כותרת
> C;
1/1
ילדודס

כיצד לגו תורם להתפתחות של הילד?

כרמיאלי ילדודספורסם: 25.12.22 , 11:17ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

אם אתם מחפשים מתנה שתמיד מתקבלת בברכה הרי שזה לגו. אחד המשחקים המצליחים והאהובים בכל הזמנים. לגו מעניק זמן איכות למשפחות והעיסוק בתהליכי הבנייה וההרכבה עם אבני הלגו יכול גם לתרום במישור ההתפתחותי לבנאים הצעירים.
למעשה, ללגו יכולה להיות השפעה מטיבה במגוון רבדים על התפתחות הילד כבר מגיל צעיר. זו אחת הסיבות שמדובר גם במשחק חינוכי ששווה להחזיק בכל גן, בית ספר וסביבת חיים.
לפניכם מספר היבטים חשובים בקשר בין לגו להתפתחות הילד:יצירתיות היא שם המשחק
בנייה בלגו יכולה להיות חופשית כיד הדמיון הטובה או מובנית על פי מודלים והוראות נלוות.
כך או כך, הבנייה מאפשרת לילדים להמציא את הרעיונות שלהם דרך אבני לגו ביצירת מבנים ארכיטקטוניים, משחקי תפקידים דרך דמויות לגו, יצירת סביבות שונות ובנייה גם של פריטים אמורפיים.
בנוסף לכך, תוך כדי משחק בעת הבנייה לומדים הילדים לפענח הנחיות, לעקוב אחר ההוראות, מיומנויות של התמצאות במרחב, כישורים הנדסיים, בשיפור היכולת לפתור בעיות ולחקור לעומק, כמו גם לתכנן קדימה ולכן מדובר במשחק שגם מסייע ברכישת מיומנויות טכניות וברכישת ואימון מיומנויות שקשורות לתכנון.
פיתוח כישורי החשיבה הוא חלק בלתי נפרד מהבנייה בלגו כאשר הילד גם לומד לארגן את מחשבותיו בצורה מובנית וברורה על מנת להתקדם בתהליך הבנייה ולומד גם להפוך רעיון מופשט לאובייקט בנוי במציאות.
אפשר להתחיל עם משטח בנייה שעליו אפשר לברוא עולם שלם מהלבנים כאוות נפשו של הילד ותוך כדי גם לכוון אותו ולסייע אם הוא מחפש דרכים להמיר את המחשבות והרעיונות שלו לאובייקטים.התפתחות מוטורית
בנייה באבני הלגו מסייעת מאוד בפן המוטורי ובעיקר בהבשלת המוטוריקה העדינה כאשר הבנייה דורשת תיאום בין עין ליד ויכולה גם לחזק את שרירי הידיים.
בגיל צעיר אפשר להתחיל עם לגו דופלו, סדרה המאופיינת בלבני משחק גדולות יחסית שתורמת לשיפור הכישורים המוטוריים אצל הקטנים וככל שהם גדלים הם יכולים לעבור ללבנים גדולות יותר. הלבנים של הדופלו מגיעות בצורת חלקים נוחים מאוד לאחיזה גם של ידיים קטנטנות ועומדים בסטנדרטים גבוהים ובתקני הבטיחות והאיכות המחמירים ביותר.

משחקי עצמאי או בשיתוף פעולה
היופי בלגו זה שניתן לשחק אותו בצורה עצמאית ולבלות זמן איכות לבד אך גם בזוג או בקבוצה ותוך כדי, להתאמן על משמעת עצמית של בניית פרויקט מתחילתו ועד סופו וכן בעבודה בשיתוף פעולה ובצוות, תרגול מיומנויות תקשורת עם הבנאים השותפים לתהליך – מי מרכיב מה, חלוקה למשימות, תמיכה אחד השני במהלך ביצוע המשימות.
ההצלחה בפרויקט מקנה תחושת שביעות רצון, הישגיות והצלחה שחשובה מאוד לביטחון ולדימוי העצמי של כל ילד. משחקים אלה גם תורמים ליכולת ההתמדה במשימה. הילד מבין שברגע שהוא מתמיד, מרכיב למשל את המודל לאורך כל השלבים, הוא מגיע להישגים וכך הוא לומד גם על החשיבות שטמונה בהתמדה.
משחקי בנייה באבנים אלה גם משפיעים לטובה על יכולת המיקוד והריכוז במשימות שקטות ומתמשכות כמו בנייה בדופלו. ילדים רבים מוצאים במלאכת ההרכבה סוג של שקט פנימי.

כישורים מתמטיים
הבחנה בין צבעים וכישורים מתמטיים נמנים בין היתרונות הנוספים שיש למשחק בבלוקים.
האבנים מגיעות בשלל צבעים כך שמגיל צעיר ניתן ללמוד צבעים וגם לספור את מספר הלבנים וכך לתרגל ספירה, הבחנה כמותית וכן בהרכבת מודלים – להתאמן גם על תבניות ולהכיר באמצעות מודלים טכניים שונים שקשורים להנדסה, מדע וטכנולוגיה, כמו למשל, מנגנונים של רכב, קונסטרוקציות, עקרונות פיזיקליים באמצעות הרכבה של רכבת המתגלגלת על הפסים או יצירת פארק שעשועים.

תמונה: pixabay