כותרת
> C;
1/1
חוק ומשפט

חקירה ואיתור הורים ביולוגים

כרמיאלי חוק ומשפטפורסם: 24.07.19 , 11:00ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

אחת הפנטזיות וגם אחד הפחדים הגדולים ביותר שיש לילד, זאת המחשבה אולי הוא מאומץ, אולי הוריו אינם הוריו הביולוגים וכל החיים שלו הם שקר אחד גדול. יש ילדים שזאת המציאות היומיומית עמה הם חיים, הידיעה, ההבנה ולעיתים הגילוי המפתיע שהם ילדים מאומצים.

עמי ג'רבי בעלים ומנכ"ל גל חקירות משתף שקיימים סיפורים רבים בארץ ובעולם אודות ילדים שגדלו לתוך הידיעה, או גילו אותה באופן מפתיע. למען האמת אין קווים אחידים וגם אין תגובה חד משמעית לגילוי, אך ניתן לומר בוודאות שתחושת הסקרנות משותפת לכולם.

אחד הרגעים המשמעותיים לכל ילד או ילדה מאומצים הוא הגיל בו הם ויכולים לפתוח את תיק האימוץ הממשלתי. בישראל מוסדר אימוץ ילדים בחוק ומשפט אימוץ ילדים התשמ"א-1981 ומטופל על ידי השירות למען הילד. תיקי האימוץ נשמרים למטרות שונות וגם כדי לוודא את זהות ההורים הביולוגים בעת הצורך, כאשר ימלאו לילדים 18. הקשר ייווצר אך ורק אם ההורים והמשפחה הביולוגית יסכימו וישתפו פעולה.

ישנם סיפורי חקירות רבים, חלקם בעלי סוף טוב, רובם קורעי לב אודות הכמיהה לחקירה ואיתור ההורים הביולוגים, לא תמיד זה פשוט כל כך. פעמים רבות נדרשת התערבות גורמים נוספים כמו חוקר פרטי לאיתור ההורים. ישנם תיקי אימוץ עם פרטים בסיסיים אודות האם הביולוגית או הזוג שנתן את ילדם לאימוץ. בדרך כלל מדובר על מקרים שניסו להעלים, להשתיק ולא לשתף בהם את הסביבה. לעיתים מדובר באמהות צעירות מאוד, בהריון לא מתוכנן, אמהות לא כשירות או זוגות שאינם מסוגלים להחזיק בילד. לא תמיד יש את כל הפרטים בתיק האימוץ, לעיתים יש רק שם ושם משפחה של האם, או מידע דל ביותר, ללא כל פרט מזהה אחר משמעותי, נתונים שקשה מאוד להפוך למידע שימושי.

בשנים האחרונות, ילדים מאומצים רבים מתחילים את מסע החיפוש בעזרת משרדי החקירות , בלשים פרטיים וברשתות החברתיות, אין לתאר את התסכול הרב והצפת המידע אותו הם מגלים, אוקיינוס האנשים בעלי שמות זהים, קצה חוט שמתגלה כלא כלום ועוד. פנייה למשרד חקירות ולחוקר פרטי האמון על איתור נעדרים ודליית מידע ממקורות שונים, היא דרך מצוינת ליציאה למסע איתור ההורים הביולוגים. לחוקרים פרטיים יש קשרים וכלים לאיתור מידע, יכולות בין אישיות גבוהות לתשאול והגעה לחקר האמת. הכישורים שהם מפתחים, כמו גם שימוש בטכנולוגיות מתקדמות, מאפשרים להם להשיג פירורי מידע, קצה חוט אותו הם חוקרים לעומק תוך שימוש במאגרים פתוחים, סגורים, רשומות באתרים שונים ועוד כלים גלויים וסמויים.

איתור הורים ביולוגים אינו דבר של מה בכך, מדובר על תהליך ארוך ומסועף הדורש משאבים ובעיקר ידע וניסיון בחקירות חשאיות ובילוש. לכן, יש משמעות עצומה למקצועיות ולניסיון הספציפי של המשרד באיתור נעדרים וביכולת לנהל ברגישות את התיק.

קרדיט לצילום: pixabay