שכזה. בחברות כאלו העובדים בדרך כלל מודעים לעובדה שיעברו בדיקות פוליגרף תקופתיות, על מנת להזהיר את העובד המעוניין להתקבל לחברה, ולשמור על טובת החברה.
  • חשד סביר - בעקבות מידע שהתקבל בנוגע לגניבה, הטרדה מינית, עבירות של טוהר מידות, מכירת מידע או מעילה, נהוג לבצע בדיקות פוליגרף לעובדים חשודים ובמקרים קיצוניים גם לכל עובדי החברה בסניף בו עלה החשד שהתבצע המהלך.

בדיקת פוליגרף מבצעים אך ורק במכון מקצועי ואמין

כיום, ידוע לכל שהצלחתה של בדיקת פוליגרף לעובד ובכלל, תלויה הרבה יותר בבודק הפוליגרף מאשר במכונה עצמה. עליו לדעת לקרוא היטב את התגובות של הנבדק, ואף לדאוג להכין אותו לקראת הבדיקה; להסביר לו על התהליך, לבנות את רשימת השאלות בצורה החכמה היותר והמתאימה למקרה, ועוד. בנוסף לכך, עליו לשלב בין מספר סוגי שאלות הנהוגות בבדיקות הפוליגרף; שאלות השוואה, שאלות רלוונטיות למקרה ושאלות סרק גנריות שמטרתן לסייע לנבדק לצבור ביטחון ואמון בבדיקה ולהגיע לשאלות "הקשות" בהרבה פחות לחץ. כדי למצוא את המכון הטוב והמקצועי ביותר, מומלץ לערוך סקר שוק ולבחון היטב ביקורות והמלצות אודות מכוני פוליגרף שונים.