כותרת
> C;
1/1
תרבות ופנאי

המחאה על סרטו של בכרי שהוקרן בכרמיאל

כרמיאלי תרבות ופנאיפורסם: 13.01.21 , 11:53ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

מוחמד בכרי, שחקן קולנוע ותיאטרון ערבי ישראלי מוכר, נראה לא אחת מסתובב ברחובות כרמיאל, העיר השכנה לכפר בענה, בו הוא מתגורר מאז ילדותו.

בכרי, שחקן מעורב פוליטית בסכסוך הישראלי- פלסטיני ויוצר הסרט שעורר סערה גדולה "ג'נין ג'נין״.

לאחר כעשור בבתי משפט, אמש הגיעה הפרשה לקיצה וחל איסור הקרנת הסרט בישראל.

בכרמיאל, מאי 2015 נעשו מאמצים למנוע את הקרנת הסרט של בכרי "זהרה", שגם בו ישנם מוטיבים להסתה כנגד מדינת ישראל וכנגד חיילי צה"ל.

קונינסקי, שהיה אז יו"ר האופוזיציה כתב מכתב לעדי אלדר בבקשה לבטל את האירוע וציין כי "אמנם במדינה דמוקרטית יש מקום לפלורליזם ולביטוי מכלול דעות אך העובדה שעיריית כרמיאל מאפשרת לאדם שהוא לכאורה, "שונא ישראל" אשר פגע ופוגע במעמדו ובזכותו של העם היהודי להתיישב, לחיות ולבנות בארץ ישראל, אדם שכינה בין השאר את חיילי מדינת ישראל בנינו ובנותינו "ככלבים משוסים", במה אצלנו, בחצר הקדמית היא שגויה, מקוממת וחסרת רגישות״.

מהעירייה נמסר אז, שמצידם האישור ניתן כאשר מארגני האירוע דיברו על שיח בין יהודים לערבים ולא נאמר כי מדובר בהקרנת הסרט של בכרי "זוהרה" אלא במפגש של קירוב לבבות והיות ואין זו פעילות בלתי חוקית או אסורה, אין מניעה לקיימה.

עשרות כרמיאלים הגיעו כמתוכנן, בלבוש כחול לבן ודגלים כדי למחות ולהביע את עמדתם על הסרט שמשמיץ את מדינת ישראל ואת צה"ל.

הבולטים היו יו"ר סיעת הליכוד, קורן נויימרק ורותם ינאי שהיה סגן ראש העיר ויו"ר סיעת הבית היהודי שלא הסכים לקבל את הסרט תחת תחפושת של יצירת אומנות.

בעת ההקרנה התלהטו הרוחות באולם כאשר הייתה השוואה לא ראויה וכואבת בין אירועי השואה לאירוע הנכבה.

בסיום הקרנתו של הסרט, יצאו המפגינים מהאולם כשהם עטופים בדגלי ישראל ושרים את ״התקווה״.

אמש נרשמה הקלה לכל מי שמתנגד לתכנים ולסרטים של היוצר בכרי, כאמור נגד מדינת ישראל ונגד צה"ל.

עוד כשיצא הסרט, המועצה לביקורת סרטים אסרה על הקרנת הסרט, אולם בג"ץ ביטל את ההחלטה.

כעבור ארבע שנים, היו אלה חמישה חיילי מילואים שהשתתפו במבצע "חומת מגן" אשר תבעו את בכרי על הוצאת דיבה על חיילי צה"ל וכל זאת אחרי ש"חומת מגן" נעשה לאחר אין ספור פיגועי תופת באוטובוסים ומסעדות עם רבבות של הרוגים.

לאחר הפיגוע בסדר פסח במלון ״פרנק״ בנתניה, הוחלט לצאת למבצע "חומת מגן" שהצליח לגדוע את רצף הפיגועים.

בית המשפט המחוזי והעליון קבעו שמדובר בהוצאת דיבה, שסרטו גדוש בשקרים ושאין בו טעות או רשלנות, אלא כוונה מפורשת לסילוף האמת והקרנת הסרט בעולם גרמה לנזק עצום לישראל.

בית המשפט גם קבע, כי חוק איסור ׳לשון הרע׳ לא מאפשר לתבוע בגין הוצאת לשון הרע של קבוצת אנשים, אלא רק של אנשים יחידים וכי החיילים אינם מזוהים בסרט כיחידים.

אמש, בבית המשפט המחוזי בלוד, בניגוד לתביעה הקודמת שדובר בקבוצת חיילים, התובע מגאנג'י, הוא אדם פרטי שנקרא על ידי מדינת ישראל ומוצא עצמו בסרט שניתן לזהות באופן אישי בסרט, כמי שבוזז אדם מבוגר חסר ישע, פרי יצירתו של בכרי ואין כל ראיות התומכות בטענות הקשות בסרט.

בית המשפט פסק ואסר להפיץ ולהקרין את הסרט "ג'נין ג'נין" ובכרי ישלם פיצוי והוצאות משפט כרבע מיליון שקלים, פסק דין עליו בכרי מתכוון לערער.

ראש העיר משה קונינסקי מברך על החלטת בית המשפט שעושה צדק עם קציני וחיילי צה"ל הנפלאים שלנו.

העיר כרמיאל חיבקה ומחבקת את קציני וחיילי צה"ל אז והיום!