כותרת
> C;
1/1
חדשות

הסכם קיבוצי היסטורי בענף הניקיון

כרמיאלי חדשותפורסם: 18.11.21 , 08:33ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

לפי ההסכם שנחתם בין ההסתדרות לארגון חברות הניקיון בישראל, העובדים בענף ישתכרו לפחות 22%-42% מעל שכר המינימום במשק ויהיו זכאים לשכר חודשי מינימלי של מעל 6,500 שקלים.

ארגון חברות הניקיון: "מעבר לשינוי החשוב ביחס לעובדי הניקיון, ההסכם מייצר תקווה למענה למחסור בעובדים בתחום"

אלון אזולאי, ממובילי ארגון חברות הניקיון ויו"ר קבוצת תגלית: "הבטחנו וקיימנו - אחרי חודשים של מאמצים רבים מאחורי הקלעים הצלחנו להביא לעובדי הניקיון ולענף הניקיון הישג משמעותי - העלאה רוחבית בתנאי השכר ובתנאים הסוציאליים. נמשיך לשמור על עובדי הניקיון בישראל!"

פריצת דרך בענף הניקיון: הסכם שכר חדש עם הטבות שלא ניתנו בעבר, נחתם היום (יום רביעי, 17.11.21) בין איגוד האבטחה, הניקיון והטיפול הסיעודי בהסתדרות וארגון חברות הניקיון בישראל, בבית ההסתדרות שבתל אביב. ההסכם הקיבוצי כולל מלבד עדכוני שכר גם שי מוגדל לחג וסבסוד ארוחות לעובדים.

ההסכם שנחתם הבוקר צפוי לחול על כל מעסיקי מאות אלפי העובדים בענף הניקיון בישראל, החברים בארגון חברות הניקיון או שיצטרפו כחברים לארגון במהלך תוקפו של ההסכם. תוקף ההסכם מותנה במתן צו הרחבה ופרסומו בימים הקרובים כחוק ברשומות.

לפי ההסכם, עובד במשרה מלאה יהיה זכאי לשכר חודשי מינימלי של 6,552 ש"ח או 22% מעל שכר המינימום כפי שיתעדכן מעת לעת ולפי הגבוה מבין השניים.

שכרו של עובד במשרה חלקית יחושב באופן יחסי לחלקיות משרתו. יצוין, כי כיום שכר המינימום הוא 5,300 ש"ח והוא יועלה באפריל הקרוב ל-5,400 ש"ח ובשנת 2023 ל-5,500 ש"ח, על פי עסקת החבילה שעליה חתמו משרד האוצר, המגזר העסקי וההסתדרות.

עוד נקבע בהסכם, כי עובד מקצועי - מפעיל רכב לניקוי וטיטוא רחובות או מנקה חלונות מקצועי במשרה מלאה, יהיה זכאי לשכר חודשי מינימלי של 7,098 ש"ח או 32% מעל שכר המינימום במשרק. עובד מקצועי בשכר יהיה זכאי לתעריף שעתי מינימלי של 39 ש"ח, או 32% מעל שכר המינימום השעתי. מפקח ניקיון (ממונה ישיר על עובדי ניקיון אחרים) במשרה מלאה יהיה זכאי לשכר חודשי מינימלי של 7,644 שקל, או 42% מעל שכר המינימום. מפקח ניקיון בשכר יהיה זכאי לתעריף שעתי מינימלי של 42 שקל, או 42% מעל שכר המינימום השעתי.

כן נקבע שתוספת הוותק תשולם כחלק משכר המינימום הענפי, בשיעור של 2%, וזאת במקום התוספת הקיימת שנקבעה בשיעור מקסימלי של 46 אגורות לשעת עבודה. הוסכם גם כי גובה השי לחג יעודכן ויעמוד על 250 שקל לעובד (לכל חג).

במקומות עבודה בהם עובדי מזמין השירות זכאים לסבסוד ארוחות, עובדי ניקיון המבצעים עבודתם בפועל באותו מקום עבודה - יהיו זכאים להסדר סבסוד ארוחות באותו האופן ובאותם סכומים ותנאים שמקבלים עובדי מזמין השירות, לרבות כרטיסים הניתנים לרכישת מזון. הובהר גם כי צבירת ימי המחלה של העובד תהיה לפי הוותק במקום העבודה או אצל מזמין השירות או אצל המעסיק, לפי הגבוה מביניהם.

בניהול המו"מ וגיבוש ההסכם היו מעורבים מטעם ההסתדרות יו"ר איגוד עובדי האבטחה הניקיון והטיפול הסיעודי יוסי ברבי, מ"מ יו"ר האיגוד ומנהל חטיבה ארצי עו"ד חגי הראל, סמנכ"ל כלכלה בהסתדרות אדם בלומנברג, ראש הלשכה המשפטית באגף לאיגוד מקצועי עו"ד חנה שניצר, עו"ד הילה גבר ועו"ד אורן שרם מהלשכה המשפטית. מטעם ארגון חברות הניקיון: יו"ר ארגון חברות הניקיון אבי מזרחי, מנכ"לית ארגון חברות הניקיון עו"ד ורוניקה רוזנברג, חברי הנהלת הארגון, עו"ד שי תקן ועו"ד עמית בכלר ממשרד עו"ד פישר בכר חן ושות'.

אלון אזולאי, מראשי ארגון חברות הניקיון ויו"ר קבוצת תגלית: "הבטחנו וקיימנו - אחרי חודשים של מאמצים רבים מאחורי הקלעים הצלחנו להביא לעובדי הניקיון ולענף הניקיון הישג משמעותי - העלאה רוחבית בתנאי השכר ובתנאים הסוציאליים. קבוצת תגלית חרטה על דגלה מצוינות בהעסקת עובדים ובעיקר בשמירה על זכויותיהם התעסוקתיות. נמשיך לשמור על עובדי הניקיון בישראל ולהוות לאלפי עובדים בית. אני מברך את כל העוסקים במלאכה על המאמץ המשותף"

צילום: יח"צ

אולי יעניין אותך גם