כותרת
> C;
1/1
חוק ומשפט

הדברים שחשוב לדעת על הגשת בקשות הומניטריות

כרמיאלי חוק ומשפטפורסם: 29.10.23 , 11:12ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

באופן עקרוני, יש לא מעט מקרים שבהם אזרחים זרים שוהים בישראל. זה יכול להיות, למשל, אדם שמגיע לישראל כדי לעבוד כאן בתחום הסיעוד או אדם שמגיע מתוקף נישואין לאזרח ישראלי. אותם אזרחים זרים ששוהים בישראל מקבלים בדרך כלל ויזה לתקופת זמן מוגבלת. פעמים רבות אפשר יהיה להאריך את אותה תקופת זמן, אך בשלב מסוים, לא ניתן יהיה לקבל עוד הארכות שונות. יחד עם זאת, יש הרבה מקרים שבהם אותם אזרחים זרים כן ירצו להישאר ולהמשיך לשהות בישראל. למשל: במקרים שבהם מדובר על עובד סיעודי שיש לו קשר מיוחד עם המעביד או שיש סיבה מיוחדת אחרת להשאיר דווקא אותו כעובד. במקרים כאלה, ובעוד שלל מקרים אחרים, הדרך הנכונה לעשות זאת היא להגיש בקשה הומניטרית. עם זאת, חשוב להבין שזה לא כל כך פשוט כפי שאולי זה נשמע. יש אומנם הרבה מאוד מקרים וסיבות שבגינן ניתן יהיה להגיש בקשות כאלה, אך לא כל בקשה תיענה בחיוב.

באיזה מקרים ניתן להגיש בקשות הומניטריות עבור אזרחים זרים?

הנוהל של משרד הפנים לא קובע בצורה מפורטת וברורה מהם המקרים שבהם אפשר להגיש בקשות הומניטריות שונות. מדובר על לא מעט מצבים שיכולים להיות שונים ומגוונים. למשל: כאשר מדובר על מצוקות נפשיות קשות או על מחלות פיזיות מורכבות מאוד. יש מקרים שבהם תוגש בקשה הומניטרית כדי להסדיר את מעמדם של ילדים של עובדים זרים. מקרים אחרים שבהם ניתן יהיה להגיש בקשה מסוג כזה האם כאשר עומד על הפרק איחוד משפחות וכדומה. חשוב להבין לא רק את המקרים שבהם ניתן להגיש בקשה כזאת, אלא גם את הדרך הנכונה להגשת הבקשה. למשל, אם חשבתם שתוכלו לטפל בעניין הזה אונליין, כדאי לדעת שזה לא מדויק. יש להגיש פיזית וגם להציג דרכון בתוקף, תמונת פספורט ועוד.

למה כדאי לבקש עזרה בהגשת בקשה מיוחדת שכזו?

אין ספק שכל אדם שרוצה להגיש בקשה מסוג כזה רוצה לעשות הכול כדי להגדיל את הסיכוי שלו לקבל תשובה חיובית. עם זאת, לא פשוט להבין מהם הנהלים ולא תמיד קל להתמודד מול הבירוקרטיה בתחומים האלה. לכן חשוב להבין: אם גם אתם רוצים להגיש בקשה כזאת, או שאתם רוצים לעזור לאזרח רק כלשהו להגיש בקשה מסוג כזה, אתם צריכים עזרה מקצועית. לכן, אם תוכלו לפנות עוד היום לעורך דין שזו המומחיות שלו, אל תחשבו פעמיים. יש עורכי דין שיכולים לעזור לכם, ללוות אתכם ולדאוג עבורכם לכל מה שצריך לגבי הגשת הבקשה. לכן, אם תוכלו לבחור עו"ד שיש לגביו הרבה המלצות וכך להגדיל את הסיכוי שלכם לקבל תשובה חיובית, מובן שכדאי שתעשו זאת. שווה לברר את הפרטים עוד היום כי אין ספק שזה עניין מהותי שלא כדאי לקחת לגביו סיכונים מיותרים.