כותרת
> C;
1/1
חוק ומשפט

הכל על עורך דין הטרדה מינית ומשמעות החוק במקומות עבודה

כרמיאלי חוק ומשפטפורסם: 31.10.21 , 10:54ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

מתי חיזור במקום העבודה הופך להטרדה מינית? מהו הרגע שבו שיחה נעימה הופכת להטרדה? כיצד אפשר להוכיח שהסכמה לדייט או לקבלת מתנה נבעה מאי נעימות לסרב בשל יחסי מרות או רצון לשמור על אווירה טובה במקום העבודה? עורך דין הטרדה מינית מכיר היטב את החוק, ועוסק באחד הנושאים הרגישים ביותר בעולם המשפט; ההטרדות המיניות ובעיקר, כשמדובר על כאלו המתרחשות במקום העבודה.

חשוב להבין אפוא, שהחוק למניעת הטרדה מינית אינו אוסר על מערכות יחסים שנבנות מרצון והסכמה בין שני בוגרים שהתאהבו. החוק עצמו קובע נורמות – מה מותר ומה אסור, ובין היתר אוסר על יחסים שנבנים תוך ניצול במקום העבודה. למה הכוונה? מערכת יחסים שלא הייתה מתקיימת אם הצד השני היה מסוגל להתנגד אליה, אך אינו עושה זאת בשל קיומה של המרות.

עורך דין הטרדה מינית יכיר היטב את החוק

כשפונים לשירותי עורך דין הטרדה מינית חשוב להכיר את החוק למניעת הטרדה מינית, התשנ"ח – 1988. החוק מגדיר מהי סביבת עבודה נקייה ובריאה מבחינה זו, ומאידך גם קובע מתי התנהגות מסוימת הופכת לבלתי חוקית ומטרידה. חשוב להדגיש בשנית שהחוק לא אוסר על יחסים בהסכמה, אלא מגדיר את הנורמות המקובלות והקווים האדומים. כך, יגדיר החוק הטרדה מינית כ:

  • מעשים מגונים על פי חוק העונשין.
  • התייחסויות חוזרות ונשנות כלפי אדם בהקשר למיניותו ו\או בעלות אופי מיני, גם כאשר אותו אדם הראה חוסר עניין בכל ההתייחסויות הללו. כשמדובר בהתייחסויות העולות תוך כדי ניצול יחסי מרות, טיפול, תלות וכדומה, זוהי עבירה של ממש גם במצב בו האדם המוטרד לא הראה סימני התנגדות או חוסר עניין.
  • סחיטה באיומים (על פי חוק העונשין), תוך שימוש במעשים בעלי אופי מיני.
  • התייחסות משפילה ו\או מבזה המופנית לאדם בהקשר של מינו, מיניות ונטייתו המינית.
  • פרסום תצלומים, הקלטות וסרטים של אדם אחר ללא הסכמתו ו\או ידיעתו, כשהתוכן המופץ מתמקד במיניותו ובנסיבות שבהן אותו פרסום עלול לבזות את האדם ולהשפיל אותו.

ומה עושים כשמערכת היחסים מבוססת על הסכמה?

לא פעם קורה שמגיעים אל עורך דין הטרדה מינית זוגות המבקשים ייעוץ והדרכה, כששניהם מגיעים מאותו מקום עבודה ושניהם מאוהבים ונהנים ממערכת יחסים תקינה ובריאה, שבסך הכל נרקמה במקום העבודה. מקור החשש שלהם כנראה לגיטימי, שכן מערכת יחסים בין מעצבת דיגיטלית ובין ראש הצוות שלה, או בין מהנדס בתחילת דרכו ובין מנהלת המחלקה עלולה להיראות תמוהה לרוב האנשים. אז מה אפשר לעשות?

נעים מאוד, אני עורכת דין עידית רייכרט ואני מזמינה אתכם לאפשר לי לעזור לכם להעניק ביטחון למערכת היחסים שלכם, גם אם היא נבנתה במקום העבודה. כל עורך דין הטרדה מינית יודע שלא כל מערכות היחסים שיש בהן מרות, נבנו ממקום שלילי. יחד, נעשה הכל כדי להוכיח שאתם נמצאים במקום טוב בחייכם, עם אדם שעושה לכם טוב ושאתם רוצים להיות איתו, ממקום מלא ואמיתי.