כותרת
> C;
1/1
דת בקהילה

"זוכרים ביחד" את נרצחי הטבח בפיטסבורג באוקטובר שעבר

כרמיאלי דת בקהילהפורסם: 27.10.19 , 12:38ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

ביום שבת 27 באוקטובר 2018, זועזעה יהדות העולם למשמע הטבח שאירע בבית הכנסת "עץ חיים אור לשמחה" שבעיר פיטסבורג, ארה"ב. בטבח שאירע באותו בוקר שבת, נרצחו 11 מבאי בית הכנסת.

במסגרת פעילות "שותפות ביחד" כרמיאל-משגב-פיטסבורג-ורשה" התקיימו מס' טקסי זיכרון בימים האחרונים. ביום שישי, 25.10.19, התכנסה קהילת "ידיד נפש" לטקס התייחדות עם זכר הנרצחים שכלל הדלקת 11 נרות נשמה ונטיעת עץ בחצר בית הכנסת שהוקף באבנים עם שמות הנרצחים.

בטקס השתתפו סגנית ראש העיר כרמיאל הגב' טניה מזרסקי, עוזר ראש המועצה האזורית משגב ויו"ר השותפות לשעבר מר אילן מאייר, ראש העיר כרמיאל לשעבר עדי אלדר, מנכ"ל התנועה ליהדות מתקדמת הרב גלעד קריב, מנהלת בית הספר נחף הגב' סאוסן קדרי, נשיא הכנסייה הנוצרית בראמה הכומר עאזר עבוד, חברי קהילת ידיד נפש, אורחים מפדרציית פאלם ביץ' פלורידה ותושבי משגב והעיר כרמיאל.

בטקס בין-דתי, נישאו דברים לזכר הנרצחים. גב' קדרי שהדליקה נר נשמה, ציטטה מתוך הקוראן-סורה 5 באומרה: "לכן צווינו את בני ישראל: איש כי יכה נפש אחת אם לא משילום‏ או על אשר השחית בארץ, יחשב לו כאילו המית את כל בני האדם; ואיש כי יחיה נפש אחת כאילו חיה את כל בני האדם". גב' קדרי המשיכה וציינה "לזכר הנרצחים בפיטסבורג ולזכר כל קורבנות האלימות מכל דת, גזע ומין וייחלה למען השלום ואהבת האדם".

הכומר עאזר עבּוּד שהדליק נר נשמה הקריא מתוך הדרשה על ההר- הבשורה על פי מתי: "אַשְׁרֵי הָאֲבֵלִים, כִּי הֵם יְנֻחָמוּ; אַשְׁרֵי הָרַחֲמָנִים, כִּי הֵם יְרֻחָמוּ; אַשְׁרֵי רוֹדְפֵי שָׁלוֹם, כִּי בְּנֵי אֱלֹהִים יִקָּרֵאוּ." הכומר עאזר המשיך וציין כי יחד עמו, קבוצה של נוצרים בני הכפר השכן ראמה הגיעו לבית הכנסת "ידיד נפש" כדי לגנות כל מעשה רשע וזדון בכל מקום בעולם - ובייחוד במקומות קדושים והתפלל כי אירועים כאלו לא יישנו עוד לעולם.

תפילה מיוחדת התקיימה ביום שישי בערב, בקהילת "הכרם" בכרמיאל, במסגרת יוזמת "show up for "shabat , שמטרתה להביע תמיכה בקהילה בפיטסבורג ולעורר מודעות לחשיבות המאבק באנטישמיות.

בתוך כך, ראש עיריית כרמיאל משה קונינסקי, יצא לפיטסבורג כדי להשתתף בטקס הזיכרון המרכזי שהתקיים בעיר ביום א' ה- 27.10.19 (17:00 שעון מקומי) בדיוק שנה לאחר הרצח.

צילומים באדיבות הסוכנות היהודית לארץ ישראל